جملات شروع سخنرانی – آموزش سخنرانی

جملات شروع سخنرانی – آموزش سخنرانی

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

چطور یک سخنرانی را اداره کنیم و جملات شروع سخنرانی کدامند؟اگر می‌خواهید در جمعی سخنرانی کنید، این نکته مهم را در نظر داشته باشید که شروع سخنرانی تاثیر زیادی در جذب مخاطب و جلب توجه آن دارد.اگر قدم اول را محکم بردارید و شروع خوبی داشته باشید، مهمترین کار یعنی همراهی مخاطب با سخنرانی را انجام داده‌اید و می‌توانید حس خوبی را به مخاطب انتقال دهید تا در ادامه راه، با شما همراه شوند.

جملات شروع سخنرانی – آموزش سخنرانی
جملات شروع سخنرانی – آموزش سخنرانی

جملات زیبا برای شروع سخنرانی

اگر به دنبال جمله ای زیبا برای شروع سخنرانی هستید، باید به این نکته که در چه زمینه‌ای و در میان چه مخاطبانی قرار است سخنرانی کنید توجه داشته باشید:

  • اگر می‌خواهید در میان عده‌ای از استادان ادب و هنر، سخن بگویید چه زیباست که با خواندن یک بیت شعر یک شروع خوب داشته باشید.
  • اگر قرار است در یک مکان مذهبی سخنرانی کنید می‌توانید کلامتان را بعد از ذکر نام خدا با یک آیه شروع کنید و تاثیر زیادی بر مخاطبین بگذارید.

 

خلاقیت داشته باشید 

حتما در سخنرانی‌های بسیاری شرکت کرده‌اید که در آن‌ها سخنران، کلام خود را با یک متن ادبی یا یک قطعه شعر شروع می‌کند، اگر می‌خواهید از همان ابتدا توجه مخاطب را به خود جلب کنید، در انتخاب متن شروع سخنرانی خلاقیت داشته باشید.

با اندکی خلاقیت و انگیزه می‌توانید می‌توانید یک قطعه شعر و یا یک جمله زیبا و پرمحتوا خلق کنید که شبیه به متن‌های دیگر نباشد و مخاطبین آن را نشنیده باشند، این نوآوری و خلاقیت تاثیر زیادی روی مخاطب می‌گذارد، البته به شرطی که به درستی روی آن کار کرده باشید.

 

از سبک خودتان استفاده کنید

برای این‌که در شروع سخنرانی شخصی منحصر به فرد به نظر برسید و برای مخاطب انگیزه ایجاد کنید تا به سخنان شما گوش دهد باید از سبک و روش خاص خودتان استفاده کنید و سخنرانی خود را متمایز کنید.

برای این کار می‌توانید در آغاز کلام یک داستان کوتاه از زندگی شخصی خود تعریف کنید و به نحوی خود را به مخاطب، معرفی کنید، یا با جمله‌ای زیبا از خودتان یا یکی از بزرگان، کلام‌تان را آغاز کنید و یک شروع خوب داشته باشید.

 

انرژی را به مخاطب انتقال دهید

برای شروع هرکاری از جمله سخنرانی، نقطه آغاز مهمترین قسمت آن است، هنگامی که قرار است شما در میان جمعی از افراد سخن بگویید، باید به انرژی کلام و گفتارتان اطمینان داشته باشید.

اگر شروع سخنرانی با انرژی و انگیزه زیاد باشد این انرژی را به مخاطب انتقال می‌دهید و آن را جذب خود می‌کنید، البته باید توجه کنید که انرژی خودتان را تا انتها حفظ کنید نه این‌که فقط یک شروع خوب و طوفانی داشته باشید و در میانه راه، کلام‌تان خسته و کسل‌کننده شود.

 

از مخاطبین و برگزارکنندگان قدردانی کنید

زمانی که شما برای یک سخنرانی انتخاب شده‌اید، یعنی برگزار کنندگان آن برنامه به توانایی‌ شما احترام گذاشته و شما را به آن برنامه دعوت کرده‌اند پس شما نیز این حس خوب را به آن‌ها و مخاطبین بدهید.

در شروع سخنرانی از مخاطبین به خاطر این‌که وقت ارزشمند خود را در اختیار شما قرار داده‌اند تشکر کنید و برای آن ارزش قائل باشید، همینطور از برگزارکنندگان برنامه برای این‌که شرایط و امکانات لازم را برای یک سخنرانی خوب فراهم کرده‌اند، قدردانی کنید.

