آموزش سخنرانی برای کودکان

8 راه جالب برای آموزش مهارت‌های سخنرانی جمعی به کودکان

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

8 راه جالب برای آموزش مهارت‌های سخنرانی جمعی به کودکان

 

کودکان بسیاری از سخنرانی جمعی هراس دارند. دلیل آن را می‌توانیم در حرف نزدن جلوی جمع یا بیان نکردن افکارشان در جمع همکلاسی‌ها جستجو کنیم.

اگر بچه‌ها از همان دو مهارت‌های اعتماد به نفس بالا را کسب کنند، در آینده شانس بیشتری دارند که در مقابل جمع سخنرانی کرده و بر ترس‌شان غلبه کنند. این پیشینه از آنها افرادی سخنگو می‌سازد که اطراف‌یان را تحت تاثیر قرار می‌دهند. سخنرانی جمعی مهارت مهمی است که از همان دوران کودکی باید پرورش داد و چه در محیط آموزشی و یا در آینده، محیط کسب‌وکار، از این مهارت استفاده کرد.

مکان آموزشی ممکن است که فضا را برای تقویت سخنرانی جمعی فراهم نکند یا کودک سال‌ها از کسب این مهارت دور باشد. بنابراین، باید به راه‌هایی اندیشید که فرد در همان خلوت و تنهایی خودش این مهارت‌ها را تمرین  کند و سخنرانی خود آموخته شود. سعی کنید در محیط خانه این فضا را برای کودک‌تان فراهم کنید. سخنرانی در محیطی غیررسمی و محیط خانوادگی برای او راحت‌تر از سخنرانی در مدرسه و در مقابل جمعیتی بزرگ است. شما در این محیط صمیمی می‌توانید ترس‌های او را از بین ببرید و کودک را آماده محیط بزرگ‌تر کنید. کودکان به محض اینکه مهارت‌ها را یاد بگیرند، خیلی زود بر ترس‌های سخنرانی در محیط بزرگ‌تر غلبه می‌کنند.

اکنون ما به شما هشت راه متفاوت را برای تقویت مهارت سخنرانی در کودکان یاد می‌دهیم. همچنین همراه با هشت روش، شما می‌توانید ایده‌هایی برای سخنرانی در حضور جمع دریافت کنید و به کودکان‌تان بیاموزید.

 

1. یادگیری با ویدئوهای Ted Talks

نوجوانان ممکن است انگیزه‌ی بیشتری برای سخنرانی جمعی داشته باشند، مخصوصاً هنگامی که حرف از سخنرانی در محیط خانوادگی به میان می‌آید. Ted Talk ها منبع بیشماری از هزاران هزار سخنرانی با موضوعات مختلف و سرشار از خلاقیت فردی است که می‌توانید از آنها الهام بگیرید. موضوعات مورد علاقه فرزندتان را پیدا کنید و به او شیوه دقیق جستجو کردن در وبسایت Ted را یاد بدهید. او اکنون به ویدئوهای فراوانی دسترسی دارد. ببینید کدام جنبه از این سخنرانی‌ها برایش جالب است و کدام جنبه نیست. او را به نت‌برداری درباره این جنبه‌ها تشویق کنید. این یادداشت‌ها می‌تواند پایه‌ای برای سخنرانی خود آنها در آینده باشد. بدین‌ترتیب شما به فرزندتان کمک می‌کنید شیوه‌ی سخنرانی موردعلاقه خودش را در آینده پیدا کند.

 آموزش سخنرانی برای کودکان

2. درباره چه موضوعی سخنرانی می‌کنید؟

بهترین راه برای علاقه‌مند کردن کودکان به سخنرانی موضوعی است که به آن علاقه دارند. کودکان می‌توانند ساعت‌ها درباره اینکه چرا شکلات صبحانه ضروری است، چرا زمان نهار باید بیشتر باشد و اینکه چرا نباید یونیفرم مدرسه را به تن کرده، سخنرانی کنند. دلیلیش این است که آنها عاشق این موضوعات هستند و با علاقه‌ درباره‌اش حرف می‌زنند.

ما موضوعاتی را فهرست کردیم که برای سخنرانی جمعی مناسب است اما مهم‌ترین نکته این است که مطمئن شوید فرزندتان به این موضوعات واقعاً علاقه دارد.

 • کتاب موردعلاقه‌شان

کتابی که هم‌اکنون در حال خواندنش هستند. این همان کتابی است که درباره نحوه پایان آن حرف می‌زنند. یا مطالعه‌ی نقد آخرین کتابی که خوانده‌اند.

 • سریال تلویزیونی یا فیلم موردعلاقه‌شان
 • شخصیت موردعلاقه‌شان در فیلم، انیمیشن، بازی و ...
 • ساعت‌هایی که در اتاق‌شان هستند یا در مواقع تنهایی

مثلا از آنها سوال کنید بهترین ماجرای امروزشان در مدرسه چه بوده یا بدترین آن.

