سخنوری چیست و چرا بیشتر بزرگترین سخنرانی‌ها ماهیت عامیانه دارند؟

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

سخنوری چیست و چرا بیشتر بزرگترین سخنرانی‌ها ماهیت عامیانه دارند؟

 

سخنرانی را می‌توان به عنوان هنر اطلاع رسانی و ترغیب مردم از طریق استفاده از مهارت‌های سخنرانی در جمع بیان کرد. ساده تر بگم؛ سخنرانی یعنی؛ صحبت در برابر مخاطب و استفاده از مهارت‌های سطح بالای زبان برای آگاهی، آموزش و ترغیب مخاطب است.

سخنوری چیست و چرا بیشتر بزرگترین سخنرانی‌ها ماهیت عامیانه دارند؟

 

سخنرانی مارتین لوتر کینگ جونیور «من یک رویا دارم»  یک مثال عالی است. این سخنرانی نقطه عطف تاریخی سیاه پوستان در آمریکا و سراسر جهان بود. شاید شما هم بر این باور باشید که اگرچه سخنرانی وی، کلمات وی قدرتمند بود، اما این جذابیت و اشتیاق او بود که سخنرانی را به آنچه تبدیل شده، ارتقا داد. در این مقاله، من تمام تلاش خود را می‌کنم تا نشان دهم که چگونه یک سخنرانی حرفه‌ای داشته باشید که مورد توجه مخاطبان قرار گیرد و در آینده نیز تاثیر‌گذار باشد.

 

سخنرانی عامیانه چیست؟

یک سخنرانی عامیانه، سخنرانی است که هدف آن آگاهی دادن یا ترغیب مخاطب، در حمایت از یک دیدگاه خاص است. موضوع یک سخنرانی عامیانه می‌تواند هر چیزی باشد، به شرطی که به آن علاقه‌مند باشید. هنر سخنوری از مدت‌ها قبل وجود داشته و ریشه در یونان باستان دارد.

این یکی از پست‌های ما در مورد انواع سری سخنرانی است، اگرعلاقه‌مند به یادگیری انواع دیگر سخنرانی‌ها هستید، لطفاً با خواندن این مقاله روی پیوندهای زیر کلیک کنید.

 

7 راز سخنرانی که به شما کمک خواهند کرد تا سخنرانی بعدی خود را ارائه دهید

نکته سخنرانی 1: مبحث درست را انتخاب کنید

این به هیچ وجه تعیین کننده موفقیت سخنرانی شما نیست. موضوعی که انتخاب می‌کنید باید موضوعی باشد که علاقه زیادی به آن داشته باشید و در زندگی شخصی خود تاثیر داشته باشد. انتخاب موضوعی که ارتباط شخصی با آن ندارید، به نتایج دلخواه نمی‌رسد. اگرچه قادر خواهید بود در مورد هر موضوعی تحقیق کنید و سخنرانی خوبی داشته باشید، اما ارتباط شخصی همان ادویه مخفی است که همه تفاوت را ایجاد خواهد کرد. در انتخاب موضوع، موضوعی که مخاطبان گسترده‌ای را به خود جلب کند و از لحاظ فرهنگی مرتبط باشد، همانی است که باید انتخاب شود. از کلیشه‌ها یا موضوعاتی که بیش از حد مورد نقد قرار گرفته‌اند، خودداری کنید. همچنین باید در مورد رویکرد آموزنده یا اقناعی تصمیم گیری کنید.

 

نکته سخنرانی 2: به طور گسترده تحقیق کنید

صرف نظر از اینکه موضوع خود را به خوبی می‌دانید، برای کشف حقایق و ارقامی که استدلال شما را تأیید می‌کنند، باید تحقیقات زیادی انجام دهید. از همه مهم‌تر، منابع باید معتبر و با‌‌کیفیت باشند. فقط از یک منبع استفاده نکنید، هرچه بیشتر بهتر. این باعث می‌شود ادعاهای شما برای مخاطبان منطقی‌تر به نظر برسد. به مخاطب خود ترکیبی از اعداد و داستان‌ها را بدهید، اعداد را بدهید. اعداد جهت جلب حس منطقی آن‌ها و داستان‌ها جهت جذب احساساتشان. همچنین، در مورد استدلال‌های مخالف تحقیق کنید، اینگونه در صورت بروز هرگونه استدلال مخالف، بهتر آماده می‌شوید.

 

نکته سخنرانی 3: مخاطب خود را دنبال کنید

مقدمه باید جامع باشد. یک کلمه، عبارت یا داستانی که پیام سخنرانی را در بر می‌گیرد و توجه مخاطبان شما را به خود جلب می‌کند، بهترین شانس شماست. به مخاطبان خود بگویید که چرا موضوع شما مهم است و امیدوارید با سخنرانی خود به چه چیزهایی برسید، آن‌ها را آگاه یا ترغیب کنید. به مخاطب مروری بر سخنرانی و آنچه می‌خواهند با شنیدن صحبت‌های شما به دست آورند، ارائه دهید. 

یک مطالعه زندگی واقعی، بسیار عالی خواهد بود، به مخاطبان کمک می‌کند تا نیروهای موجود را ببینند و همچنین به آن‌ها کمک می‌کند تا دیدگاه شما را درک کنند. در مرحله آماده سازی، مقدمه پس از نوشتن متن سخنرانی توصیه می‌شود. پس از نوشتن متن سخنرانی خود، بهتر آماده می‌شوید تا مقدمه‌ای تنظیم کنید که لحن مناسب را دارا باشد.

