چگونه یک متن سخنرانی با‌ کیفیت را در 5 مرحله بنویسیم

چطور یک متن سخنرانی با‌ کیفیت را در 5 مرحله بنویسیم؟

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

ارتباطات برای رهبری موفق بسیار مهم است. از طریق پیام‌های کاملاً آماده و تحویل یافته‌، می‌توانید افراد اطراف خود را تحریک کنید یا دیدگاه‌های آن‌ها را در مورد موضوعات مورد نگرانی جمعی تغییر دهید.

 4 نکته برای نوشتن یک سخنرانی مخاطب پسند

بهترین سخنرانی‌ها دقیق، هوشمندانه و کاملاً متناسب با زمان و مکان آن‌هاست.

 

۱) تحقیق کنید

مطمئن شوید که موضوعاتی را که زمینه سخنرانی شما را در پی دارد را درک می‌کنید. این می‌تواند به معنای آمار و حقایقی باشد که برای تایید بحث خود استفاده می‌کنید. اگر سخنرانی شما یک نوشیدنی ساده و خوش‌‌ طعم است، این می‌تواند به معنای بازگشت به سابقه مشترک شما با شخصی باشد که به سلامتی‌اش می‌نوشید، به دنبال الگوها یا خاطرات برجسته‌ای هستید که شخصیت وی یا رابطه شما را ضبط می‌کند. یک ایده بزرگ به یک سخنرانی قدرتمند نیاز دارد - و نیاز به یک رویکرد ساده و روشن دارد که بتواند آن را در بر بگیرد و با آن ارتباط برقرار کند.

 

 

۲) در قلب خود جا باز کنید

سخنرانی‌های به یاد ماندنی همیشه دقیقاً مطابق کتاب نیستند. به عنوان مثال‌، پس از تیراندازی گسترده ویرانگر کلیسای اسقف اعظم چارلستون امانوئل متدیست آفریقایی در سال 2015‌، باراک اوباما فقط در صحنه فاجعه سخنرانی نکرد بلکه در اجرای "Amazing Grace" جماعت را رهبری کرد. وی کاملاً روشن ساخت که دارنده بالاترین مقام در سرزمین در غم و اندوه جامعه و احساس از دست دادن عمیق مشترک است - یک رویکرد بسیار تاثیرگذار برای ارتقا شفای ملی.

 

۳) در مورد اتفاقات رخ داده صادق باشید

وقت بگذارید و در مورد موفقیت‌ها و کاستی‌های سخنرانی خود به عنوان راهی برای بهبود نتایج آینده تامل کنید. چه موقع می‌توانید بگویید مخاطبان شما با شما ارتباط برقرار می‌کنند؟ چه زمانی پس بردید که آن‌ها را گم کرده‌اید؟ آیا در پیام خود نقاطی گم شده داشته‌اید؟ آن را یادداشت کنید و آن لحظه‌ها را تا زمانی که احساس اطمینان کنید، کار کنید.

۴) وسعت و عمق

آبراهام لینکلن با خواندن گسترده‌، از شکسپیر تا اقلیدس، خود را آموزش داد. با کاوش در ایده‌ها و تجارب فراتر از تجربه‌های خود، کنجکاوی خود را پرورش دهید. درباره ساختار یا قالب‌بندی موثر جمله و انتخاب کلمات یادداشت کنید: 

  • چه چیزی به عنوان خواننده مورد توجه شما قرار می گیرد؟
  • چه چیزهایی پس از خواندن یا شنیدن طولانی مدت به یاد می‌آورید؟ 

به منظور داشتن زبان شفاهی در قالب نوشتار‌، نمونه سخنرانی‌ها را بخوانید.

چگونه یک متن سخنرانی با‌ کیفیت را در 5 مرحله بنویسیم

3 راهنمای اساسی برای نوشتن یک سخنرانی خوب

گفتار نویسی خوب، در واقع، توانایی جلب توجه مخاطب و حفظ آن است. آگاهی مشتاقانه در مورد چگونگی مطابقت گفتارهای خود با موضوعی خاص و مخاطبان، کلید برقراری ارتباط موثر است. یک سخنرانی کوتاه نیز می‌تواند از چند راهنمای اساسی بهره‌مند شود:

 

1- هدف خود را بشناسید

چه نوع سخنرانی در پیش دارید؟ چه سخنرانی فارغ التحصیلی باشد، چه سخنرانی مبارزاتی، چه تبریک عروسی، هر سخنران خوب ابتدا پیام اصلی یا هدف سخنرانی را مشخص می‌کند. می‌خواهید غذای مخاطبانتان چگونه باشد؟ آیا سخنرانی شایسته یک رویداد بزرگتر یا اجتماع است؟ آیا به دنبال الهام بخشیدن به مردم یا متقاعد کردن آن‌ها در یک دیدگاه هستید؟ آیا صرفاً آموزنده است؟ (دانستن این موارد در ابتدای کار به شما کمک می‌کند تا پایان قوی‌تری نیز بسازید).

