5 فن سخنرانی آخر از رندی پاش

5 فن سخنرانی از سخنرانی آخر از رندی پاش

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

5 فن سخنرانی آخر از رندی پاش

تجاربی که افراد در طول زندگی خود کسب کرده‌اند مانند گنجینه‌ای است که می‌توانیم از آنها استفاده کنیم. رندی پاش، نویسنده، سخنران و از مدرسین برتر آمریکایی بود. کتاب‌های زیادی نوشت و البته در سخنرانی و فن بیان نیز مهارت بالایی داشت. او در سال 2008، در سن 48 سالگی و در اثر سرطان لوزالمعده درگذشت.رندی پاش در آخرین سخنرانی خود تجارب خود را ارائه کرد که البته در کتابی با نام «سخنرانی آخر» به چاپ رسیده است. در این مطلب می‌خواهیم 5 فن سخنرانی که رندی پاش در آخرین صحنه نمایش فن بیان خود آن‌ها را به اشتراک گذاشته بود بیان کنیم.

 

5 فن سخنرانی از سخنرانی آخر رندی پاش
5 فن سخنرانی از سخنرانی آخر رندی پاش

1-    عوامل حواس پرتی را برطرف کنید

زمانی که حضار در جمعی هستند ممکن است برخی از موارد از قبل ذهن آن‌ها را مشغول کرده باشد و یا اتفاقاتی کمی قبل و یا در حین سخنرانی بیفتند که تمرکز حواس را از مخاطب بگیرند. در سخنرانی آخر هم شاید حواس همه به سرطان پاش بود و نگران سلامت جسمانی او بودند. پاش این موضوع را نادیده نگرفت و از فن سخنرانی خود که همان برطرف کردن استرس بود استفاده کرد. در ابتدا چند دراز و نشست رفت تا مخاطبانش به سلامت جسمانی او امیدوار باشند و بیشتر روی مواردی که بیان خواهد شد تمرکز کنند. نظیر چنین رفتاری را در برخی از سخنرانی‌های دکتر بسکی نیز مشاهده می‌کردیم که برای نشان دادن قدرت جسمانی خود با وجود بیش از 70 سال سن دراز نشست می‌رفت.

ممکن است به هنگام سخنرانی بطری یا لیوان آبی از دستتان بیفتد یا صدای مزاحمی حواس بقیه را پرت کند. در چنین مواقعی با اشاره‌ای کوتاه به این عوامل و بیان عبارتی خنده دار برای آن‌ها مشکل حواس پرتی را حل و فصل کنید.

فن سخنرانی کلیدی: در حین ارائه از فن سخنرانی کاهش استرس استفاده کنید و اگر اتفاقی می افتد سعی نکنید به کلی آن را نادیده بگیرید بلکه با اشاره به آن، موضوع را حل و فصل کنید.

2-    چارچوب سخنرانی را مشخص کنید

شاید این فن کمی قدیمی به نظر برسد ولی از دید پاش فنی کاربردی برای ارائه‌ی یک سخنرانی جذاب و منظم است. پاش در سخنرانی آخر چهارچوب کلی سخنرانی و چیزهایی که در مورد آن‌ها صحبت خواهد کرد را مشخص می‌کند؛ و البته مورد قابل توجه اینکه او چیزهایی که در مورد آنها صحبتی نخواهد کرد را هم بیان می‌کند.

مشخص کردن چهارچوب سخنرانی به این دلیل از 5 فن برتر سخنرانی است که نقطه‌ی شروع و حدود را در سخنرانی مشخص می‌کند. مخاطب با شما از نقطه‌ی شروع آغاز می‌کند و ذهن او نیز در مسیر مشخص شده قرار می‌گیرد تا شما پیام خود را به او منتقل کنید. اغلب چهارچوب سخنرانی با معرفی شما به مخاطب و در ابتدای سخنرانی انجام می‌شود.

فن سخنرانی کلیدی: قبل از اینکه به سخنرانی بپردازید، چهارچوب ارائه‌ی خود را برای مخاطب مشخص کنید.