 

 نکته سخنرانی 4: متن خود را مرور کنید

این جایی است که تحقیقات شما مفید خواهد بود. اعداد و حقایق چیزی قابل لمس به مخاطبان می‌دهد تا بتوانند از آن نگهداری کنند. بیان حقایق و ارقامی که استدلال شما را تایید می‌کند در واقع اعتبار مورد نیاز را به شما می‌دهد. داشتن یک پیام اصلی خوب است، اما مرور پیام اصلی خود با استدلال‌های پشتیبانی کننده بسیار بهتر است. در ارائه سخنرانی خود، باید حداقل به 3 استدلال حمایت کننده مسلط باشید که اعتبار بیشتری به پیام اصلی شما می‌بخشد. از مثال‌ها و سناریوهای واقعی برای حمایت از عقاید خود استفاده کنید. اگر می‌توانید پیام خود را به محیط (موقعیت مکانی) و وضعیت مخاطبان خود مرتبط کنید، براوو!

نکته سخنرانی 5: پیرامون بحث مخالف بحث کنید

اگر موضوع شما روی موضوعی پرطرفدار متمرکز باشد، احتمال این وجود دارد که افرادی باشند که چیزها را بسیار متفاوت از نوعی که شما مشاهده می‌کنید، ببینند.  به عنوان سخنران باید از استدلال‌های مخالف ادعاهای خود کاملاً آگاه باشید. در حقیقت، باید آن‌ها را در حین سخنرانی خود مطرح کنید و سپس برای رد ادعاهای استدلال‌های مخالف، استدلال‌های متقابل منطقی ارائه دهید. استدلال‌های متقابل شما باید متکی به حقایق و شواهد غیر قابل انکار باشد. به این ترتیب مخاطبان چاره‌ای جز توافق با شما ندارند. توانایی ارائه هر دو طرف بحث به نفع شما خواهد بود. مخاطبان به صراحت می‌دانند که شما حقیقتاً حق مطلب را ادا کرده‌اید.

نکته سخنرانی 6: تحویل

بزرگ‌ترین سخنرانان جهان چند مورد مشترک دارند که برخی از آن‌ها اعتماد به نفس و جذبه دارند. از آبراهام لینکلن گرفته تا دانشمندان یونان باستان، همه اعتماد به نفس پیدا کردند. با این حال، خبر خوب این است که همه می‌توانند مهارت‌های لازم برای تبدیل شدن به یک سخنور عالی را یاد بگیرند. فقط باید تمرین کنید و با گذشت زمان، بهتر می‌شوید. چگونگی انتقال یک سخنرانی عامیانه با استقبال مخاطبان هماهنگ است. اعتماد به نفس همه چیز است. در اینجا چند نکته برای کمک به شما در  ارائه سخنرانی که به آن افتخار کنید آورده شده است.

 

 • سخنرانی خود را با صدای بلند، در جمع و بعداً در مقابل مخاطبان آزمایشی (سمپل)، تکرار کنید.
 • با مخاطبان تماس چشمی برقرار کنید.
 • نکات کلیدی خود را بخاطر بسپارید.
 • از صدای خود استفاده کنید تا بسیار تاثیرگذار باشد.
 • در کل از صدای یکنواخت استفاده نکنید.
 • از طریق داستان‌های شخصی و زبان بدن با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید.

 

نکته سخنرانی 7: سطح بالا نتیجه‌گیری کنید

پرانرژی پایان دهید، تا اثری ماندگار بر مخاطبان خود بگذارید. نکات کلیدی و آنچه را که راجع به سخنرانی بود را به آن‌ها یادآوری کنید و بگویید که باید چه چیزی را از بین ببرند. آن‌ها را وادار به انجام عملی کنید. به این ترتیب، سخنرانی عامیانه شما تاثیر ماندگاری بر مخاطبان خواهد گذاشت. به عنوان مثال، اگر سخنرانی شما در مورد تبعیض نژادی است، در پایان سخنان خود، از مخاطبان خود بخواهید که خوب باشند، بهتر عمل کنند، آن‌ها را در مورد عواقب نگرش ناسازگارانه نسبت به مسائل نژادی هشدار دهید. تشویق کنید تا بخشی از راه‌حل باشند و فقط مشاهده‌گران منفعل نباشند.

 

در اینجا برخی از ایده‌های موضوعی برای زمانی که برای سخنرانی عامیانه فرا خوانده می‌شوید آورده شده است.

 

 • گرم شدن کره زمین یک تئوری نیست، بلکه واقعی است.
 • همه باید دعوت شوند.
 • زمان آن است که زن و مرد به طور مساوی تاوان پس دهند.
 • خطرات هوش مصنوعی.
 • رسانه‌های اجتماعی فقط یک ابزار هستند، نه یک مشکل.
 • هیچ دموکراسی بدون مشارکت رای دهندگان وجود ندارد.
 • پاسخگویی همه چیز است.
 • چه نوع از چه چیزی را برای نسل‌های آینده باقی خواهیم گذاشت؟
 • دانشگاهیان همه چیز نیستند، اما تحصیلات همه چیز است.
 • هرگز نگاه نکن، عمل کن!

 

مقالات خواندنی: 

 
 
 
دسته بندی

تماس با ما

تهران - میدان ونک - انتهای خیابان بیستم گاندی ، ساختمان 110 گاندی ، واحد 5

اینستاگرام مدرسه سخن : madresah_sokhan@

ایمیل: faribaolumi@gmail.com

تلفن: 02188192019   همراه : 09120809040

وبسایت:sokhanvari.com

جهت دریافت کروکی مدرسه سخن روی لوگو بالا کلیک کنید.