اشتباهات ناخوشایند در زبان بدن

اشتباهات ناخوشایند در زبان بدن

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 

 

اشتباهات ناخوشایند در زبان بدن

حتماً اصطلاح «عشق در نگاه اول» را شنیده‌اید!

چرا بعضی از افراد در اولین برخورد جذابیت خاصی دارند؟ یا احساس می‌کنید بعضی‌ آدم‌ها به شما انرژی مثبتی می‌دهند و از همنشینی با آنها لذت می‌برید.

 آیا تابه‌حال پیش آمده فردی به نظر شما مضطرب بیاید و دوست نداشته باشید به صحبت کردن با او ادامه دهید؟ دلیل این اتفاقات چیست؟

روانشناسان معتقدند که 96 درصد ویژگی افراد از طریق زبان بدن انتقال پیدا می‌کند. یعنی کلام تاثیر بسیار ناچیزی دارد و آدم‌ها از طریق زبان بدن درست می‌توانند فرد دیگری را شیفته‌ی خود کنند یا از خودشان دور کنند.

اگر شما فکر می‌کنید که این ادعا بزرگنمایی است، لطفا تا آخر این مطلب را بخوانید.

اشتباهات ناخوشایند در زبان بدن

طرز نشستن آدم‌ها معمولا به دو حالت تقسیم می‌شود. این دو حالت بیانگر خصوصیات فردی و روانی آنها است. اگر شما فردی هستید که از اختلال اضطراب جمعی رنج می‌برید، به احتمال زیاد زبان بدنی بسته دارید. این یعنی که شما دوست دارید تنها باشید و همچنین اگر در جمعی قرار بگیرید مضطرب می‌شوید، پاهای‌تان تکان می‌خورد و از دست‌تان استفاده می‌کنید.

ما به شما یاد می‌دهیم که چطور این مشکلات را بشناسید و درمان کنید.

مهارت‌های ارتباطی موروثی نیستند، بلکه یادگرفتنی هستند. شما با آگاهی از شرایط‌تان و تمرینات مداوم زبان بدن را یاد می‌گیرید. اضطراب و ترس جمعی ویژگی‌های دائمی نیستند، شما با یادگیری زبان بدن می‌توانید این ویژگی‌ها را از ظاهرتان محو کنید و در جمع فردی جذاب با مهارت‌های ارتباطی بالا باشید.

حالت بدنی باز پیام ویژه‌ای به اطرافیان‌تان صادر می‌کند، آنها از وجود شما انرژی خوبی دریافت می‌کنند. با گذر زمان دیگر نیازی نیست که ویژگی‌های این حالت را تمرین کنید. حالت بدنی باز بخشی از شخصیت شما می‌شود و در نتیجه، کمتر احساس اضطراب خواهید داشت.

ما فهرستی از اشتباهات زبان بدن را برای شما آماده کردیم، شاید شما با دیدن آنها بخواهید حالات خود را تصحیح کنید. بدین‌ترتیب همراه با این فهرست، توصیه‌های بسیار مثبتی را هم آماده کردیم.

این فهرست موارد زیر را شامل می‌شود:

 

1-  قوز کردن

استفاده دائمی از گوشی‌های همراه و نشستن مداوم پشت سیستم‌های کامپیوتری عادت درست نشستن را در ما از بین برده است. قوز کردن یا خمیدگی پشت یک ناهنجاری است که با عادت درست نشستن می‌توان برطرفش کرد. شانه‌ها و بازوهایتان را نباید پایین بگیرید. هنگام نشستن کمر و گردن‌تان باید صاف باشد یا بدن و گردن‌تان را به طرفین متمایل نکنید.

 

2- به پایین نگاه نکنید

زبان بدن نادرست همیشه نتیجه یک حالت نیست، مجموعه‌ای از حالت‌ها باعث‌ می‌شود که فردی موقعیت بدنی‌اش اثر منفی داشته باشد. مسلماً زمانی که به قوز کردن عادت می‌کنید، نگاه کردن به پایین هم بخشی از زبان بدن شما می‌شود. آیا شما موقع راه رفتن یا در محیط اجتماعی به پایین خیره می‌شوید؟ خبر بد این است که با نگاه کردن به پایین به بقیه پیام می‌دهید که مضطرب هستید یا می‌خواهید چیزی را پنهان کنید. شما هم در خودتان و هم در بقیه ایجاد ناامنی می‌کنید. از همین امروز سعی کنید مقابل‌تان را ببینید.

