چگونگی به پایان رساندن یک سخنرانی خوب

چگونگی به پایان رساندن یک سخنرانی خوب

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 

چگونگی به پایان رساندن یک سخنرانی

یک سخنرانی خوب می‌تواند در آخرین لحظات شکل بگیرد. چنانچه می‌خواهید مخاطبان خود را شگفت‌ زده کنید، می‌توانید نیازهای اولیه برای یک پایان خوب مثل یک سری روش‌ها برای یک پایان خلاقانه را یاد بگیرید، همچنین می‌توانید یک سری روش‌هایی را که باید از آن‌ها پرهیز کنید را هم یاد بگیرید.

 

روش 1 از 3: پایان سخنرانی


. نکات مهمی را که در طول سخنرانی تاکید کرده‌اید، خلاصه کنید.

1. نکات مهمی را که در طول سخنرانی تاکید کرده‌اید، خلاصه کنید

مهم‌ترین نکته برای پایان یک سخنرانی، به یاد داشتن این است که مخاطبان شما چه چیزی را باید از سخنرانی یاد می‌گرفتند. چنانچه مقدمه و محتوا شامل مطالبی هست که مخاطبان باید آن‌ها را یاد بگیرند، نتیجه گیری باید تکرار این دو ایده اصلی در پایان باشد.

 • در صورت لزوم، از هر فرصتی برای تکرار مطالب خود در لحظات پایانی استفاده کنید. آن چیزی را که می‌خواهید یک شخص از سخنرانی شما به خاطر بسپارد یا یک مطلبی که باید از سخنرانی‌تان یاد گرفته شود.
 • در سخنرانی‌‌های غیررسمی، تکرار نکات اصلی لازم نیست. اگر یک عروسی را تبریک می‌گویید، نیازی به چک کردن ویژگی‌های خوب داماد نیست.

 بر سخنرانی خود احاطه داشته باشید.

2.  بر سخنرانی خود احاطه داشته باشید

در اکثر مواقع، نتیجه ممکن است مروری بر مقدمه باشد تا که نشان دهد سخنرانی، تاکیدی بر نکات مهم اولیه است. چنانچه از یک مثال یا یک مورد خاص استفاده کرده‌اید، مرجع آن را در مقدمه بخوانید تا بتوانید در نتیجه‌گیری از آن مثال استفاده کنید. این کار می‌تواند یک روش عالی برای احاطه بر سخنرانی باشد و مخاطبان را حیرت زده کند. 

 • اگر سخنرانی خود را با ترسیم چهره غمگینی از یک سربازی که به تازگی از خدمت بازگشته است و نمی‌تواند کار و بیمه سلامت به دست آورد و در نهایت به بدبختی روی می‌آورد، شروع کرده باشید، این می‌تواند یک آغاز اندوهگین باشد. در نتیجه‌ گیری از داستان کمک بگیرید تا به شما بگوید که این سرباز الان کجاست.
 • هر نوع مرجعی می‌تواند کمک بکند. اگر سخنرانی خود را با نقل و قول از توماس پین (نویسنده سیاسی انگلیسی_آمریکایی) شروع کرده‌اید، با ذکر مطالب بیشتری از توماس پین هم پایان دهید. تکنیک احاطه کردن، بهترین روش برای اشاره به پایان سخنرانی به مخاطبان است.

موضوع خود را مهم جلوه دهید

3. موضوع خود را مهم جلوه دهید

یک سخنرانی باید پروسه زیادی را طی کند تا مثال و جزئیات بیشتری را به مخاطبان ارائه کند، اما نتیجه گیری می‌تواند فرصت خوبی برای مهم جلوه دادن آن نکته‌ها باشد. متناسب با محتوای سخنرانی‌تان چنانچه، جزئیات پیچیده‌ زیادی را درباره تغییرات آب و هوایی ارائه داده‌اید، پایان کار زمان مناسبی برای بیان اولین موردی  است که مطالعه کرده‌اید یا یک تجربه شخصی که به تاکید بر نکات مهمی که بیان کرده‌اید، کمک می‌کند. سخنرانی را برای مخاطبان خود واقعی جلوه دهید.