2- مخاطبان خود را بشناسید

آیا در یک کنفرانس با همکاران متخصص صحبت می‌کنید یا یک اتاق پر از کودک؟ تصور مخاطب ایده‌آل خود می‌تواند مفید باشد: شخصی که از عنوان موضوع هیجان زده است و درباره آنچه که می‌خواهید بگویید کنجکاو است. برای جلب رضایت آن‌ها چه مواردی را باید اضافه کنید؟

3- حواستان به زمان باشد

محدودیت‌های زمانی مشخص می‌کند که سخنرانی مستقیم یا عمیق باشد. آنچه میخواهید در پنج دقیقه بر روی آن تمرکز کنید و بگویید بسیار متفاوت‌تر از چیزی است که در پنجاه دقیقه زمان می توانید بگویید. 

نحوه نوشتن سخنرانی در 5 مرحله

1- یک طرح کلی ایجاد کنید

درست مانند مقاله نویسی، نوشتن طرح کلی سخنرانی، پرداختن به جزئیات صحبت را تسهیل می کند. لازم نیست بیش از حد پیچیده باشد. بیشتر سخنرانی‌ها شامل سه بخش اصلی است: مقدمه، که ممکن است شامل داستان‌های شخصی باشد که موضوع را نشان می‌دهد یا مشکلی که از آن بحث می‌کنید، باشد. متن سخنرانی، جایی که جزئیات ریز و قسمت عمده پیام شما در آن موجود است؛ و نتیجه‌گیری، که ممکن است یک فراخوان برای اقدام یا خلاصه‌ای برای بردن غذا به خانه باشد.

2- اولین پیش نویس خود را بنویسید

هنگامی که طرح کلی دارید، وقت آن است که آن را گسترش دهید. در روند نوشتن، مخاطب ایده‌آل خود را به یاد بیاورید: چگونه مسئله یا موضوع را مستقیماً برای او توضیح می‌دهید؟ همانند هر پیش نویس اول، سعی کنید کلمات و افکار را آزادانه جریان دهید. پس از شروع ویرایش، می‌توانید شروع به تجزیه و تحلیل آن کنید.

3-  جهت تاثیر گذار بودن یک سخنرانی، آن را ویرایش کنید

روند ویرایش در اینجا مربوط به غربال کردن قوی‌ترین نقاط شماست. بعد می توانید، بررسی کنید که به اندازه کافی نیاز مخاطب را درک کرده‌اید؟ آیا آنچه را که قراره بگویید درک می کند و با شما تا آخر همراه می شود؟  آیا منابع داخلی وجود دارد که بیش از حد فهم آن‌ها باشد؟ یا حکایت‌های قابل گفتن کافی نیست؟ اصطلاحات مختلفی را که پیدا کرده‌اید، حذف کنید و سعی کنید منظور خود را با استفاده از زبان آشنا توصیف کنید. به همین ترتیب، به دنبال کلمات پر زرق و برق نباشید و راهی پیدا کنید که منظورتان را با کلمات ساده بیان کنید.

4- سخنرانی خود را با صدای بلند بخوانید

آیا مانند یک شخص یا یک ربات بسیار هوشمند هستید؟ آیا در برخی جملاتی که باید قطع شود نفس کم می‌آورید؟ تکنیک‌های مختلفی را برای نقطه گذاری نکات اصلی امتحان کنید: آیا یک مکث به موقع نتیجه خوبی خواهد داشت؟ یا لحظه‌ای که خواستار یک انفجار و صدای قوی است؟ هدف اصلی این است که مطمئن شوید لحن مناسب دارید و منطق گفتار شما به درستی جریان دارد. آیا انتقال سلیسی دارید که شما را از یک فکر به فکر دیگری ببرد؟ آیا آن‌ها منطقی هستند؟ کجا جملات می‌توانند کوتاه‌تر و بسیار نزدیک‌تر به هدف باشند؟

5- جلوی آینه تمرین کنید

نوشتن یک سخنرانی عالی به همان اندازه که نیاز به مهارت گفتاری عمومی دارد مربوط به کلمات سازی استادانه است. با رعایت نکات سخنرانی در جمع، زبان بدن یکی از بهترین راه‌ها برای اطمینان از انتقال درست پیام است. اگر عصبی، دستپاچه هستید یا اطمینان خاطر ندارید، مخاطب نیز احساس مشابهی را حس می‌کند. تمرین تا زمانی که اعتماد به نفس و راحتی خود را در مقابل جمعیت ابراز کنید، به مخاطبان اجازه می‌دهد آرام باشند و حرف‌های شما را بشنوند. حالات، حرکات، نگاه کردن به درون جمع و نحوه ایستادن می‌تواند از کاربردهای موثر زبان بدن باشد.

 

مقالات خواندنی: 

تماس با ما

تهران - میدان ونک - انتهای خیابان بیستم گاندی ، ساختمان 110 گاندی ، واحد 5

اینستاگرام مدرسه سخن : madresah_sokhan@

ایمیل: faribaolumi@gmail.com

تلفن: 02188192019   همراه : 09120809040

وبسایت:sokhanvari.com

جهت دریافت کروکی مدرسه سخن روی لوگو بالا کلیک کنید.