7 راهکار ساده برای تقویت فن بیان

7 راهکار ساده برای تقویت فن بیان

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌های افراد موفق و تاثیرگذار، توانایی برقراری ارتباط با دیگران و قدرت فن‌بیان آن‌هاست.این افراد علاوه بر این‌که از لحاظ فکری و محتوایی در زمینه کاری خود کاملا برجسته هستند، توانایی برقرای ارتباط موثر با دیگران و ارائه توانایی‌ها و شایستگی‌های خود را با رفتار و گفتار خود دارند.

تقویت فن‌بیان و قدرت کلام، موجب می‌شود که تخصص و توانایی شما از دید دیگران پنهان نماند و در ارتقا موقعیت و جایگاه شما در جامعه و روابط اجتماعی تاثیر بسزایی دارد.

در این مطلب با چند راهکار ساده برای تقویت فن‌بیان و قدرت کلام آشنا می‌شوید.

7 راهکار ساده برای تقویت فن بیان
7 راهکار ساده برای تقویت فن بیان

راهکارهای ساده برای تقویت فن‌بیان

فن‌بیان و تکنیک‌ گفتار از جمله مهارت‌هایی است که هر فردی با تمرین و آموزش می‌تواند به آن دست پیدا کند، برای رسیدن به این هدف باید از روش‌ها و راهکارهای مفید و موثر استفاده کند.

1- اعتماد به نفس داشته باشید

مهمترین و موثرترین ویژگی هر فردی برای ایجاد ارتباط موثر و تقویت فن‌بیان، داشتن اعتماد‌به‌نفس است.

طرز بیان دقیق و واضح موجب قاطعیت و اعتماد‌به‌نفس شما می‌شود، بنابراین سعی کنید کلمات را محکم و واضح بیان کنید، صدایتان را کنترل کنید، روی مطلب مورد نظر تسلط کامل داشته باشید، آمار و اطلاعات درست ارائه دهید، استرس و اضطراب را از خود دور کنید و...

عدم اعتماد‌به‌نفس در هنگام گفتگو موجب لرزیدن صدا، به هم ریختن افکار و پراکندگی گفتار می‌شود و قدرت کلام را کاهش می‌دهد.

 

2- دایره‌لغات خود را افزایش دهید

یکی از تکنیک‌های موثر در تقویت فن‌بیان و قدرت کلام، گسترش دایره واژگان است که در ایجاد ارتباط بین افراد بسیار موثر است، بنابراین تلاش کنید تا از راه‌های مختلف دایره‌لغات خود را وسیع‌تر کنید.

به‌کار بردن کلمات مناسب در هر زمان که بتوانید مفهوم و منظور خود را به درستی و بدون شک ‌ و تردید بیان کنید یک هنر است و نیاز به تمرین و آموزش دارد.

برای افزایش دایره‌لغات خود به نکات زیر توجه کنید.

  • مطالعه کنید

خواندن کتاب و هر مطلب تازه‌ای، شما را با واژگان و کلمات جدیدی آشنا می‌کند و با به کار بردن این کلمات در گفتگوهای روزانه خود می‌توانید آن‌ها را در ذهن خود ثبت کنید.

 

  • در مورد یک موضوع صحبت کنید

 یک موضوع خاص را در نظر بگیرید و چند دقیقه‌ای بدون مکث در مورد آن صحبت کنید، این روش موجب می‌شود که شما بتوانید تمرین‌ کنید و از کلمات و واژگانی که در ذهن شما وجود دارند در جای مناسب استفاده کنید.

 

  • مترادف کلمات را پیدا کنید

 ممکن است که در هنگام صحبت کردن یک کلمه را فراموش کنید و نتوانید  جایگزین مناسبی برای آن پیدا کنید، این سکوت و وقفه موجب کاهش قدرت کلام شما می‌شود.

 با جستجو و پیدا کردن مترادف و هم‌معنی کلمات به راحتی می‌توانید در این شرایط واژه مناسب را جایگزین کنید.

 

  • از کلمات جدید در گفتگوهای خود استفاده کنید

 سعی کنید وقتی واژه جدیدی را یاد می‌گیرید در گفتگوهای خود از آن استفاده کنید، این تمرین باعث می‌شود که این کلمه در ذهن شما ثبت شود و هنگامی که لازم است آن را به‌یاد آورید.

