توصیه‌هایی کاربردی برای مثبت اندیشی در زندگی

توصیه‌هایی کاربردی برای مثبت اندیشی در زندگی

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

توصیه‌هایی کاربردی برای مثبت اندیشی در زندگی

مثبت اندیشی، یکی از لازمه‌های موفقیت در زندگی است. اکثر ما وقتی تلاش می‌کنیم زندگی‌مان را تغییر و بهبود دهیم، بیشتر روی رفتارمان تمرکز می‌کنیم. ما فکر می‌کنیم اگر اعمالمان را عوض نموده و انتخاب‌های بهتری داشته باشیم، نتایج بهتری خواهیم گرفت. این استدلال، در اصل درست است اما ساده‌انگاری است اگر قدری به قضیه عمیق‌تر نگاه نکنیم. واقعیت این است که اغلب ما افکار و باورهایمان را درباره چیزهایی که می‌خواهیم تغییر دهیم، فراموش می‌کنیم. افکار و باورهایی که تأثیری عمیق بر رفتارمان دارند.

ی مثبت اندیشی در زندگی
توصیه‌هایی کاربردی برای مثبت اندیشی در زندگی

اگر می‌خواهید تغییرات مثبتی در زندگی‌تان رقم بزنید، اول باید مثبت اندیش بوده و در خودتان اعتمادبه‌نفس ایجاد کنید. وقتی باور داشته باشید می‌توانید کاری را انجام دهید، شانستان برای انجام آن کار افزایش چشمگیری خواهد یافت. هنری فورد جمله معروفی دارد که می‌گوید: چه فکر کنید می‌توانید و چه فکر کنید نمی‌توانید، در هر دو صورت درست فکر کرده‌اید! مثبت اندیشی، چه از حیث کمی و چه از جنبه کیفی، مزایای زیادی برای زندگی‌تان در پی دارد. وقتی تفکر مثبت داشته باشید، استرس کمتری نیز خواهید داشت و این خود به معنای زندگی سالم‌تر است.  وقتی هم که سالم زندگی کنید، می‌توانید دست به انتخاب‌های بهتری بزنید. اگر ذاتاً انسانی منفی نگر هستید، راه‌هایی وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید رویکرد ‌فکری‌تان را تغییر داده و خود را در مسیر یک زندگی موفق و بهتر قرار دهید. سخنوری شما را به خواندن این توصیه‌های کاربردی دعوت می‌کند!

1. مسئول افکارتان باشید!

بسیاری از افراد طوری رفتار می‌کنند که انگار هیچ کنترلی بر افکارشان ندارند. چنین پنداری صحیح نیست. جالب است بدانید روزانه به‌طور متوسط 6000 فکر به سرمان هجوم می‌آورند که ما می‌توانیم بسیاری از آن‌ها را کنترل نموده یا دست‌کم روی آن‌ها تأثیر بگذاریم. البته افکاری هم هستند که کنترل آن‌ها بعضاً کار آسانی نیست و وقتی تلاش می‌کنید منشأ آن‌ها را بیابید، سرگردان و مستأصل می‌شوید. چنین افکاری معمولاً ریشه در شرایط یا باورهای قبلی دارند.

درست زمانی که مسئولیت افکار و باورهایتان را بپذیرید، در موقعیتی قرار خواهید گرفت که خواهید توانست فرایند تغییر آن‌ها به چیزی مثبت‌تر را آغاز و مدیریت نمایید. پس مسئولیت‌پذیر باشید! هیچ‌کس نمی‌تواند به شما بگوید به چه چیزی فکر کنید یا و نسبت به افکارتان چطور واکنش نشان دهید. وقتی مسئولیت افکارتان را بپذیرید، متوجه تأثیر آن‌ها روی خودتان می‌شوید و این باعث می‌شود توانایی بیشتری در تغییر افکار منفی پیدا کنید.

2. به مثبت اندیشی متعهد باشید!

این بدان معنا نیست که با مثبت اندیشی، آنچه گمان می‌کنید دقیقاً با واقعیتی که روی می‌دهد مطابقت داشته باشد. بلکه مثبت اندیشی زمان و دلیل کافی به دستتان می‌دهد تا شرایط را بسنجید و به نتیجه‌ای برسید که بازتابی منطقی از واقعیتِ آن شرایط باشد.

بدانید که نباید افکارتان را با واقعیت اشتباه بگیرید. اگر در وضعیت خُلقی بدی باشید، احتمالاً به هر چیزی از زاویه منفی نگاه می‌کنید اما خوشبختانه می‌توانید این منفی نگری را به چالش بکشید. همه ما کم یا زیاد، رنج ناشی از آنچه آن را خطای شناختی یا فکری می‌نامند، تجربه کرده‌ایم. اغلب به‌واسطه همین خطاهاست که افکار منفی بر ما تسلط می‌یابند. به چالش کشیدن این افکار منفی، بسیار مهم است. ما می‌توانیم به افکار دلگرم‌کننده و مثبت‌تر بال‌وپر داده و به دنبال شواهدی برای حمایت از آن‌ها باشیم.

هیچ‌کس از شما نمی‌خواهد واقع‌گرایی را کنار گذاشته یا خود را فریب دهید. بلکه فقط باید بتوانید نگرشی مثبت و درعین‌حال واقع‌گرایانه اتخاذ کنید تا با تکیه بر آن، در شرایط تردید یا تهدید، واکنش مثبت‌تری از خود نشان دهید. البته بدانید نگرش مثبت به‌خودی‌خود نمی‌تواند مشکلاتتان را حل کند اما شما را در یک موقعیت ذهنی برتر و اثربخش‌تر قرار داده و در نتیجه می‌توانید با به‌کارگیری خلاقیت بیشتر، راهکارهای مؤثرتری برای حل مسئله پیدا کنید.

