هوش هیجانی مدیران چه تأثیری بر میزان تعهد کارکنان دارد؟

هوش هیجانی مدیران چه تأثیری بر میزان تعهد کارکنان دارد؟

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

هوش هیجانی مدیران چه تأثیری بر میزان تعهد کارکنان دارد؟

هوش هیجانی (EI) مدیر چه ارتباطی با تعهد کارکنان نسبت به سازمان دارد؟ نتایج پژوهش‌های مرتبط از اهمیت تعهد کارکنان در تأثیر روی سطح بهره‌وری آن‌ها و متعاقباً حفظ نیروی انسانی خبر می‌دهند. سازمان‌ها از سنجه‌ها و معیارهای مختلفی برای ارزیابی میزان تعهد کارکنانشان استفاده می‌کنند و حالا ابزارهایی در دسترس قرار گرفته که با بهره‌گیری از آن‌ها می‌توان نسبت به سنجش میزان هوش هیجانی مدیران سازمانی نیز اقدام نمود. سازمان‌ها هنگام استخدام مدیران، باید به هوش هیجانی آن‌ها به‌عنوان یکی از مهم‌ترین معیارهای مدیریتی توجه ویژه‌ای داشته باشند. این امر در مورد کسب‌وکارهایی که در آن‌ها موضوعاتی مثل حفظ کارکنان، انگیزش آن‌ها و بهره‌وری در کار اهمیت زیادی دارند، با شدت بیشتری صدق می‌کند.

هوش هیجانی مدیران چه تأثیری بر میزان تعهد کارکنان دارد؟
هوش هیجانی مدیران چه تأثیری بر میزان تعهد کارکنان دارد؟

اما آیا بین هوش هیجانی مدیر و تعهد کارکنان همبستگی معناداری وجود دارد؟ برای پاسخ به این سؤال، بیایید به بررسی پژوهشی در این باره بپردازیم.

در سال 2012 ژورنال "آموزش صنعتی و تجاری" مقاله‌ای را منتشر کرد که بر وجود رابطه‌ای واضح و قوی بین هوش هیجانی مدیران و میزان تعهد کارکنان، دلالت داشت. "تأثیر رهبری هوش هیجانی بر حفظ استعداد، تلاش داوطلبانه و برند کارفرمایی" عنوان پژوهشی است که این مقاله از آن استخراج شده و توسط دکتر پالمر و دکتر گیلز در استرالیا انجام شده است. در این پژوهش با استفاده از پرسشنامه‌ی اقتباسی از پرسشنامه هوش هیجانیِ Genos که یک پرسشنامه‌ی چندوجهی در زمینه هوش هیجانی است، میزان هوش هیجانی 223 مدیر مورد بررسی قرار گرفت. روش تحقیق بدین‌صورت بود که از کارکنان خواسته می‌شد که رفتارهای احساسی، عاطفی یا به عبارت کلی‌تر، هیجانی مدیران در محیط کار را ارزیابی کنند. همچنین سطح تعهد کارکنان نیز با استفاده از یک پرسشنامه 12 سؤالی سنجیده شد. این پرسشنامه، تعهد کارکنان را از سه جنبه‌ی زیر مورد ارزیابی قرار می‌داد:

  •       توصیف و تمجید آن‌ها از سازمان‌شان در برابر دیگران
  •       عملکرد داوطلبانه و بیش‌ازحد انتظار
  •       ایستادگی در مقابل ناملایمات

نتایج این پژوهش حاکی از وجود همبستگی مثبت بین میزان هوش هیجانی مدیران با هر یک از سه حوزه‌ی مذکور بود. به این ترتیب که ضریب همبستگی بین هوش هیجانی مدیر با میزان تمجید از سامان، عملکرد داوطلبانه و ایستادگی به ترتیب 0.55+، 0.5+ و 0.53+ به دست آمد.

همبستگی بالای ‌بین 0.5 تا 0.6 نشان می‌دهد که بین هوش هیجانی بالای مدیر و سطح تعهد بالاتر کارکنان ارتباط مستقیم و معناداری وجود دارد. به‌عبارت‌دیگر، هرقدر سطح هوش هیجانی مدیر بالاتر باشد، تعهد کارکنان نیز بیشتر خواهد بود.

 

چرا این تحقیق حائز اهمیت است؟

این یک تحقیق بسیار جالب و درعین‌حال قانع‌کننده و الزام‌آور است که هر مدیر منابع انسانی که برای تعهد کارکنانش اهمیت قائل است، خوب است از نتایج آن مطلع باشد. محققین این پژوهش، تحقیقات بیشتری را در این زمینه انجام داده‌اند که این تحقیقات همچنان در سه قاره ادامه دارد. چنین تحقیقاتی بسیار ارزشمند هستند. ما به داده‌های کاملی در این زمینه نیاز داریم و نباید صرفاً به گفته‌های غیر مستند رجوع کنیم.

برای تحقیق درباره رابطه هوش هیجانی مدیران و سطح تعهد کارکنان باید از روش‌های آماری قدرتمندی استفاده کرد که مستقیماً به محیط کار مربوط باشند و مدل Genos نمونه‌ی خوبی از آن است.

 

هزینه و ضرر هوش هیجانی پایین کارکنان برای یک کسب‌وکار چقدر است؟

در سال 2011، ربکا اسکوئیر، پژوهشگر و نویسنده‌ی فعال در زمینه هوش هیجانی، مقاله‌ای نوشت و در آن اظهار داشت که عدم تعهد کارکنان از طریق کاهش شدید بهره‌وری، چیزی حدود 33 میلیارد دلار به اقتصاد استرالیا خسارت وارد می‌کند. بنابراین میزان تعهد کارکنان، موضوعی جدی و بسیار مهم است. یافته‌های پژوهش خانم اسکوئیر نشان می‌دهد که تعهد کارکنان را می‌توان از طریق تقویت و بهبود هوش هیجانی مدیران سازمان افزایش داد و از مزایای آن بهره‌مند شد.

وی معتقد است که اگر مؤلفه‌ی هوش هیجانی، در فرایند استخدام مدیران یک سازمان جایی نداشته باشد (که بهتر است داشته باشد)، در عوض می‌توان با برگزاری برنامه‌ها و دوره‌های آموزشی ویژه برای مدیران سازمانی، آن‌ها را به مهارت کاربردی و حیاتی هوش هیجانی تجهیز کرد تا با تکیه ‌بر آن بتوانند میزان تعهد کارکنان را شناسایی و ارزیابی نموده و فرایند ارتقای سطح تعهد آن‌ها را با سهولت و اثربخشی بیشتری پیش ببرند.

 

سخن آخر

هوش هیجانی مدیران سازمان شما چقدر است؟ آیا اساساً ایده و برآوردی در این خصوص دارید؟ آیا می‌دانید که هر یک از مدیران سازمانی‌تان، چه تأثیری بر سطح تعهد کارکنان مرئوسشان دارند؟ این‌ها سؤالاتی هستند که پاسخ به آن‌ها مستلزم دقت، حساسیت و جدیتی وصف‌ناپذیر است.

 

 

مقالات خواندنی:

 

 

تماس با ما

تهران - میدان ونک - انتهای خیابان بیستم گاندی ، ساختمان 110 گاندی ، واحد 5

اینستاگرام مدرسه سخن : madresah_sokhan@

ایمیل: faribaolumi@gmail.com

تلفن: 02188192019   همراه : 09120809040

وبسایت:sokhanvari.com