آموزش فن بیان برای کلمات با کلاس و لفظ قلم صحبت کردن

آموزش فن بیان برای کلمات با کلاس و لفظ قلم صحبت کردن

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

دیدی که بیشتر ما نسبت به لفظ قلم صحبت کردن داریم خوب نیست و فکر می‌کنیم این کار جهت جلب توجه است و جنبه‌ی خوبی ندارد؛ اما این مربوط به محیط‌هایی است که صمیمانه هستند و در محیط‌ هایی که رسمی‌تر هستند لفظ قلم صحبت کردن خیلی هم به جا و خوب است. کلمات با کلاس و لفظ قلم حرف زدن یعنی اینکه شما با رعایت کامل ادب و احترام به شیوه‌ای صحبت کنید که انگار دارید از روی کتاب متنی را می‌خوانید. این کار چندان آسان نیست و البته نمی‌توان هم مانند کتاب صحبت کرد ولی تا جایی که می‌شود باید با رعایت برخی اصول این کار را انجام داد.

فیلم آداب معاشرت کلامی : قسمت دوم

 

آموزش فن بیان برای کلمات با کلاس و لفظ قلم صحبت کردن
آموزش فن بیان برای کلمات با کلاس و لفظ قلم صحبت کردن

استفاده از کلمات با کلاس و لفظ قلم حرف زدن کجا مناسب است؟

در جلسات رسمی، همایش‌ها و جمع‌هایی که افراد فرهیخته حضور دارند و جو رسمی بر فضا حاکم است استفاده از کلمات با کلاس و لفظ قلم حرف زدن توصیه می‌شود. در مواقعی که همراه دوستان هستید و یا در مواقعی که به عنوان مدرس در جمعی هستید بهتر است که از لفظ قلم استفاده نکنید؛ البته منظور این نیست که ادب را رعایت نکنیم بلکه با زبانی صمیمی‌تر برخورد کنیم که برای مخاطبان نیز بهتر قابل درک باشید.

در عصری که ما در آن حضور داریم ارتباطات بسیار نزدیک تر شده است و این ویژگی تأثیر خود را بر فضاهای رسمی‌تر نیز گذاشته است. استفاده از کلمات با کلاس و لفظ قلم صحبت کردن در هر جایی کاربرد ندارد و به همین دلیل نیز مهم است که تنها در ارتباطات بسیار رسمی از آن استفاده کنید.

 

چطور این طرز صحبت را یاد بگیریم؟

خوشبختانه استفاده از کلمات با کلاس و لفظ قلم صحبت کردن مادرزادی نیست و مهارتی در صحبت کردن است که می‌توان آن را فراگرفت. طرز تکلم در افراد در طول رشد و ارتباط او با دیگران شکل می‌گیرد. نوع ارتباط و لحن کلام هم بسته به محیط فرق می‌کند و به همین دلیل همه نمی‌توانند بصورت لفظ قلم حرف بزنند. بیشتر افرادی که تحصیلات عالیه دارند به این شیوه از صحبت کردن دست پیدا می‌کنند؛ داشتن یا نداشتن لهجه نیز در تکلم به این شیوه تأثیر گذار است.

برقراری ارتباط با افراد در محیط‌های رسمی و یا صرفاً حاضر بودن در محیط‌های رسمی می‌تواند به شما در یادگیری این شیوه از حرف زدن کمک کند. نباید انتظار داشته باشید که با خواندن یک متن کوتاه بتوانید کاملاً این مهارت بالقوه را در سخنوری خود بالفعل کنید چون همانطور که گفتیم این مهارت در طول زمان به دست می‌آید و نمی‌توان یک شبه به آن دست پیدا کرد.

 

چند نمونه از لفظ قلم حرف زدن

«اینجوریش رو تا حالا ندیده بودم.» (عامیانه)

«بنده این حالت رو تا حالا ندیده بودم.» (با رعایت ادب و احترام)

«بنده این حالت را تاکنون مشاهده نکرده بودم.» (لفظ قلم)

 

«خواهشا این کار رو نکن.» (عامیانه)

«لطفاً این کار رو انجام ندید.» (با رعایت ادب و احترام)

«لطف بفرمایید این کار را انجام ندهید.» (لفظ قلم)

همانطور که می‌بینید لفظ قلم به معنی واقعی کلمه لفظ قلم و کتابی است.

