آموزش صحبت کردن در جمع، فن بیان و سخنرانی

آموزش صحبت کردن در جمع ، فن بیان و سخنرانی

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

نفوذ کلام و توانایی سخنوری و متقاعد کردن دیگران چیزی است که همه افراد در هر موقعیت اجتماعی که باشند، به آن نیاز خواهند داشت.آموزش فن‌ بیان موثر غیر از توانایی برای ایراد خطابه، صد‌ها فایده دیگر هم برای شما دارد. اول از همه صحبت در جمع شاه‌راهی به روی اعتماد‌به‌نفس است. بدیهی است داشتن اعتماد‌به‌نفس نیز در سلامت جسمی و روانی شما موثر است.

همین‌که بتوانید جلوی جمع محکم روی پاهایتان بایستید و با جمعی از مردم حرف بزنید منطقی است که با تک تک افراد نیز با اطمینان و اعتماد‌به‌نفس بیشتری سخن خواهید گفت.

آموزش صحبت کردن در جمع ، فن بیان و سخنرانی
آموزش صحبت کردن در جمع ، فن بیان و سخنرانی

آموزش فن بیان فقط برای سخنرانان و مجریان رادیو نیست؛ بلکه آموزش برقراری ارتباط مؤثر با طرف مقابل و مخاطب‌تان است. آموزش فن بیان تاثیر مهمی در زندگی همگان دارد و کسی نیست که از این آموزش بی‌نیاز باشد و آموزش فن بیان به کارش نیاید.

آموزش فن بیان از پر‌کاربرد‌ترین ابزار زندگی شخصی و اجتماعی است. هیچ‌کس مادرزاد خطیب و سخنران به دنیا نیامده است. این مهارت اکتسابی است و با تمرین و تقویت و ممارست می‌توانید به سطح بهترین سخنرانان مطرح دنیا برسید و از سخنرانی در جمع لذت ببرید.

امروزه دیگر نیاز به ادا‌ اطوارهای مخصوص هنگام سخنرانی نیست. این روزها مردم دوست دارند حرف‌های ساده و بدون ادا بشنوند. دوست دارند احساس کنند سخنران با آنها سخن می‌گوید نه برای آنها! امروزه صحبت کردن در جمع همان سخن گفتن عادی است اما کمی گسترده‌تر!

چگونه بر ترس از صحبت در جمع غلبه کنیم

شما تنها کسی نیستید که از صحبت کردن در جمع می‌ترسید. بخشی از این ترس مفید است. اگر دیدید ضربان قلبتان بالا رفته و تنفس‌تان سریع شده نگران نباشید. بدن شما هوشیار است. بدن شما دارد شما را آماده می‌کند سریع‌تر فکر کنید و روان‌تر سخن بگویید و با تاکید بیشتری نسبت به شرایط عادی حرف بزنید.

علت اصلی ترس شما از صحبت کردن در جمع خیلی ساده است. شما به صحبت کردن در جمع عادت نکرده‌اید. راه حل ساده و آسان است تمرین، تمرین، تمرین!

با ایراد چند سخنرانی موفق و کسب نتیجه دلخواه نه تنها ترس از صحبت کردن نخواهید داشت، بلکه از صحبت کردن در جمع بسیار هم لذت خواهید برد.

اگر کسی بدون اسلحه به میدان جنگ برود، چطور توقع دارد در مقابل طوفان ترس مقاومت کند. علت ترس نداشتن اعتماد به نفس و آگاهی کافی است. باید به سلاح آگاهی مجهز شوید و متن سخنرانی را از قبل تهیه کنید. اما فراموش نکنید هیچ وقت متن را کلمه به کلمه حفظ نکنید. چون حتی اگر فراموش هم نکنید صحبت شما به گونه‌ای مکانیکی خواهد بود. اما اگر سعی کنید مفهوم کلی مطلب را برسانید، شاید بعضی نکات را فراموش کنید و کل متن مو به مو خوانده نشود، اما حداقل حرف‌هایتان طبیعی تر از کار درمی‌آید.

 

آنقدر تمرین کنید که نیازی به برگه نداشته باشید! 

زیرا برقراری ارتباط چشمی با مخاطب در میزان موفقیت سخنرانی شما بسیار اثر گذار خواهد بود. در استودیو خبر علت اصلی استفاده از مانیتوری که روی دوربین است و مجریان و گویندگان خبر از روی آن می‌خوانند، اهمیت داشتن ارتباط چشمی با مخاطب است.

سعی کنید به مخاطبانی که با اهمیت دادن به سخنرانی شما باعث بالا بردن روحیه شما هستند گاه و بی‌گاه نگاه کنید و حمایت نگاه آنان را از دست ندهید. حتی وقتی مبتدی هستید می‌توانید از چند نفر از دوستان خود بخواهید تا با حضور در جمع مخاطبین، شما را حمایت کنند.