 

3- دست دادن ضعیف

شما در ملاقات اول با افراد ناآشنا، بیشتر خصوصیات اخلاقی خودتان را آشکار می‌کنید. به همین دلیل اکثر مصاحبه‌های شغلی حضوری است. زبان بدن شما از فرم استخدام مهم‌تر است و زبان بدنی ضعیف باعث می‌شود صاحبکار تمایل نداشته باشد رزومه‌تان را ببیند.

آیا در ملاقات‌های اول‌تان آرام گام برمی‌دارید و دست دادن‌تان محکم نیست؟ این حالت بیشتر از آنکه به سودتان باشد، به شما ضرر می‌زند. سعی کنید بدن‌تان مثل خودرو در اختیارتان باشد. بدن‌ شما خودروی ماست، پس آن را کنترل کنید تا در شیب‌ها سقوط نکنید.

نتیجه منفی آرام راه رفتن یا دست دادن ضعیف این است که طرف مقابل‌تان فکر می‌کند شما همیشه و در همه حالت این‌طور هستید. زبان بدن درست را بیاموزید.

 

4- لبخند تصنعی

لبخند زدن به هنگام خروج، ورود یا هر موقعیت دیگری مثبت است. این صمیمیت شما را نشان می‌دهد، به شرط آنکه صادقانه باشد. فراموش نکنید اطرافیان‌تان آدم‌های باهوشی هستند و لبخند مصنوعی را زود تشخیص می‌دهند. شما با لبخندهای همیشگی نه تنها ایجاد صمیمیت نمی‌کنید بلکه فردی ساده‌لوح یا بدتر متظاهر به نظر می‌آیید. صادقانه لبخند بزنید و لب‌هایتان را دائماً باز نکنید.

 

5- بدن‌تان را به طرفین متمایل نکنید

به این سوال جواب دهید. وقتی با کسی ملاقات می‌کنید و او مدام به اطراف و ساعتش نگاه می‌کند، چه پیامی را به شما می‌رساند؟ یعنی تمایلی برای ادامه مکالمه ندارد.

متمایل کردن بدن هم همین پیام را به طرف مقابل می‌دهید. اگر به این کار عادت دارید، احتمالا آدم تنهایی هستید و دلیل اصلی آن زبان بدنی نادرست‌تان است.

افرادی با اختلال هراس جمعی به محیط اطراف‌شان ارزش می‌دهند، اگر کسی به آنها نزدیک شود، احساس ناامنی می‌کنند و گویی به حریم خصوصی‌شان تعرض شده است. همچنین مهم است که بدانید هنگام ملاقات با افراد، بدن‌تان را چگونه متمایل می‌کنید. هنگامی که با کسی قرار صمیمانه دارید و صورت‌تان را دور نگه می‌دارید، آن فرد این حرکت را نشان عادت نمی‌داند، بلکه می‌گویید که او را دوست ندارید. پیام‌های زبان بدن را جدی بگیرید.

 

6- برقرار نکردن ارتباط چشمی

همان‌طور که چرخاندن سر نشان عدم تمایل بود، امتناع از ارتباط چشمی هم همین معنی را می‌دهید. شاید شما این‌طور راحت‌تر باشد که سرتان را پایین بیندازید یا به نقطه‌ای خیره شوید اما این نشان بی‌احترامی یا عدم اعتماد به نفس است.

همچنین ارتباط چشمی باید متعادل باشد. نگاه کردن با خیره شدن تفاوت دارد. اولی نشان اهمیت و دومی مزاحمت است. سعی کنید در 60 درصد مواقع، ارتباط چشمی‌تان را حفظ کنید. بیشتر از این مقدار طرف مقابل احساس ناامنی می‌کند.

 

7- دست به سینه نشستن

اگر فکر می‌کنید دست به سینه نشستن نشانه ادب است، به طرف مقابل‌تان احترام می‌گذارید یا حس خوبی را منتقل می‌کنید، کاملاً در اشتباهید. زبان بدنی بسته نشانه اضطراب و ناتوانی است. هنگامی که برای راحتی خودتان، پنهان کردن استرس یا عدم تمایل دست به سینه می‌شینید، یک پیام را به طرف مقابل منتقل می‌کنید: لطفا مرا تنها بگذار.