 • نوجوانان ممکن است که به اخبار موضوعی علاقه نشان دهند

همه‌گیری بیماری ویروسی چه تاثیری بر زندگی مردم دارد؟ شیوه‌ی برگزاری مدارس و کلاس‌های درس پس از اپیدمی کرونا چگونه است و چقدر از آن راضی هستند؟

 

3. تمرین مهارت سخنرانی با کارت‌های داستان‌گویی

اسامی از نام‌ها، آدم‌ها، اشیا و مکان‌ها را به صورتی جداگانه بر روی کارت بنویسید. به عبارتی، هر کارت یک اسم. سپس آنها را در کیف یا یک جعبه بگذارید. از فرزندتان بخواهید که دو عدد از کارت‌ها را بردارد و با ربط دو اسم نوشته شده، داستانی را به صدای بلند تعریف کند. همچنین این یک بازی جذاب برای ساعات پس از صرف شام است که اعضای خانواده به نوبت این بازی را انجام دهند. مدت زمان هر داستان را روی یک تا دو دقیقه تنظیم کنید و اگر دیدید که فرزندتان به خوبی می‌تواند در دو دقیقه داستانی را به صدای بلند تعریف کند، تعداد کارت‌ها را به سه یا چهار افزایش دهید. بدین‌ترتیب، او برای مدت طولانی‌تری داستانگویی خواهد کرد.

این بازی به کودکان‌تان یاد می‌دهد که تنها در یک فرصت کوتاه و زودگذر مهارت سخنرانی‌اش را تقویت کند. همچنین کارت‌های داستان‌گویی به فرزندان‌تان کمک می کند که بین چند کلمه بی‌ربط ارتباط منطقی پیدا کنند و از آن داستانی منطقی و جذاب بسازند، یادگیری این کار، مهارتی ضروری و لازم برای سخنرانی جمعی است. همچنین، این بازی برای تمام سنین مناسب است و به آنها کمک می‌کند اعتماد به نفس لازم را برای سخنرانی جمعی پیدا کنند؛ این جمع هم می‌تواند جمع خانوادگی و هم جمع دوستانه در برنامه اینترنتی باشد.

 

4. من بهت دروغ بگم؟

این هم بازی دیگری است که به تقویت سخنرانی جمعی و افزایش اعتماد به نفس در فرزندتان کمک می‌کند، به علاوه به آنها یاد می‎دهد تخیل فعالی داشته باشند و سخنرانی‌شان اطراف‌یان را متقاعد کند.

بر روی کارتی جداگانه کلمه‌ای را بنویسید. هر چه که دوست دارید، نام، کلمه‌ای تاریخی یا عبارات طنزآمیز. مثال‌های شما می‌تواند شامل اولین پیک‌نیک، جشن تولد، دست دادن یا هر کلمه‌ی دیگری باشد.

همه کارت‌ها را در کیف یا جعبه‌ای بگذارید. به فرزندتان بگویید یکی از آن کارت‌ها را بردارد و سپس تاریخ آن کلمه، عبارت یا شیء را بگوید. اصلا اهمیت ندارد که واقعیت را بگوید یا آن را از خودش دربیاورد، هدف افزایش اعتماد به نفس است و اینکه بتواند روان حرف بزند و بدون هیچ مانعی حرفش را بیان کند. امتیاز این بازی در بداهه بودن آن است، کودک‌تان بدون هیچ آمادگی قبلی باید شروع به حرف زدن کند.

 

5. استفاده از ویدئو برای افزایش اعتماد به نفس

ارتباط به وسیله‌ی تصویر هر روز در حال افزایش است و می‌توان حدس زد که به مرور جای ارتباط متنی را بگیرد. شما با تشویق فرزندتان به انتقال ایده‌هایش با استفاده از پیام تصویری کمک شایانی به او در آینده چه در مدرسه یا نقش شغلی، خواهید کرد. بنابراین موقع حرف زدن دوربین را مقابل آنها بگیرید و در مقابل دوربین احساس راحتی بیشتری خواهند کرد.

حرف زدن به صورت صریح و روان با اعتماد به نفس بالا، اساس سخنرانی جمعی است و با کمی وقت گذاشتن در خانه یا در اوقات فراغت فرزندتان، می‌توانید این مهارت‌ها را تقویت کنید. هنگامی که فرزندتان در سخنرانی ویدئویی خوشحال است، با دقت به او نگاه کنید سپس چند پرسش و پاسخ را در برنامه بگذارید. بدین ترتیب، فرزندتان یاد خواهد گرفت تا در لحظه فکر کند، به علاوه خود را برای سخنرانی جمعی آماده می‌کند.