هیچ کس نمی‌تواند شنا کردن را یاد بگیرد مگر اینکه وارد آب شود. هیچ کس نمی‌تواند فقط با خواندن کتاب و دیدن فیلم آموزشی فن بیان، جلوی دیگران حرف بزند مگر اینکه در جمع سخن گفتن را تمرین کند.

برای تمرین صحبت کردن و بهبود صدا می‌توانید روبه‌روی آینه بایستید و هنگام تمرین صدای خود را ضبط کنید یا از خود فیلم بگیرید. سپس خودتان را جای مخاطب بگذارید و نقاط ضعف و قوت خود را قضاوت کنید.

سعی کنید از لحن دوستانه و صمیمی و دلگرم کننده استفاده کنید

چون احساس بهتری به شنوندگان می‌دهد. گاهی نیاز است که لبخند بزنید اما اگر بحث جدی است کافی است با احساس صحبت کنید.

زمانی که شما پر انرژی و واضح و روان صحبت کنید قطعا در انتقال پیامتان تاثیرگذار خواهد بود.

سعی کنید واضح، شمرده و با صدای بلند صحبت کنید تا صدایتان به وضوح شنیده شود و از ریتم کند و یکنواخت و خسته‌کننده بپرهیزید.

 

تقلید ممنوع! خودتان باشید!

سعی کنید از دیگران تقلید نکنید، خودتان باشید. در دنیا هیچ کس دیگری مثل شما نیست و صفات و شیوه‌ها و ذهنیت شما را ندارد. به عبارت دیگر شما فردیت خاصی دارید و یگانه هستید همانگونه که اثر انگشت شما منحصر به خود شماست و نظیر ندارد. به عنوان یک سخنران این مهم‌ترین دارایی شماست. به آن چنگ بزنید و از داشتنش شادمان باشید.

 

اگر می‌خواهید سخنرانی شما بدیع و جدید و منحصر به فرد باشد، کافیست کلام و سخن و موضوع سخنرانی از فیلتر اندیشه و تجربه شخصی خودتان رد شود. در آن‌صورت سخنرانی شما منحصر به فرد است، چون خود شما منحصر به فرد هستید.

شاید شما هم دیده اید افرادی را که علیرغم اینکه تمام تکنیک‌های زبان بدن و فن بیان را بلد بوده‌اند و رعایت می‌کردند اما سخنرانی آنها مصنوعی بوده است. علتش این است که از فیلتر اندیشه و تجربه خود سخنران رد نشده‌‌است. اغلب این افراد با جستجو در اینترنت و یا کتاب، موضوع سخنرانی خود را آماده کرده‌اند و بین سخن و سخنران فاصله است. مثل اینکه این سخنان به این سخنران تعلق ندارد. برای همین سخنرانی آنها روح ندارد.

برای حل این مشکل شما باید ابتدا شروع کنید و تجربیات خودتان را در رابطه با موضوع مورد نظر مرور کنید. در این صورت شما با اقیانوسی از اطلاعات و تجربیات ناب دست اول و منحصر به فرد مواجه می‌شوید. بعد از این مرحله به اینترنت و کتاب مراجعه کنید و آنها را از دیدگاه تجربیات شخصی خودتان بپرورید و بازنویسی کنید. هر چه به سخنرانی شما اضافه می‌شود باید سوار بر تجربیات زندگی خود شما باشد و بر پایه تجربه شخصی خود شما شکل گرفته باشد. آنوقت به یک سخنرانی بدیع و جذاب تبدیل خواهد شد که مخاطب را جذب خواهد کرد.

 

درباره چیزهایی که زندگی به شما یاد داده‌است حرف بزنید، شنوندگان بسیار به داستان‌هایی که سخنران‌ها تعریف می‌کنند علاقه‌مند هستند. این راه بهترین روش برای جلب توجه شنونده است، از آن غفلت نکنید.

زبان بدن  

زبان بدن یکی از روش های آموزش فن بیان است و حکم علامت گذاری‌هایی مثل نقطه، علامت سوال و علامت تعجب برای بیان دقیق تر پیام شما را دارد. گاهی یک مکث می‌تواند نشانه سوال باشد که مخاطب را هم درگیر کند چرا که مستمع صاحب سخن را بر سر ذوق آورد. از حرکت دست، حالت چهره، درهم کشیدن ابروها  و تغییر لحن کلام نباید غافل باشید چرا که همه اینها تاثیر سخن را بیشتر می‌کند.

 

مقالات خواندنی:

تماس با ما

تهران - میدان ونک - انتهای خیابان بیستم گاندی ، ساختمان 110 گاندی ، واحد 5

اینستاگرام مدرسه سخن : madresah_sokhan@

ایمیل: faribaolumi@gmail.com

تلفن: 02188192019   همراه : 09120809040

وبسایت:sokhanvari.com

جهت دریافت کروکی مدرسه سخن روی لوگو بالا کلیک کنید.