 • هر چیزی را واقعی جلوه دهید. مطالعه‌های موردی و تجربه‌های شخصی در ارتباط ساختن میان مخاطبان با مسئله یا موضوع پیچیده بسیار مؤثر است.
 • بسیاری دوست دارند که این تکنیک را در مقدمه به کار ببرند، اما استفاده از این تکنیک در پایان، غیرمنتظره و بسیار موثر خواهد بود. مخصوصاً سخنرانی‌هایی که کوتاه‌تر هستند.

 یک عبارت اشاره‌ای را از عنوان خود انتخاب کنید

4. یک عبارت اشاره‌ای را از عنوان خود انتخاب کنید

اگر یک سخنرانی با عنوان جذابی را نوشته‌اید، با تکرار کردن، توضیح دادن یا استفاده از آن به طور طبیعی در زبان سخنرانی از آن به عنوان فرصتی برای اشاره به پایان سخنرانی استفاده کنید. مخاطبان با شنیدن عنوان به طور خودجوش مشتاق و خوشحال می‌شوند زیرا برای آنها مهم است. این می‌تواند هر زمانی در طی سخنرانی اتفاق بیفتد اما ممکن است استفاده از آن در پایان سخنرانی بسیار موثر باشد.

 • " ما می‌توانیم اقیانوس‌ها را احیا کنیم و از گرم شدن سیاره‌مان جلوگیری کنیم. سخنرانی من نشان می‌دهد که خیلی هم دیر نشده است. برای هیچکدام از ما دیر نیست".

  از استفاده کردن عبارت

5. از استفاده  کردن عبارت " در نتیجه" نترسید

نتیجه گیری فکر سخنرانان بسیاری را به خود مشغول می‌کند. نیازی به سود بردن از آن نیست. اگر به پایان نزدیک می‌شوید از بیان آن نترسید و از عبارت " در نتیجه" برای اشاره به نزدیک شدن به پایان سخنرانی خود استفاده کنید. این راهی مطمئنی است که به مخاطبان بفهمانید که سخنرانی‌‌تان پایان یافته و پس از آن باید مشتاق شنیدن نکات نهایی شما باشند. 

 ز مخاطبان جهت اشاره به پایان سخنرانی تشکر کنید

6. از مخاطبان جهت اشاره به پایان سخنرانی تشکر کنید

یک حرکت انتقالی خوب برای اشاره به نزدیک شدن به پایان یک سخنرانی یا بحث غیر رسمی، تشکر کردن از مخاطبان برای گوش دادن و مشارکت در مذاکرات است. این می‌تواند یک راه خوب برای انتقال به پاراگراف نهایی خود یا آخرین نکته‌ای که می‌خواهید بیان کنید، باشد. مخاطبان زمانی که دریابند پایان سخنرانی نزدیک است کمی بیشتر می‌نشینند.

 • استفاده از عبارت" تشکر می‌کنم" به عنوان آخرین چیزی که می‌خواهید بگویید، مناسب است. " ما باید به مبارزه خوب در مورد تغییرات آب و هوا ادامه دهیم، به خاطر فرزندانمان، اقتصادمان و خودمان. ممنونم" به تشویق کردن اشاره کنید.
 • گاها، اگر موقعیت باشد، پرسیدن سؤال هم مناسب است. مخاطبان باید مطمئن شوند که سخنرانی شما پایان یافته است. اما اگر مخاطبان دودل به نظر برسند، بهتر است بگویید: " هر سوالی بپرسید با کمال میل پاسخ می‌دهم".

 

روش 2 از 3: تاکید بر پایان سخنرانی

سرعت خود را در پایان سخنرانی کم کنید.

1. سرعت خود را در پایان سخنرانی کم کنید

یک روش عالی برای مشتاق کردن مخاطبان و تاکید بر نکات مهم خود، کاهش سرعت سخنرانی است. سرعت سخنرانی را به طور قابل توجهی پایین بیاورید. در بین کلمات خود مکث طولانی بکنید و مکث‌های حساب شده‌ای را در موقعیت‌های ویژه جهت کمک به تاکید بر نکات کلیدی و مهم در لحظات آخر به کار ببرید. اگر کسی ادامه سخنرانی را از دست داد، باید بتواند مطالبی را فقط از این  راه دریافت کند‌.