3. از افراد منفی دوری کنید!

افراد منفی مانعی بزرگ در مسیر مثبت اندیشی هستند. آن‌ها آتش تردید و اضطراب را شعله‌ور می‌کنند. بنابراین از رویارویی با آن‌ها اجتناب کنید. جیم رون، کارآفرین برجسته آمریکایی می‌گوید که هر انسان به‌طور متوسط در زندگی‌اش 5 نفر را دارد که بیشترین زمانش را با آن‌ها سپری می‌کند. رفتار این پنج نفر سرانجام روی رفتار شما نیز تأثیر می‌گذارد. بنابراین اگر می‌خواهید مثبت‌تر و مطمئن‌تر باشید، دوستان و همراهانتان را هوشمندانه انتخاب کنید. افرادی را انتخاب کنید که نه‌تنها در مورد اعتمادبه‌نفس و مثبت اندیشی حرف می‌زنند، بلکه آن‌ها را در عمل نیز به کار می‌گیرند. آگاه باشید که افراد منفی، حقیقتاً فرسوده‌تان می‌کنند.

4. از دفتر افکار روزانه استفاده کنید!

مرور افکارتان در پایان هر روز می‌تواند اقدامی مفید و مؤثر باشد. بنابراین دفتری به همراه داشته و روزانه افکارتان را در آن بنویسید. این کار کمکتان می‌کند تا افکار اشتباهتان را از طریق مقایسه با آنچه در واقعیت رخ داده، تشخیص داده و بتوانید آن‌ها را بهبود دهید. ثبت افکار، یکی از ساده‌ترین و درعین‌حال قدرتمندترین روش‌های افزایش اعتمادبه‌نفس و مثبت اندیشی است.

یادتان باشد که ثبت افکار، یک فرایند مستمر و در واقع شبیه به نوعی سفر طولانی است و نباید آن را با یک اقدام یا راهکار گذرا و آنی اشتباه بگیرید. در طول این سفر قطعاً با اشکالاتی مواجه می‌شوید. اما خوشبختانه ثبت افکار، کمکتان می‌کند تا نقاط لغزش را تشخیص داده و تغییرات لازم را برای بهبود شرایط اِعمال نمایید.

5. همه جوانب را در نظر بگیرید!

وقتی چیزی درست پیش نمی‌رود، تفکر منفی در مورد همه چیز می‌تواند ساده‌ترین و دم‌دستی‌ترین گزینه ممکن باشد. وقتی چیزی درست پیش نرود، معمولاً روی همان یک جنبه تمرکز نموده و این‌گونه فکر می‌کنیم که چون یک جای کار ایراد پیدا کرده، پس همه‌چیز از دست رفته یا خراب شده است!

اما به‌ندرت این‌گونه است! زندگی ما ابعاد مختلفی دارد که هرچند هر کدام بخشی از آن را تشکیل می‌دهند اما درعین‌حال نسبت به یکدیگر مستقل هستند. عملکرد ضعیفتان در یک پروژه کاری به این معنا نیست که شما یک پدر یا مادر بد هستید! این دو مقوله هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند.

وقتی مشکلی پیش می‌آید، به‌جای آنکه تفکر منفی یا فاجعه‌بار داشته باشید، از این فرصت استفاده نموده و قدری به موفقیت‌های زندگی‌تان و نیز همه آن چیزهایی که بابت داشتنشان سپاسگزارید، فکر کنید. چنین رویکرد کمکتان می‌کند که واقع‌بینانه‌تر با شرایط برخورد کرده و احساس منفی‌تان را تا حد قابل‌توجهی کاهش دهید.

6. در حال، سِیر کنید!

هیچ‌کس نمی‌تواند مطمئن باشد که در آینده چه پیش خواهد آمد. افراد مثبت اندیش معمولاً فرصت‌ها را می‌بینند و منفی نگرها معمولاً مایل‌اند روی چیزهایی تمرکز کنند که ممکن است به‌درستی پیش نروند! شاید انتظار زیادی باشد که از فردی منفی نگر بخواهیم ناگهان رویکردی مثبت اندیش نسبت به آینده اتخاذ کند. چنین چیزی البته ضرورتی هم ندارد.

در عوض بهتر است از فکر کردن درباره آینده دست ‌برداریم و در زمان حال زندگی کنیم. البته شما باید برای آینده و اهدافی که برای رسیدن به آن‌ها تلاش می‌کنید، برنامه داشته باشید اما زمانی که اهداف و برنامه‌هایتان را تعیین و تدوین کردید، آنگاه دیگر فقط باید روی چیزهایی که می‌توانید کنترل کنید، متمرکز شوید.

در مورد رویدادهای منفی که خیلی‌هایشان احتمالاً هرگز هم اتفاق نمی‌افتند، نگران نباشید. در زمان حال سیر کنید و از هر لحظه به بهترین شکل استفاده کنید. با چنین رویکردی، درخواهید یافت که بدون صرف انرژی و زمان زیاد برای نگرانی درباره آینده، توانسته‌اید با استفاده مؤثر از ظرفیتتان، آینده روشن‌تری برای خودتان بسازید.

 

مقالات خواندنی:

 

تماس با ما

تهران - میدان ونک - انتهای خیابان بیستم گاندی ، ساختمان 110 گاندی ، واحد 5

اینستاگرام مدرسه سخن : madresah_sokhan@

ایمیل: faribaolumi@gmail.com

تلفن: 02188192019   همراه : 09120809040

وبسایت:sokhanvari.com