به یک سخنران حرفه ای   55 راه حذف اضطراب اجتماعی برای تبدیل شدن

55 راه حذف اضطراب اجتماعی برای تبدیل به یک سخنران حرفه ای

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

55 راه حذف اضطراب اجتماعی برای تبدیل به یک سخنران حرفه ای آیا تا با حال  فکر کرده اید که خیلی ها برای سخنرانی در جمع اضطراب غیر طبیعی دارند؟

آیا برای شما و دوستانتان هم این اتفاق پیش آمده است؟

دوست دارید، برای بیرون آمدن از باتلاق اضطراب اجتماعی چه باید کرد؟ پس این مقاله جامع رو با دقت بخوانید و یک بار برای همیشه با اضطراب و استرس خداحافظی کنین و اعتماد به نفس در سخنرانی خود را یه یک عادت تبدیل کنین. فعالیت‌های اضطراب اجتماعی آن دسته از کارهایی است که می‌توانید برای به چالش کشیدن اضطراب خود انجام دهید. تخمین زده می‌شود که اختلال اضطراب اجتماعی (SAD) حدوداً 12٪ از مردم را در برخی از مراحل زندگی خود تحت تاثیر قرار دهد. آن‌ها در دوست‌یابی و حفظ دوستی، یافتن شرکای زندگی، یافتن کار و ایجاد شغل و حتی گذر از جنبه‌های پیش پا افتاده زندگی روزمره مشکل دارند. اختلال اضطراب اجتماعی می‌تواند به طور جدی ناتوان کننده باشد و بهترین روش درمانی شامل ترکیب درمان شناختی رفتاری (CBT) و یا دارو (مانند SSRI) است. اما کارهای زیادی وجود دارد که می‌توان از طریق کمک به خود برای غلبه بر اضطراب اجتماعی انجام داد.

 

55 راه حذف اضطراب اجتماعی برای تبدیل به یک سخنران حرفه ای

 

1- کمک به خود جهت درمان اضطراب اجتماعی

استراتژی‌های خودیاری اغلب از مولفه‌های موثر رویکردهای درمانی سنتی استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، خودیاری ممکن است جنبه‌هایی از آرامش‌، برنامه ریزی مجدد فکر و قرار گرفتن در معرض موقعیت‌های ترس را در خود داشته باشد. 

2- خودتان را به آنجا  برسانید

 اگر از اضطراب اجتماعی خفیف تا متوسط رنج می برید، ممکن است بیشتر اوقات احساس کنید که در حالت مستی و گیجی به سر می‌برید. بهترین راه برای خارج شدن از حالت گیجی چیست؟ کاری بکنید. اگر از اختلال اضطراب اجتماعی (SAD) رنج می‌برید، اجتناب از موقعیت‌های اجتماعی و عملکردی وسوسه انگیز است. اما مهم این است که خود را به آنجا برسانید. این به معنای پذیرش دعوت نامه‌ها برای رفتن به مکان‌ها و انجام کارهایی است که باعث ناراحتی شما می‌شود. همزمان، باید خود را آماده کنید تا به درستی حضور خود در آنجا را کنترل کنید.

3- درخواست کمک کنید

منتظر فردا یا هفته دیگر یا دفعه بعدی که دچار بحران می‌شوید، نمانید. امروز قرار ملاقات بگذارید تا کسی را ببینید. اگر از تماس با پزشک خود بسیار خجالت می‌کشید، برای شروع تماس بگیرید. ممکن است صحبت با تلفن ترس کمتری داشته باشد و در نهایت منجر‌به دریافت کمک لازم شود. فقط قدم اول را بردارید.

 

4- وقایع روزانه خود را ثبت کنید

یک دفترچه روزانه داشته باشید تا بتوانید میزان پیشرفت خود را ببینید. نوشتن درباره افکار و تجربیات کمک می‌کند تا بفهمید چه زمانی دوباره به  فکر عادت‌های قدیمی و الگوهای تفکر منفی می‌افتید.