 

چطور استفاده از کلمات با کلاس و لفظ قلم صحبت کردن خود را بهتر کنیم؟

یکی از روش‌هایی که توسط برخی افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد استفاده از عبارات، کلمات و اصطلاحاتی است که ریشه‌ی عربی دارند و شاید برای عده‌ی زیادی از افراد قابل درک نباشند. این عبارات در بیشتر مواقع در کتاب‌ها و نامه نگاری‌های اداری کاربرد دارند. برخی افراد از آن‌ها در صحبت کردن خود نیز استفاده می‌کنند با این فرض که کلامشان زیباتر شود؛ اما به چه قیمت؟ به هنگام استفاده از این کلمات و یا عبارات عده‌ای حرف شما را اصلاً متوجه نخواهند شد. مانند موارد زیر:

متمنی است (مزید امتنان است؛ باعث خشنودی است)

مسبوق به سابق است (این کار یا اتفاق سابقه داشته است.)

مبذول دارید (بخشیدن؛ به عمل آوردن)

معمول نمایند (پیگیری کردن)

مورد مداقه قرار دادن (موشکافی کردن)

استفاده از این اصطلاحات در مکاتبات فراوان بوده و گاهی ضروری نیز هست ولی در صحبت کردن چندان کاربردی ندارند. می‌توانید در مواقعی که مطمئن هستید طرف مقابل منظورتان را متوجه خواهد شد از این کلمات استفاده کنید.

 

چند اصطلاح دیگر:

لفظ قلم

محاوره‌ای

مقدم بر

قبل از

فی الواقع

در واقع

در صورت وقوع

اگر

راجع به

درباره‌ی

فی الحال

حالا

به خدمت گرفتن

استفاده کردن

شما

تو

ایشان

ایشون، این

سرکار خانم

خانم

جناب آقای

آقای

به سبب اینکه، به این خاطر که

به خاطر اینکه، چون

تمنا می‌کنم، لطفاً

خواهشا

سپاسگزارم

ممنونم

 

اگر می‌خواهید استفاده از کلمات با کلاس و لفظ قلم صحبت کردن خود را بهتر کنید از موارد سمت راستی جدول بالا بیشتر استفاده کنید. از عبارات زیر نیز در صحبت‌های خود به دفعات زیاد استفاده کنید:

  • بنده
  • عذرخواهم
  • قربان
  • مانا باشید
  • عارضم به حضورتون که...
  • خدمتتون عارض بشم که...
  • خیلی محبت کردید
  • خیلی لطف کردید
  • تشریف بیارید
  • خدمت می‌رسم

 

چه منابع دیگری استفاده کنیم؟

همانطور که گفتیم هیچکس با لفظ قلم حرف زدن به دنیا نمی‌آید و همه آن را یاد گرفته‌اند. حرف زدن و صحبت کردن بویژه استفاده از اصطلاحات خاص با مرور زمان در ذهن شما نهادینه می‌شود و نمی‌توانید یک شبه آن‌ها را یاد بگیرید. حتماً تاکنون شنیده‌اید که گفته می‌شود «طرف کوچه بازاری صحبت میکنه» که دقیقاً نقطه مقابل استفاده از کلمات با کلاس و لفظ قلم صحبت کردن است. دلیل آن نیز این است که بیشتر افراد محصل از عبارات لفظ قلم صحبت می‌کنند چرا که آن‌ها را در کتاب‌ها می‌بینند و یا در محاوراتی که با افراد فرهیخته دارند این شیوه از تکلم را یاد می‌گیرند.

یکی از راه‌هایی که می‌توانید امتحان کنید خواندن کتاب است. کتاب نویسندگانی را بخوانید که ایرانی هستند و کتاب‌های ترجمه‌ای را برای این منظور مطالعه نکنید. کتب نویسندگان معاصر مانند عباس معروفی، جلال آل احمد، سیمین دانشور و محمدعلی فروغی و سایر افراد هم دوره‌ی این نویسندگان منابع مناسبی برای افزایش دایره لغات تان هستند.

اگر امکانش را دارید در جلسات و همایش‌هایی که مطمئن هستید رسمی هستند و از گفتار رسمی استفاده می‌شود شرکت کنید تا بتوانید تکلم خود را بهتر کنید. شما برای استفاده از کلمات با کلاس و لفظ قلم صحبت کردن چه کارهای دیگری می‌کنید؟ در بخش نظرات با ما درمیان بگذارید.


 

مقالات خواندنی:

تماس با ما

تهران - میدان ونک - انتهای خیابان بیستم گاندی ، ساختمان 110 گاندی ، واحد 5

اینستاگرام مدرسه سخن : madresah_sokhan@

ایمیل: faribaolumi@gmail.com

تلفن: 02188192019   همراه : 09120809040

وبسایت:sokhanvari.com

جهت دریافت کروکی مدرسه سخن روی لوگو بالا کلیک کنید.