 • " مبارزه برای تغییرات آب و هوایی (مکث) مبارزه‌ای است (مکث) که ما باید (مکث) پیروز شویم. فرزندان فرزندانمان (مکث) به آن نیاز دارند".

 سخنرانی را با یک تفسیر عالی به پایان برسانید.

2. سخنرانی را با یک تفسیر عالی به پایان برسانید

اگر یک محتوای پیچیده‌ یا زنجیره‌ای از جزئیات تخصصی را در طول سخنرانی ارائه داده‌اید، پایان سخنرانی فرصت خوبی برای شفاف سازی مطالب و پایان دادن با یک محتوای مثبت است. اگر مخاطبان بدانند که موقعیت تغییر پذیر است و آن چیز‌ها آنقدر غم‌انگیز نیستند می‌تواند برای مخاطبانتان انرژی‌ بخش باشد.

 • به داستان سربازی که برای یافتن کار تلاش می‌کرد برگردید. با پی ریزی که باید در سخنرانی خود بسازید، شاید او می‌توانست یک کار خاص دیگر را انجام دهد و به خانه‌ی دلخواهش دست یابد و حتی گیاهی را در باغچه حیاطش بکارد. چیزی که او همیشه می‌خواست. کمی رویا پردازی کنید و بگذارید مخاطبان‌تان هم همین کار را انجام دهند.

  تکرار کنید

3. تکرار کنید

تکرار یک عبارت یا چند جمله، می‌تواند روش خوبی برای تاکید بر نکات مهم و کلیدی باشد و کمک می‌کند که سخنرانی شما با موفقیت اتمام یابد. می‌توانید کل عبارت‌ها را تکرار کنید یا از یک ساختار جمله‌ای همسان برای پایان دادن به سخنرانی خود با تکرار کردن، استفاده کنید.

 • " ما باید این کار را برای فرزندانمان انجام دهیم، برای همسایگانمان، ما باید این را برای کشور انجام دهیم، ما باید این را برای جهان انجام دهیم، ما باید این را برای اقیانوس‌ها انجام دهیم، ما باید این را برای جنگل‌ها انجام دهیم…"
 • "سیاستمدار‌ها نمی‌توانند این را قانون‌گذاری کنند، معمارها نمی‌توانند این را بسازند، هنرمندان نمی‌توانند این را رؤیا پردازی کنند، توسعه دهندگان نمی‌توانند این را نوآوری کنند، فقط شما می‌توانید این کار را بکنید."

 مخاطبان را به انجام عملی فرا بخوانید

4. مخاطبان را به انجام عملی فرا بخوانید

سخنرانی‌های متقاعد کننده از شما درخواست حل یک مسئله خاص را می‌کنند و یک راه عالی برای پایان چنین سخنرانی‌هایی، این است که به  مخاطبان‌تان بگویید که دقیقاً چه کاری را الان باید انجام دهند تا آن تغییری را که از آن صحبت می‌کنید، ایجاد کند. با نشان دادن شماره تلفنی که بتوانند با آن تماس بگیرند، یا با نام نویسی در لیست خاصی از نامه‌های افرادی  که راجع به یک موضوع فرستاده‌اند، یا با کمک کردن به آنها جهت ارتباط با افراد مجلس ضمن مشورت در رابطه با این موضوع، سخنرانی را پایان دهید. همچنین در صورت لزوم لیست یا فرم نام نویسی در اختیار هر فرد قرار دهید. آن‌ها را مشارکت دهید. 

 • مخاطبان را به طور خاص خطاب کنید. از عبارت" شما" در پایان سخنرانی شروع کنید. یا یک فرد را از جمع مخاطبان خطاب کنید تا کمک کند که بهتر متوجه شوند. 

متد 3 از 3: پرهیز از اشتباهات رایج

سخنرانی خود را به یک باره تمام نکنید

1. سخنرانی خود را به یک باره تمام نکنید

یکی از بدترین راه‌ها برای پایان یک سخنرانی، از دست دادن انگیزه است مثل این است که شخصی وسط حرف‌تان پریده باشد. حتی اگر نگران باشید که سخنرانی‌تان طولانی شد، زمانی را برای یک پایان مناسب اختصاص دهید. نکات نهایی خود را واضح و مستقیم خلاصه کنید. فقط میکروفون را رها کرده و صحنه را ترک نکنید. از بکار بردن سطر‌های آخر ذکر شده خودداری کنید.