 

6. مصاحبه با متخصص

این گزینه یک بازی جالب و تفریحی برای نوجوانان است و کاملاً می‌تواند اوقات فراغت آنها را به درستی پر کند و اعتماد به نفس‌شان را افزایش دهد. بر روی تکه‌های کاغذ یا کارت، چندین موضوع تخصصی را یادداشت کنید. هم می‌توانید موضوعات جدی را برگزینید یا موضوعات جنبه‌ی شوخی داشته باشد، هر طور که دوست دارید. کارت‌ها را داخل کیف یا جعبه‌ای قرار دهید و سپس یک موضوع را بیرون بیاورید. فرزندتان در نقش مجری ظاهر شود و والدین، برادر یا خواهر بزرگ‌تر یا هر عضو دیگری از خانواده می‌تواند نقش مهمان متخصص را بر عهده بگیرد. مجری برنامه مثلا بدین ترتیب مهمان را معرفی کند: «خیلی خوشحالیم که برنامه امروز رو با جناب ...  هستیم و در خصوص مهم‌ترین معضل روز دنیا با ایشان گفتگو می‌کنیم.» سپس اجازه دهید که برنامه را اداره کند و اطلاعات زیادی را با مهمان برنامه ردوبدل کنند.

کودکان معمولا دوست دارند از موضوعات جذاب و بامزه برای مصاحبه استفاده کنند، برای مثال، مصاحبه تخصصی درباره همبرگر دو لایه همراه با پنیر.

نوجوانان بیشتر تمایل دارند درباره‌ی حیطه‌هایی مصاحبه کنند که والدین‌شان واقعا در آن تخصص دارد، حالا این موضوعات هرچیزی می‌تواند باشد.

این تمرین علاوه بر اینکه ارتباط سالمی با فضای خانواده فراهم می‌کند، آنها به طور مستقیم یا غیرمستقیم ایده‌هایشان را در مقابل یکدیگر مطرح می‌کنند، به عبارتی با استفاده از این بازی، فرهنگ گفتگو در خانواده تبدیل به عادت می‌شود.

 

7. از عکس‌ها کمک بگیرید

این بازی به خوبی برای گفتگوی ویدئویی در محیط خانواده یا دوستانه یا حتی اطراف میز ناهارخوری جواب می‌دهد. تعدادی عکس را از مجله یا روزنامه انتخاب کنید، آن‌ها را در یک دسته بگذارید و داخل کیف یا جعبه‌ای قرار دهید. از سخنران بخواهید که یکی از عکس‌ها را بیرون بیاورد. این عکس‌ها حالت راهنما دارند، بنابراین، سخنران با دیدن عکس می‌تواند آنچه را که در ذهن دارد یا با استفاده از نشانه‌های داخل عکس بیان کند. اگر این کار برای سخنران دشوار بود، می‌توانید برای شروع از این سوالات استفاده کنید.

 • این تصویر از کجا آمده است؟
 • در عکس چه اتفاقی می‌افتد؟
 • این تصویر چه حسی به تو می‌دهد؟
 • فکر می‌کنید قبل و بعد از گرفتن عکس چه اتفاقاتی درحال انجام بوده است؟

 

8. موافقت یا مخالفت با یک موضوع

نوجوانان معمولاً از این بازی چالش‌برانگیز لذت می‌برند که در موافقت یا مخالفت با موضوعی حرف بزنند. این بازی به نوجوانان توانایی فکر کردن و سبک‌سنگین کردن موضوع، انعصاف‌پذیری و بحث با هردو طرف موافق یا مخالف یا آنچه را که در مدرسه اتفاق می‌افتد، می‌آموزد.

فهرستی از موضوعات حساس و جنجالی را تهیه کنید. در مرحله اول، سی ثانیه به فرزندتان فرصت دهید تا در موافقت با موضوع صحبت کند و بعد سی ثانیه در مخالفت با همان موضوع. این کار تمرین خوبی برای افزایش اعتماد به نفس است.

موضوعات مورد بحث می‌تواند شامل چنین موضوعاتی باشد:

 • شبیه‌سازی حیوانات باید ممنوع باشد
 • پول ریشه‌ی تمام بدی‌هاست
 • افزایش دمای هوا صحت ندارد

 

 

 

 مقالات خواندنی: 

 

 
 
 
دسته بندی

تماس با ما

تهران - میدان ونک - انتهای خیابان بیستم گاندی ، ساختمان 110 گاندی ، واحد 5

اینستاگرام مدرسه سخن : madresah_sokhan@

ایمیل: faribaolumi@gmail.com

تلفن: 02188192019   همراه : 09120809040

وبسایت:sokhanvari.com

جهت دریافت کروکی مدرسه سخن روی لوگو بالا کلیک کنید.