 

3- برای کودکان داستان بگویید

 ممکن است گمان کنید که قصه گفتن و داستان گویی برای کودکان چگونه می‌تواند موجب تقویت فن‌بیان و قدرت کلام شود، درست است که این کار، ساده به نظر می‌رسد اما نیاز به مهارت و توانایی بالایی دارد.

برای صحبت‌ کردن با کودکان باید صراحت کلام و سادگی را رعایت کنید و بتوانید از واژگان مفهومی و آسان استفاده کنید، در عین حال باید بتوانید با مثال‌های مناسب، موضوع را برای کودک قابل درک کنید.

اگر شما با کودکان صحبت کنید و یا برای آن‌ها قصه بگویید به راحتی به نقاط ضعف و قوت کلام خود پی می‌برید، زیرا کودکان منتقدان خوبی هستند و معیار مناسبی برای ارزیابی فن بیان و قدرت کلام شما هستند.

 در صورتی که تند و سریع صحبت کنید، از شما می‌خواهند که آهسته‌تر صحبت کنید و اگر با صدای بلند و یا بیش از اندازه آرام صحبت کنید بلافاصله به شما تذکر می‌دهند.

 

4- صحبت کنید

 یکی از روش‌هایی که موجب تقویت فن‌بیان و قدرت کلام شما می‌شود، صحبت کردن و حرف زدن است، با توجه به پیشرفت تکنولوژی این روزها ارتباطات کلامی بین افراد کاهش پیدا کرده است.

بنابراین سعی کنید که با اطرافیان و دوستان خود در مورد مسائل و موضوع‌های مختلف صحبت کنید، حرف زدن، تکنیک گفتار شما را ارتقا می‌دهد و شما با سخن‌ گفتن در موقعیت‌های مختلف بر کلام و گفتار خود تسلط پیدا می‌کنید.

حرف زدن به مرور زمان توانمندی و مهارت گفتاری شما را گسترش می‌دهد و موجب تقویت فن‌بیان و قدرت کلام شما می‌شود.

 

5- اطلاعات خود را زیاد کنید

 بالا بردن سطح اطلاعات و آگاهی از مسائل مختلف اجتماعی، اقتصادی، هنری، ورزشی و... یکی از راه‌های تقویت فن‌بیان و قدرت کلام است.

اگر بخواهید به راحتی با دیگران صحبت کنید باید اطلاعات کافی در زمینه‌های مختلف داشته  باشید تا در هنگام حرف زدن اگر برای مخاطب سوالی پیش آمد، قادر با پاسخگویی باشید.

برای افزایش اطلاعات خود، خبر بخوانید، در فضای مجازی جستجو کنید، به حرف‌های دیگران با دقت گوش کنید، فیلم تماشا کنید و...

 

6- با صدایتان به درستی تمرین کنید

 برای تقویت فن‌بیان و بالا بردن قدرت کلام‌تان، باید تمرین‌های صداسازی و نفس کشیدن درست را انجام دهید.

با انجام این تمرین‌ها، یاد می‌گیرید که در هنگام صحبت کردن، تن صدایتان را تغییر دهید و از یک روند شدن کلام و گفتارتان جلوگیری کنید.

قبل از شروع حرف زدن، نفس عمیق بکشید و با استفاده از الگوهای تنفسی مناسب، قدم اول را محکم بردارید تا در هنگام صحبت کردن عمق صدای‌تان را گسترش دهید و مطمئن‌تر به نظر برسید.

 

7- استرس و اضطراب را از خود دور کنید

یکی از مهمترین‌ تکنیک‌های گفتار شیوا و قدرت کلام، دوری از استرس و داشتن آرامش است.

با تسلط بر مطلبی که می‌خواهید ارائه دهید، تمرین‌ کردن، تغذیه مناسب، ورزش‌های یوگا و افزایش اطلاعات، استرس را از خود دور کنید و با آرامش صحبت کنید.

 

به‌کارگیری این روش‌ها موجب تقویت فن‌بیان و گسترش تکنیک گفتار شما می‌شود و کلام و سخن شما را تاثیرگذار می‌کند‌.


مقالات خواندنی:

تماس با ما

تهران - میدان ونک - انتهای خیابان بیستم گاندی ، ساختمان 110 گاندی ، واحد 5

اینستاگرام مدرسه سخن : madresah_sokhan@

ایمیل: faribaolumi@gmail.com

تلفن: 02188192019   همراه : 09120809040

وبسایت:sokhanvari.com

جهت دریافت کروکی مدرسه سخن روی لوگو بالا کلیک کنید.