 •  "خیلی خب، سخنرانی تمام شد"
 • " تمام شد"
 • " سخنرانی من پایان یافت"

 سخنرانی را کش ندهید

2. سخنرانی را کش ندهید

پایان سخنرانی زمان بدی برای کنار گذاشتن متن است. اگر پایان خوبی را آماده کرده‌اید، اما ناگهان مطلبی را به یاد می‌آورید که می‌خواستید بگویید، در حالی که باید سخنرانی را خاتمه دهید آن مطلب را از ذهنتان بیرون کنید. پایان سخنرانی یکی از مهم‌ترین بخش‌های سخنرانی است پس به نحو احسن و به وضوح این کار را انجام دهید به کوتاه گویی و مختصر گویی بسنده کنید و آن را کش ندهید.

 • زمانی که سخنرانی پایان یافت، به صحبت کردن ادامه ندهید حتی اگر نکته‌ای را به یاد بیاورید که چند دقیقه پیش فراموش کرده‌اید که بیان کنید. زمان تشویق کردن یا پایان سخنرانی صحبت نکنید. زمانی که سخنرانی پایان یافت بگذارید پایان بیابد. اگر فرصتی برای سؤال و جواب باشد، بعداً به آن بپردازید.

اگر از سخنرانی خود ناراضی بودید، از مخاطبان معذرت خواهی نکنید

3. اگر از سخنرانی خود ناراضی بودید، از مخاطبان معذرت خواهی نکنید

سخنرانی عمومی سخت است اما با جلب توجه‌ها به ضعف خود سخت‌ترش نکنید. چنانچه فکر می‌کنید سخنرانی خوب پیش نرفته است، یا زیادی طولش داده‌اید، با بیان این حقیقت آن را به پایان نرسانید. این کار سخنرانی را بهتر نمی‌کند. فقط می‌توانید با بیان کردن اشکال قابل توجه آن، سخنرانی را به پایان برسانید.

در پایان کار نکته جدیدی را بیان نکنید

4. در پایان کار نکته جدیدی را بیان نکنید

پایان سخنرانی زمانی برای خلاصه کردن و تکرار کردن نکات اصلی است نه بیان یک مطلب نامفهوم. حتی اگر فکر می‌کنید که این کار در پایان سخنرانی مخاطبان را شگفت زده می‌کند، از لحظات پایانی برای توضیح یک مطلب پیچیده استفاده نکنید. اجازه دهید که مخاطبان به ذهن‌شان استراحت دهند و به مرحله دیگری انتقال یابند.

از نتیجه‌گیری متفاوت با متن، استفاده نکنید.

5. از نتیجه‌گیری متفاوت با متن، استفاده نکنید

اگر در مورد ترس‌های جنگ صحبت می‌کنید، پرسش و پاسخ در پایان این سخنرانی نامناسب است و یا استفاده از ترفند مشارکت دادن مخاطبان [در اینگونه سخنرانی‌ها] خارج از بحث اساسی متن است. نتیجه کاملاً متفاوتی را بیان نکنید و ریتم سخنرانی را با این کار خراب نکنید.

 • یک سری از سخنرانی‌ها با کمی شوخی در پایان می‌توانند درآمیزند. اگر که عروسی کسی را تبریک می‌گویید، ترکیب آن با یک شوخی به جا آن را بهتر خواهد کرد. این کار برای ارائه‌های تخصصی پیشنهاد نمی‌شود.مقالات خواندنی: 

تماس با ما

تهران - میدان ونک - انتهای خیابان بیستم گاندی ، ساختمان 110 گاندی ، واحد 5

اینستاگرام مدرسه سخن : madresah_sokhan@

ایمیل: faribaolumi@gmail.com

تلفن: 02188192019   همراه : 09120809040

وبسایت:sokhanvari.com

جهت دریافت کروکی مدرسه سخن روی لوگو بالا کلیک کنید.