چگونه یک سخنرانی خوب داشته باشیم ؟ آموزش فن بیان و سخنوری سخن سبز

چگونه یک سخنرانی خوب داشته باشیم ؟ آموزش فن بیان و سخنرانی

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 

توانایی در جلب توجه دیگران در هنگام صحبت کردن و گفتگو با آن‌ها، در واقع یک هنر است که موجب پیشرفت در روابط اجتماعی و کاری می‌شود و تاثیر زیادی در برقراری یک ارتباط موثر و یک سخنرانی خوب و جذاب دارد.با کسب مهارت و تکنیک‌های سخنرانی، متقاعد کردن دیگران برای درک و فهم، منظور شما، بسیار راحت‌تر خواهد بود و صحبت‌های شما شنیدنی و جذاب‌تر می‌شود.

چگونه یک سخنرانی خوب داشته باشیم ؟ آموزش فن بیان و سخنوری سخن سبز
چگونه یک سخنرانی خوب داشته باشیم ؟ آموزش فن بیان و سخنوری سخن سبز

تکنیک‌هایی یک سخنرانی خوب و جذاب

 1-از زبان بدن‌تان به درستی استفاده کنید

زبان بدن یکی از عوامل موثر در یک سخنرانی خوب و جذاب است، در واقع، زبان ‌بدن نیز مانند کلمات، راهی برای برقراری ارتباط با مخاطب است. بنابراین مشتاق بودن، با اعتماد به نفس صحبت کردن، مطمئن به نظر رسیدن و علاقه‌مند بودن، اولین فاکتوری است که توجه مخاطب را به خود جلب می‌کند و یکی از تکنیک‌های سخنرانی است‌.

شما می‌توانید تسلط خود بر مطلب و مفهوم را با مدل ایستادن، تن صدا، حالت‌های چهره، ژست‌ها و حرکت اعضای بدنتان به مخاطب انتقال دهید.

بنابراین در هنگام سخنرانی با صاف ایستادن، به مخاطب نشان دهید که اعتماد به نفس دارید، با مخاطب‌تان ارتباط چشمی برقرار کنید و لبخند بزنید، در هنگام صحبت کردن از حرکات دست‌تان به شکل هدفمند و سنجیده استفاده کنید‌.

با قدم زدن بر روی استیج، هیجان خود را کنترل می‌کنید، مراقب باشید که صدایتان نلرزد، بر روی مطلب مورد نظر تمرکز کنید تا عوامل خارجی تمرکز شما را بر هم نزند.

 2- لحن و تن صدای خود را کنترل کنید

یکی از پارامترهای مهم برای یک سخنرانی خوب و جذاب، صدای سخنران و لحن صحبت کردن اوست. 

حتما دقت کرده‌اید که گاهی یک آهنگ را بارها گوش می‌دهید و باز هم از شنیدن آهنگ لذت می‌برید، چون آهنگ، فراز و فرود دارد و انسان از شنیدن آن لذت می‌برد؛ انسان از شنیدن صدای یکنواخت خسته می‌شود.

بنابراین یکی از تکنیک‌های سخنرانی این‌ است که صدایتان را تقویت کنید و از یک‌روند شدن لحن کلام و گفتار‌تان جلوگیری کنید.

 3- آرام و واضح صحبت کنید

آرام صحبت کردن، یکی از تکنیک‌های فن بیان و ارتباط کلامی است، آرام و شمرده صحبت کردن، اعتماد به نفس و قدرت کلام شما را نشان می‌دهد.

وقتی شما کلمات را به طور واضح بیان می‌کنید، این فرصت را به مخاطب می‌دهید که مفهوم صحبت شما را درک کند و در نتیجه سخنرانی خوب و موفقیت‌آمیزی خواهید داشت‌.

 4- تاکید و مکث‌های به‌جا و مناسب

در یک سخنرانی خوب و شنیدنی، سخنران در هنگام بیان مطالب خود از تاکید و مکث‌های به‌جا و مناسب استفاده می‌کند و با این روش کلام خود را از یک‌روندی خارج کرده و موجب جلب توجه مخاطب می‌شود.

گاهی برای مهم بودن یک مطلب روی آن تاکید می‌کند و یک جمله را دوبار تکرار می‌کند و یا گاهی در هنگام سخنرانی مکث می‌کند تا توجه مخاطب را به خود جلب می‌کند.

 5- خودتان را کنترل کنید

یکی از تکنیک‌های فن بیان قوی، داشتن تمرکز و تسلط بر اعصابتان است، داشتن اضطراب و استرس در هنگام صحبت کردن و سخنرانی موجب می‌شود که صدای شما بلرزد و رشته کلام را از دست بدهید، ممکن است دست‌هایتان بلرزد و یا تند صحبت کنید، حتی امکان دارد نفس کم بیاورید و مطلب‌تان را فراموش کنید.

