۱۰ تکنیک کارآمد زبان بدن برای موفقیت

۱۰ تکنیک کارآمد زبان بدن برای موفقیت

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

 

۱۰ تکنیک کارآمد زبان بدن برای موفقیت

زبان بدن، پروسه برقراری ارتباط غیرکلامی با استفاده از حرکات و اشارات بدن است. زبان بدن کارآمد و مثبت را می‌توان به عنوان حرکات و اشارات بدنی که برای ابراز علاقه، اشتیاق و واکنش‌های مثبت در پاسخ به دیگران استفاده می‌شود، تعریف کرد. اینکه چگونه توسط بدن خود ارتباط برقرار می‌کنید اهمیت دارد چرا که تحقیقات نشان می‌دهد ۶۰ تا ۹۰ درصد ارتباط‌ها  غیرکلامی هستند. برای بسیاری، زبان بدن به عنوان مهمترین وسیله ارتباطی در نظر گرفته‌ می‌شود طوری که سیگنال‌هایی را از احساسات واقعی فرد انتقال می‌دهد. 

به طور کلی زبان بدن توسط ذهن ناخودآگاه ما کنترل می‌شود و لزوما با آنچه به زبان می‌آوریم مطابقت ندارد. افراد تیز و باهوش قادر هستند تفاوت بین آنچه را که با کلمات می‌گویید و آنچه با بدن نشان می‌دهید، بفهمند و احساس واقعی شما را استنتاج کنند. 

 

۱۰ تکنیک کارآمد زبان بدن برای موفقیت
۱۰ تکنیک کارآمد زبان بدن برای موفقیت

اگر می‌خواهید افکار و ایده‌هایتان را آن طور که می‌خواهید انتقال دهید، زبان بدن خود را تقویت کنید تا گفته‌هایتان با حرکاتتان منطبق شوند.

 

۱۰ ترفند برای ایجاد زبان بدن مثبت و کارآمد

 

 ژست

 ژستی ریلکس انتخاب کنید. چه در حال نشستن و چه ایستادن باشید. پشتتان را صاف نگه دارید البته نه سفت و جامد! و اجازه دهید شانه‌هایتان ریلکس قرار بگیرند. بدین طریق این پیام را انتقال می‌دهید که با اطرافیان خود احساس راحتی می‌کنید. 

تا حدی از فضای خالی استفاده کنید 

البته لازم نیست در جای خود پخش و ولو شوید اما سعی کنید در جایی که ایستاده و یا نشسته‌اید پاهای خود را کمی باز نگه دارید. این کار نشان می‌دهد که شما راحت، با اعتماد به نفس و آسوده‌خاطر هستید. 

تکیه دهید

زمانی که کسی با شما حرف می‌زند، تکیه دادن کمی مایل به جلو می‌تواند نشانگر علاقه و گوش سپردن فعال شما باشد اما تکیه دادن به عقب می‌تواند نشانگر بی‌علاقگی باشد. 

بازو ها

 دست به سینه شدن این را می سازد که شما نسبت به اطرافیان خود بی‌تفاوت هستید. سعی کنید دست‌هایتان را به صورت راحت در طرفین بدن خود یا روی پاهای خود ( در حالت نشسته ) قرار دهید تا نشان دهید اطرافیانتان برایتان اهمیت دارند و از آنچه می‌گویند استقبال می‌کنید. 

دست‌ها

 با دست‌ها حرف زدن راه مناسبی برای همراه کردن اشارات در مکالماتتان است. البته توجه کنید که شبیه به رقص نشود! تاکید کردن کلمات با اشاره دست می‌تواند شما را موثق و قابل اطمینان نشان دهد. 

دست دادن

 دست دادن از مهم‌ترین ارتباط‌های غیرکلامی و اشاره‌ای است چرا که می‌تواند حس و حال تمام مکالمه را تعیین کند. دست دادن محکم می‌تواند اعتبار بیشتری به شما ببخشد درحالیکه دست دادن ضعیف شما را شکننده نشان می‌دهد. البته مواظب باشید دست طرف مقابل را نشکنید! دست دادن خیلی محکم این تصور را ایجاد می‌کند که شما مزدور هستید یا در چیزی افراط می‌کنید.

ارتباط چشمی

سرتان را بالا بگیرید و با شخصی که در حال مکالمه هستید ارتباط چشمی برقرار کنید. چه وقتی که او حرف می‌زند و چه وقتی که شما حرف می‌زنید. نیازی نیست به آنها خیره شوید و گاه‌به‌گاه جای دیگری را نگاه کنید. ارتباط چشمی مناسب باعث می‌شود دیگران از علاقه شما به مکالمه با خبر شوند. 

