گسترش دایره لغات : چگونه دایره لغات خود را برای یک سخنرانی جذاب افزایش دهیم؟

گسترش دایره لغات : چگونه دایره لغات خود را برای یک سخنرانی جذاب افزایش دهیم؟

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

 

گسترش دایره لغات : چگونه دایره لغات خود را برای یک سخنرانی جذاب افزایش دهیم

اگر می‌خواهید که صحبت‌های شما بر روی دیگران تاثیر گذاشته و هنگام صحبت کردن با شما احساس رضایت داشته باشند، باید سعی کنید هوش کلامی و قدرت بیان و دایره لغات خود را افزایش دهید.

بهتر است در مرحله اول، با مفهوم دایره لغات و راه‌های تقویت و گسترش آن آشنا شوید.

دایره لغات چیست؟

به مجموعه کلمات و واژگانی که شما یادگرفته‌اید و در صحبت‌های خود از این کلمات استفاده می‌کنید، دایره‌ لغات گفته می‌شود.

هر چقدر دایره‌ لغات شما گسترده و بیشتر باشد قطعا فن بیان و قدرت کلام شما هم قوی‌تر خواهد بود و تاثیر بیشتری در ذهن مخاطب دارد. به این صورت که در هنگام بیان یک جمله واژگان متنوع و ملموسی به ذهن شما می آید.

این‌که شما چقدر می‌توانید از کلمات و واژه‌های خود برای رساندن پیام استفاده کنید، فن بیان شما را نشان می‌دهد.

گسترش دایره لغات یک راه مهم و موثر در افزایش قدرت و نفوذ کلام در کسب و کار و تخصصی کردن بیان در روابط شغلی و اجتماعی شما دارد و نشان‌دهنده هوش کلامی شما است.

 

تاثیر گسترش دایره لغات در نفوذ کلام

بیان یک شخص با هوش کلامی بالا و نبوغ گفتاری، تاثیر شگفت‌انگیزی در ذهن افراد و ارتباطات اجتماعی دارد.

چقدر می‌توانید از حروف و واژگان در جای مناسب استفاده کنید؟ آیا در هنگام صحبت کردن می‌توانید به جای یک کلمه، واژه دیگری را جایگزین کنید؟ 

پاسخ به این سوالات میزان هوش کلامی شما را نشان می‌دهد، بنابراین به همین دلیل است که هوش کلامی افراد به میزان گسترش دایره لغات آن‌ها بستگی دارد.

هر چقدر دایره لغات وسیع‌تری داشته باشید، گفتار و کلام شما هیجان‌انگیزتر و جذاب‌تر می‌شود و شیوه به‌کار‌گیری لغات، ارتباط مستقیمی با موفقیت شما در جامعه و روابط‌تان خواهد داشت.

 

چگونه دایره لغات را افزایش دهیم؟

راه‌های زیادی برای افزایش دایره لغات وجود دارد که به برخی از آن‌ها در این مبحث اشاره شده است.

 

1-مطالعه کنید

مطالعه کردن یکی از مهمترین راه‌های گسترش و تقویت دایره لغات است، مطالعه کتاب، مجلات، روزنامه، مقاله و به طور کلی مطالب مختلف، شما را با کلمات و واژگان بیشتری آشنا می‌کند.

در نتیجه با افزایش اطلاعات شما، ناخودآگاه اعتماد‌به‌نفستان هم افزایش پیدا می‌کند و تسلط بیشتری بر گفتار و کلامتان دارید.

 

2- بدون وقفه صحبت کنید

یکی از تکنیک‌هایی که موجب گسترش دایره‌‌ ‌لغات شما می‌شود، این است که بدون وقفه برای چند دقیقه صحبت کنید، فرقی نمی‌کند راجع به چه موضوعی صحبت کنید اما همین که این کار را انجام دهید در واقع ذهنتان را تمرین می‌دهید که راحت‌تر کلمات را پیدا کند و بتوانید بدون مکث  از واژگان و لغات بیشتری در گفتگوهای خود استفاده کنید.

صحبت کردن روان و بدون توقف نشانه هوش کلامی بالای شماست و تاثیر گفتار و کلام شما را افزایش می‌دهد.

 

3- به صحبت‌های دیگران به خوبی گوش دهید

یکی از راه‌های گسترش دایره لغات این است که به صحبت‌‌ها و گفتگو‌های دیگران خوب دقت کنید و سعی کنید واژگان و لغاتی را که در مکالمات خود به‌کار می‌برند به خوبی به یاد بسپارید تا دایره واژگان شما گسترده و قوی‌تر شود.  

به طور مثال وقتی تلویزیون تماشا می‌کنید به کلمات مجری، گزارشگر و ... توجه کنید و واژگان جدید را به ذهن خود بسپارید.