بنابراین برای یک سخنرانی خوب و جذاب باید بر اعصاب خود مسلط باشید، برای این‌کار قبل از شروع سخنرانی چند نفس عمیق بکشید، از تکنیک‌های ریلکسیشن مانند تمرکز و تجسم استفاده کنید، لبخند بزنید، اعتماد به نفس داشته باشید و...

 6- اطلاعات دقیق و درست ارائه دهید

 یک سخنران موفق برای داشتن یک سخنرانی خوب و شنیدنی، از استراتژی‌های متفاوتی استفاده می‌کند که یکی از  مهمترین تکنیک‌های سخنرانی انتقال اطلاعات درست و موثق است.

اگر می‌خواهید وقتی صحبت می‌کنید، مخاطب به حرف شما گوش دهد، باید مطلبی که ارائه می‌دهید باور کردنی باشد، یعنی باید اطلاعات، آمار و داده‌هایی را که ارائه می‌دهید معتبر و درست باشد تا اعتماد مخاطب را جلب کنید.

 7- با هیجان سخنرانی کنید

برای داشتن یک سخنرانی خوب و جذاب، با هیجان صحبت کنید، هیجان سخنرانی به این معنا نیست که سخنران از ابتدا تا انتهای سخنرانی با انرژی زیاد و صدای بلند، صحبت کند، چون بعد از مدتی این ریتم سخنرانی مخاطب را خسته می‌کند.

یکی از مواردی که موجب تقویت فن بیان و سخنوری خوب می‌شود، هیجان دادن به سخنرانی است، یعنی باید در زمان‌های مشخص با آرامش صحبت کنید و گاهی با صدای بلند و انرژی زیاد به سخنرانی، هیجان دهید.

 8- تغذیه خوب و مقوی داشته باشید

برای این‌که بتوانید یک سخنرانی خوب و جذاب را ارائه دهید باید تغذیه خوب و مقوی داشته باشید، در صورتی که قبل از سخنرانی از مواد غذایی مقوی و مناسب استفاده کنید در هنگام صحبت کردن انرژی لازم را دارید.

مواد غذایی پروتئین‌دار برای صحبت کردن طولانی مدت مناسب است و موجب می‌شود که خوب فکر کنید و مدت طولانی حرف بزنید.

همچنین، قبل از شروع سخنرانی یک لیوان آب بنوشید، نوشیدن آب موجب آرامش می‌شود و استرس و اضطراب را از شما دور می‌کند.

 9- تمرین کنید

یکی دیگر از تکنیک‌های فن بیان قوی و قدرت سخنرانی خوب و جذاب، تمرین کردن است.

برای این‌کار می‌توانید خودتان در مورد یک موضوع خاص، برای چند دقیقه بدون مکث صحبت کنید، با این روش می‌توانید از کلمات بیشتری که در گوشه ذهنتان قرار دارد استفاده کنید.

همچنین می‌توانید مکالمات تلفنی خودتان را ضبط کنید و سپس به آن‌ها گوش دهید، با این روش می‌توانید روی نحوه بیان و کلامتان تغییراتی بدهید و گفتار خود را اثربخش‌تر کنید.

به طور مثال ممکن است که در صحبت‌هایتان تکه کلام خاصی داشته باشید یا این‌که لحن و تن صدایتان انرژی کافی نداشته باشد که با این روش متوجه آن می‌شوید و آن را اصلاح می‌کنید.

 10- اعتماد به نفس داشته باشید

برای داشتن یک سخنرانی خوب و شنیدنی، اعتماد به نفس داشته باشید، برای داشتن اعتماد به نفس بالا در طول سخنرانی، یکسری از موارد را رعایت کنید.

در مورد مطلبی که قرار است ارائه دهید اطلاعات لازم و به روز داشته باشید، تمرین کنید، اضطراب و استرس را از خود دور کنید، سر ساعت در مکان مورد نظر حاضر شوید، لباس مرتب و مناسب بپوشید، با تکنیک‌های سخنرانی آشنا باشید و ...

 رعایت نکات و موارد بالا موجب می‌شود که فن‌بیان خوبی داشته باشید و یک سخنرانی خوب و جذاب را ارائه دهید.

مقالات خواندنی: 

تماس با ما

تهران - میدان ونک - انتهای خیابان بیستم گاندی ، ساختمان 110 گاندی ، واحد 5

اینستاگرام مدرسه سخن : madresah_sokhan@

ایمیل: faribaolumi@gmail.com

تلفن: 02188192019   همراه : 09120809040

وبسایت:sokhanvari.com

جهت دریافت کروکی مدرسه سخن روی لوگو بالا کلیک کنید.