حرکاتی برای تصدیق

می‌توانید هم عقیده بودن خود را با کارهای ساده‌ای مثل سر تکان دادن و یا لبخند زدن نشان دهید. این واکنش‌ها به دیگران نشان خواهند داد که شما در طرف آنها هستید و می‌توانید گفته‌های آنها را درک کنید. حتی می‌توانید از خنده در زمان مناسبش استفاده کنید. 

یادداشت برداری

 یادداشت برداری باعث می‌شود دیگران بفهمند به حرف‌هایشان اهمیت می‌دهید و درگیر مکالمه هستید. البته یادداشت برداری در هر موقعیتی هم مناسب نیست . 

آرام و خونسرد باشید

 نفس عمیق بکشید، دو یا سه ثانیه نگه دارید و سپس بیرون دهید. سعی کنید حرکات بدن و کلمات خود را کمی آهسته کنید. بدین طریق با اعتماد به نفس‌تر و متفکر‌تر به نظر خواهید رسید. همچنین کمک خواهد کرد در صورت داشتن اضطراب، آرام و ریلکس شوید. 

 

از سوی دیگر ۱۰ نکته برای کارهایی که نباید در زبان بدن انجام دهیم: 

 

چک کردن مداوم ساعت

 نگاه کردن به زمان نشان می‌دهد شما نمی‌خواهید آنجا باشید و کارهایی مهمتری برای انجام دادن دارید. اگر برنامه‌ای دارید و یا کمبود وقت دارید، مودبانه به طرف مقابل خود بگویید که کاری دارید.

نگاه به زمین

 این کار نشان می‌دهد شما خجالتی یا بی‌علاقه هستید. 

دست کشیدن روی صورت

هر کسی ممکن است جایی از صورتش را بخاراند اما انجام مداوم این کار هنگام مکالمه نشان از این دارد که دارید دروغ می‌گویید! 

بازی کردن با اشیاء

لباس، دفتر، ناخن یا هرچیزی که هست را رها کنید. بازی کردن با اشیاء نشانه کسالت و بی‌میلی است و می‌تواند زشت باشد. 

روی لبه نشستن

 نشستن روی لبه صندلی شما را هم از نظر فیزیکی و هم روانی روی لبه نشان می‌دهد. می‌توانید با تکیه دادن به صندلی و ریلکس نشستن، به اطرافیانتان احساس راحتی بدهید. اگر خواستید برای درگیری بیشتر در مطلب خم شوید، فقط پشت خود را به جلو خم کنید و نشیمنگاه خود را در همان حالت قبل بگذارید. 

ضربه زدن

 ضربه زدن با انگشتان دست یا پا و یا خودکار نشان‌دهنده استرس و بی‌صبری است. از این کار دوری کنید. 

وسایل

 قرار دادن وسایل جلوی بدن خود و بین شما و طرف مقابل، نوعی مقاومت و یا خجالت را نشان می‌دهد. هر چه که در دست دارید در کنار قرار دهید تا به دیگران نشان دهید پشت آنها قایم نشده‌اید. 

بیش از اندازه نزدیک شدن

 لازم است که در طول مکالمه با فرد مقابل به او نزدیک باشید اما نزدیک شدن بیش از حد و ورود به حباب شخصی آنها، باعث ایجاد احساس ناراحتی در آنها شده و شما را به عنوان فردی غیرآگاه به اصول مکالمه نشان می‌کند. 

لبخند تصنعی

 اطرافیانتان لبخند تصنعی شما را تشخیص می‌دهند پس حتی امتحانش هم نکنید. لبخند واقعی از چیزی فراتر از لبهایتان برمی‌خیزد و در تمام صورتتان به خصوص در چشم‌ها نمایان می‌شود. اگر نیاز به لبخند دارید سعی کنید به چیزی شاد یا خاطره‌ای خنده‌دار فکر کنید. 

زیاد پلک زدن

پلک زدن نرمال است اما پلک زدن زیاد نشان از استرس و اضطراب دارد. عادت‌های پلک زدن را در نگاه به آینه تمرین کنید. 

 

زبان بدن مثبت فاکتور مهمی در تکنیک‌های ارتباط غیرکلامی است. 

 

 

 

مقالات خواندنی:


 
 
 
دسته بندی

تماس با ما

تهران - میدان ونک - انتهای خیابان بیستم گاندی ، ساختمان 110 گاندی ، واحد 5

اینستاگرام مدرسه سخن : madresah_sokhan@

ایمیل: faribaolumi@gmail.com

تلفن: 02188192019   همراه : 09120809040

وبسایت:sokhanvari.com

جهت دریافت کروکی مدرسه سخن روی لوگو بالا کلیک کنید.