 

تسلط بر جملات در شروع سخنرانی

درست است که به‌کار بردن جمله‌ای زیبا در شروع سخنرانی مخاطب را به وجد می‌آورد اما همین به تنهایی کافی نیست، تسلط شما بر کلام‌تان و نحوه بیان در جلب توجه مخاطب بسیار مهم است.

به نظر شما اگر در شروع سخنرانی، جمله و یا شعر آغاز کلام، یادتان برود، چه حسی دارید، بنابراین قبل از شروع سخنرانی تا می‌توانید تمرین کنید و بر روی مطلب مورد نظر و به خصوص ابتدای بیان خود تسلط و تمرکز داشته باشید.

این‌که بتوانید جمله آغاز کلام‌تان را با تسلط کامل، لحنی زیبا، بدون تپق زدن و مکث در بین کلمات، بیان کنید، به خوبی می‌توانید حس اطمینان را به مخاطب منتقل کنید.

 

موضوع سخنرانی را مطرح کنید

بعد از این‌که در شروع سخنرانی از شعر و متن‌های زیبا استفاده کردید، بهتر است در مورد این که قرار است در رابطه با چه موضوعی سخنرانی کنید، به طور خلاصه با مخاطبین صحبت کنید.

به طور مثال در ابتدا به مخاطبین خود توضیح دهید که موضوع سخنرانی در مورد مسائل اقتصادی جامعه است و این‌که چطور راه‌حل‌هایی برای از بین بردن مشکلات اقتصادی پیدا کنیم، یا این‌که چه روش‌هایی به کار ببریم که این مشکلات مانع پیشرفت سایر اهداف افراد نشود و...

از مخاطبین خود با بیانی شیوا و دوستانه بخواهید که به حرف‌های شما توجه کنند و به آن‌ها قول دهید که تا پایان سخنرانی، مطالب مفیدی را با آن‌ها به اشتراک می‌گذارید تا بتوانند با به‌کار بردن آموخته‌های خود تغییرات مثبت و مفیدی را در زندگیشان رقم بزنند.

 

تا اینجا با نحوه بیان و شروع سخنرانی تا حدودی آشنا شدید، حالا با چند مثال ساده شما را برای یک شروع خوب و تاثیرگذار همراهی می‌کنیم.

  •  شروع سخنرانی ادبی

اگر می‌خواهید در میان جمعی ادبی سخنرانی کنید بهتر است که صحبت خود را با یک جمله ادبی شروع کنید به عنوان مثال

ور هیچ نباشد چو تو هستی همه هست

البته با اندکی جستجو می‌توانید جملات زیبا و خلاقانه دیگری را نیز به‌کار ببرید.

  •  شروع سخنرانی در رابطه با شعر و شاعری

وقتی که می‌خواهید در میان عده‌ای از شاعران صحبت کنید برای آغاز کلام بهتر است کلام‌تان را با یک قطعه شعر زیبا زینت دهید به طور مثال

به نام خدایی که جان آفرید   زمین و زمان و مکان آفرید

به نام خداوند لوح و قلم    حقیقت نگار وجود و عدم

  •  شروع سخنرانی رسمی

برای آغاز کلام در یک سخنرانی رسمی از جملات ساده و پرمحتوا استفاده کنید، سعی کنید از جملات خیلی صمیمانه و دوستانه استفاده نکنید، به طور مثال

 با نام خدا این سخنرانی را شروع می‌کنیم، به امید این‌که بتوانیم در پایان به نتیجه‌های خوب و موثری دست پیدا کنیم.

  •  شروع سخنرانی کاری

در سخنرانی کاری، جمله‌ای که برای آغاز کلام به کار می‌برید باید به زمینه کاری‌تان ارتباط داشته باشد، اگر می‌خواهید در حوزه تکنولوژی صحبت کنید از نقل قول یکی از بزرگان در این زمینه استفاده کنید، به عنوان مثال

جشن گرفتن برای پیروزی و بزرگداشت موفقیت خوب است، اما مهم تر از آن درس گرفتن از شکست است. بیل گیتس

 

به طور کلی سعی کنید که برای آغاز کلام و یک شروع خوب تمرین کافی داشته باشید.


 مقالات خواندنی: 

تماس با ما

تهران - میدان ونک - انتهای خیابان بیستم گاندی ، ساختمان 110 گاندی ، واحد 5

اینستاگرام مدرسه سخن : madresah_sokhan@

ایمیل: faribaolumi@gmail.com

تلفن: 02188192019   همراه : 09120809040

وبسایت:sokhanvari.com

جهت دریافت کروکی مدرسه سخن روی لوگو بالا کلیک کنید.