 

8- تکان خوردن

شاید بگویید دست شما نیست و خودآگاه این کار را انجام نمی‌دهید، شاید نگاه طرف مقابل یا تذکر این احساس منفی را به یادتان می آورد و شاید هم دیگر عادت کرده‌اید، با این وجود، آیا می‌دانید تکان دادن پا، گرفتن موهای‌تان یا خودکار تکان دادن، نشانه اضطراب و کمبود اعتمادبه‌نفس است؟

 آیا شما هم مدام قلم را روی میز می‌کوبید یا با انگشتان‌تان ضرب می‌گیرید؟ تمام این کارها را متوقف کنید. شما به زودی فردی با اعتمادبه‌نفس بالا و با آشفتگی کمتر به چشم می‌آیید. با تکان دادن بدن‌تان تمرکز را برای بقیه دشوار می‌کنید. آنها نمی‌توانند بفهمند شما چه می‌گویید و حواس‌شان پرت می‌شود.

بیماری میگرن نمونه مناسبی برای تصویرسازی این مشکل است. ضرباتی که مدام در سر انسان تکرار می‌شود. این همان حسی است که به طرف مقابل منتقل می‌کنید.

 

9- مانع‌سازی

مانع‌سازی به معنای گذاشتن اشیا بین شما و طرف مقابل‌تان است تا احساس امنیت و آرامش به شما دست دهد. ممکن است این کار را با کتاب، رایانه یا یک وسیله‌ی الکترونیکی انجام دهید. این موانع را بردارید تا طرف مقابل‌تان ارتباط بهتری با شما برقرار کند.

مانع‌سازی را زمانی انجام دهید که به طرف مقابل اعتماد ندارید یا نمی‌خواهید کسی به شما نزدیک شود اما در روابط صمیمانه احساس بدی به دوست‌تان می‌دهید.

شاید اشاره به این شعر از شاملو خالی از لطف نباشد: «...کوه‌ها در فاصله سردند/ دست در کوچه و بستر حضور مانوس دست تو را می‌جوید...»

 

10- حواس‌تان را از رابطه پرت نکنید

شاید اگر با مرور پیامک‌ها یا بررسی ایمیل وقفه کوتاهی داشته باشید، احساس خوبی بگیرید اما این کار بی‌اعتنایی شما را به طرف مقابل منتقل می‌کند. به عبارت دیگر، شما علاقه‌ای به همنشینی با او ندارید. تا جایی که ممکن است حواس‌تان به طرف مقابل باشد. اگر هم مثلا ایمیل ضروری برای‌تان آمده است، اول عذرخواهی کنید و سپس جواب پیام را بدهید.

 

 

چگونه زبان بدن‌مان را تقویت کنیم؟

 

خوشحالیم تا اینجا با ما همراه بودید. اکنون می‌رسیم به توصیه‌هایی که به شما کمک کند برنده بازی زبان بدن باشید.

 

1- صاف بایستید

به اندازه کافی درباره مضرات قوز کردن برای‌تان نوشتیم اما برای رفع کردنش یک توصیف مفید داریم. تصور کنید از سقف به سرتان وصل شده و شما را به طرف بالا می‌کشد. این تصویر را به خوبی مجسم کنید و خودتان را در اختیار این نیرو قرار دهید. صاف ایستادن هم به شما و هم مخاطب‌تان حس بهتری می‌دهد.

 

2- ارتباط چشمی برقرار کنید

اگر نگاه کردن به چشمان طرف مقابل برایتان دشوار است، به نقطه‌ای بین چشمانش نگاه کنید. شما عالی به نظر می‌رسید و بهتر آنکه آنها متوجه نمی‌شوند.

 

3- محکم دست بدهید

محکم دست دادن را اول با خودتان تمرین کنید. این کار اعتماد به نفس‌تان را افزایش می‌دهد.

 

4- تکیه دهید

تکیه دادن، احساس راحتی و آرامش را منتقل می‌کند

5- واقعی لبخند بزنید 

لبخند واقعی بسیار زیباست. نیمه‌ی بالای صورت‌تان عوض می‌شود، چشمان‌تان می‌درخشد و حس شادی را به طرف‌تان می‌دهید. سعی کنید درباره چگونگی و چرایی لبخندتان فکر کنید.

 

مقالات خواندنی: 

تماس با ما

تهران - میدان ونک - انتهای خیابان بیستم گاندی ، ساختمان 110 گاندی ، واحد 5

اینستاگرام مدرسه سخن : madresah_sokhan@

ایمیل: faribaolumi@gmail.com

تلفن: 02188192019   همراه : 09120809040

وبسایت:sokhanvari.com

جهت دریافت کروکی مدرسه سخن روی لوگو بالا کلیک کنید.