 

4- کلمات تخصصی کسب و کار خود را جستجو کنید

یکی از بهترین راه‌ها برای گسترش دایره لغات جستجو به دنبال کلمات جدید و به‌روز در زمینه کسب و کارتان است، سعی کنید با جستجو در اینترنت، کلمات تخصصی مربوط به شغل و حرفه خود پیدا کنید تا زمانی که با این کلمات برخورد می‌کنید برای شما ناآشنا نباشند و همچنین بتوانید از آن‌ها در گفتارتان استفاده کنید.

به طور مثال شخصی که در زمینه حسابداری فعالیت می‌کند هرچقدر با کلمات مربوط به مسائل مالی مانند ارزش افزوده، مالیات و... بیشتر آشنا باشد، در هنگام گفتگو با مخاطب، بسیار متخصص و حرفه‌ای‌تر به‌نظر می‌رسد.

 

5- لغات جدید را یادداشت کنید

یکی از راه‌های افزایش دایره لغات، یادداشت کردن کلمات و واژگان جدید است، بلافاصله بعد از این که با واژه جدیدی آشنا شدید، آن را یادداشت کنید.

نوشتن کلمات، موجب می‌شود که آن‌ها را بهتر به‌خاطر بسپارید و در صورتی که آن را فراموش کردید به یادداشت‌تان مراجعه کنید و به این طریق شما یک فرهنگ لغت در دست دارید که مراجعه به آن هوش کلامی و فن بیان شما را گسترش می‌دهد.

 

6- مترادف و متضاد کلمات را پیدا کنید

یکی از روش‌های موثر در گسترش دایره لغات این است که وقتی کلمه یا جمله‌ای را می‌شنوید و یا در گفتار خود به‌کار می‌برید، به دنبال واژه و یا جمله مناسب دیگری باشید که بتوانید جایگزین آن کنید.

این موضوع موجب می‌شود که شما به ازای هر کلمه با تعدادی از کلمات مترادف و هم معنی آن آشنا شوید و هنگامی که در حال گفتگو هستید اگر کلمه‌ای را به‌خاطر نیاورید سریع از واژه مترادف آن استفاده می‌کنید و گفتار خود را قطع نمی‌کنید.

 

7- به‌کار بردن واژگان جدید

یکی از تکنیک‌هایی که موجب گسترش دایره لغات شما می‌شود، استفاده و به‌کار بردن کلماتی است که یاد گرفته‌اید.

این‌که واژه جدیدی را یاد بگیرید و آن را در گوشه ذهنتان کنار بگذارید و در گفتار و مکالمات خود آن کلمه را به‌کار نبرید، اتفاقات خوبی برای شما رخ نمی‌دهد.

بنابراین سعی کنید حتما در مکالمات خود از واژگانی که یاد گرفته‌اید، استفاده کنید و چندین بار، آن‌ها را استفاده کنید تا به خوبی در ذهنتان ثبت شود.

 

8- تمرین تندگویی انجام دهید

با تمرین تندگویی در واقع مغزمان را مجبور می‌کنیم تا کلمات و واژگانی را که در خود جای داده است بر زبان جاری کند و همین موضوع موجب گسترش دایره لغات می‌شود.

مهمترین خاصیت تندگویی این است که کلماتی را که در گفتگوهای خود استفاده نمی‌کنید و در گوشه ذهنتان نهفته‌اند، به‌ طور بداهه به‌کار ببرید.

 

با استفاده از روش‌ها و تکنیک‌های گفته شده، می‌توانید دایره لغات خود را گسترش دهید و کلامی موثر و گیرا را در ارتباط با دیگران داشته باشید.

 

فن بیان و گسترش دایره لغات

قسمت عمده ارتباط با دیگران از طریق کلام برقرار می‌شود بنابراین بهترین روش برای موفقیت و پیشرفت در زندگی و کسب و کار، فن بیان و شیوایی کلام است.

همانطور که لحن کلام، زبان بدن، تن صدا و... در فن بیان موثر هستند، گسترش دایره لغات نیز موجب بالا رفتن فن بیان و هوش کلامی هر شخص و جذابیت سخنرانی او می‌شود.


مقالات خواندنی:

تماس با ما

تهران - میدان ونک - انتهای خیابان بیستم گاندی ، ساختمان 110 گاندی ، واحد 5

اینستاگرام مدرسه سخن : madresah_sokhan@

ایمیل: faribaolumi@gmail.com

تلفن: 02188192019   همراه : 09120809040

وبسایت:sokhanvari.com

جهت دریافت کروکی مدرسه سخن روی لوگو بالا کلیک کنید.