 

3-    نتیجه گیری قوی و قدرتمندی داشته باشید

یکی از نقاط قوت سخنرانی آخر، پایان آن بود که در نهایت از اطلاعاتی که ارائه شده بود نتیجه گیری صورت گرفت. اگر پس از پایان یک کلاس یا جلسه به کسانی که در آن کلاس بوده‌اند مراجعه کنید و بپرسید که دقیقاً در مورد چه چیزهایی صحبت شد نمی‌توانند همه‌ی اطلاعات را مو به مو بیان کنند. در بهترین حالت نکات کلیدی را بازگو خواهند کرد. برای اینکه مطالب تا مدت بیشتری در اذهان باقی بماند باید از فن سخنرانی نتیجه گیری استفاده کنید.

پاش در سخنرانی آخر نکات را بصورت خلاصه در انتهای ارائه‌ی خود جمع بندی می‌کند. حتی در اثنای سخنرانی نیز مطالب قبلی را چندبار مرور می‌کند. این روش به خصوص برای ارائه‌هایی که طولانی‌تر بوده و بیشتر از 1 ساعت هستند مفید است.

فن سخنرانی کلیدی: پایان قدرتمند داشته باشید. مخاطبان خود را در انتها وادار به فکر کردن کنید.

4-    از خودتان اشتیاق نشان دهید

رندی پاش در سخنرانی‌های خود زیاد لبخند می زند و چندین بار هم می‌خندد. البته این کار خیلی غیر طبیعی نیست؛ ولی رندی

  • کلاه آلیس در سرزمین عجایب می‌پوشد؛
  • لباس فوتبال به تن می‌کند؛
  • به حاضرین عروسک می‌دهد.

رندی پاش می‌توانست خیلی سنگین صحبت کند و طوری حرف‌های خود را ارائه کند که انگار مسئله‌ی مرگ و زندگیست. اما اینگونه توجه مخاطبان بیشتر به حالات او جلب می‌شد تا پیام اصلی.

کنث بلنشرد: «مسئولیتتان را جدی بگیرید نه خودتان.»

فن سخنرانی کلیدی: مخاطب می‌خواهد در جلسه به او خوش بگذرد و شما می‌توانید این امکان را برای او فراهم کنید.

 

5-    به سخنرانی، جنبه‌ی شخصی ببخشید

البته می‌توان به صورت برعکس هم این فن را بیان کرد، رویِ شخصی خود را از مخاطبانتان مخفی نکنید. اگر بخواهیم خوب به سخنرانی آخر نگاه کنیم می‌بینیم که تمام صحبت‌ها جنبه شخصی دارند. محتوای این سخنرانی تجارب شخصی رندی پاش است که برای سایرین بیان می‌کند. او با تعریف کردن داستان‌های زندگی خود این درس‌ها را ارائه می‌کند.

برخی از سخنرانان سعی می‌کنند خود را به مخاطب نزدیکتر کنند و در تلاش نیز هستند تا با بیان داستان‌هایی از زندگی خود این کار را انجام دهند با این وجود موفق نیستند. می‌توان داستان‌سرایی کرد ولی باز هم از مخاطب خود فاصله داشت. دلیل آن هم این است که خود را ابراز نمی‌کنید. اگر دارید داستان رفتن به شهر بازی و اوقات خوشی که آنجا داشته‌اید را تعریف می‌کنید ولی هیچ شور شوقی در شما نیست یعنی دارید جلوی برخی چیزها را می‌گیرید.

رندی پاش به هنگام سخنرانی جلوی هیچ چیز را نمی‌گرفت. او احساسات و عواطف خود را در داستان‌هایی که تعریف می‌کرد می‌گنجاند. یکی از لحظات به یاد ماندنی سخنرانی پاش لحظه‌ای بود که از حضار خواست تا برای همسرش «تولدت مبارک» بخوانند.

فن سخنرانی کلیدی: گارد خود را پایین بگیرید. نشان دادن عواطف و احساسات یکی از بهترین روش‌ها برای برقراری ارتباط با مخاطبانتان است.

 

شما چه فنونی از تجارب خود در سخنرانی کسب کرده‌اید؟ در قسمت نظرات دانسته‌های خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

مقالات خواندنی: 

 

تماس با ما

تهران - میدان ونک - انتهای خیابان بیستم گاندی ، ساختمان 110 گاندی ، واحد 5

اینستاگرام مدرسه سخن : madresah_sokhan@

ایمیل: faribaolumi@gmail.com

تلفن: 02188192019   همراه : 09120809040

وبسایت:sokhanvari.com

جهت دریافت کروکی مدرسه سخن روی لوگو بالا کلیک کنید.