 

5- سلامتی خود را بهبود ببخشید

تمام توان خود را بکار بگیرید تا مطمئن شوید که سلامت جسمی ضعیف در ایجاد مشکلات شما در اضطراب نقش ندارد. به طور منظم ورزش کنید (از جمله ورزش‌های قلبی عروقی و تمرین با وزنه) و یک رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید. برای تسکین اعصاب چای بابونه بنوشید. اگر قبلاً به طور منظم ورزش نمی‌کردید، همین امروز برای خود برنامه ریزی کنید. ورزش نه تنها احساس شادابی را افزایش می‌دهد بلکه اضطراب را نیز کاهش می‌دهد، اما اگر در جمع دیگران انجام شود این امکان را فراهم می‌کند تا مهارت‌های اجتماعی خود را در یک محیط نسبتاً غیر تهدیدآمیز تقویت کنید. اگر منابع یا زمان لازم برای عضویت در باشگاه یا شرکت در کلاس‌های ورزشی منظم را ندارید، هنوز کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانید انجام دهید. پیاده روی یا دویدن را در نظر بگیرید و یا در خانه یوگا تمرین کنید.

 

6- برای خود اهدافی را تعیین کنید

داشتن اهداف مبهم درباره آنچه می‌خواهید به دست آورید کافی نیست. خواه بخواهید بر علائم اضطراب اجتماعی غلبه کنید یا برنده اسکار بازیگری شوید، نوشتن اهداف خود را بر روی کاغذ مهم است. این باعث می‌شود واقعی و قابل اندازه‌گیری باشند. بخشی از تعیین هدف شامل تصمیم‌ گیری در مورد جایی است که می‌خواهید به سرانجام برسید، اما همچنین شامل یادگیری و تعیین معیاری برای مکان فعلی شماست. یکی از راه‌های انجام این کار خود ارزیابی با انجام چند مسابقه است تا ببینید که چگونه از نظر اضطراب اجتماعی نمره می‌گیرید (مقیاس لیبوویتز برای آزمایش خوب است). پس از خلاص شدن از حالت گیجی، به راه خود ادامه دهید. می‌توانید دوباره مسابقه دهید و ببینید آیا نمرات‌‌تان بهتر شده است یا خیر. به یاد داشته باشید که از نظر موفقیت اجتماعی خود را با دیگران مقایسه نکنید. خود را با وضعیت یک هفته، یک ماه یا یک سال پیش مقایسه کنید.

7- به خودتان تبریک بگویید

شاید یک سخنران عمومی با اعتماد به نفس نباشید، اما موارد زیادی در زندگی وجود دارد که باید به آن‌ها افتخار کنید. بدانید که بیش از دیگران با چالش‌هایی روبرو هستید و باید از موفقیت‌های کوچک زندگی خود احساس خوبی داشته باشید. بعضی روزها می‌توانید احساس غرور کنید که بیرون از خانه کاری کرده‌اید. موفقیت‌های کوچک کسب کنید، احساس بهتری نسبت به خود خواهید داشت.

8- بهترین وکیل خود باشید

هیچ کس دیگری نمی‌تواند مثل خودتان مراقب‌تان باشد. درباره SAD اطلاعات کافی بدست آورید تا بتوانید تصمیمات بهتری بگیرید. اگر احساس نیاز به  کمک می‌کنید از افرادی در محل کار و مدرسه  کمک بخواهید. دیگران را به سمت درک بهتر مبارزاتی که پیش رو دارید، راهنمایی کنید. چنانچه احساس نیاز کردید در مهمانی‌ها شرکت کنید. هیچ کس دیگری نمی‌داند شبیه شما بودن چگونه است.

9- برای خودتان یک لباس جدید بخرید

 بدیهی است که خرید چیز‌های کوچک هیچ درمانی برای اضطراب اجتماعی نیست، اما گاهی اوقات لباس واقعا می‌تواند احساس جدیدی را با نگرش جدید در شما ایجاد کند. سعی کنید با خرید چیزی خارج از محدوده راحتی خود، از شر حالت گیجی خلاص شوید. یک لهجه منحصر به فرد را جهت تجربه یک چیز جدید و همچنین شروع اولین مکالمه با دیگران به هنگام دیدار با آن‌ها انتخاب کنید.

 

10- از تنها بودن خود لذت ببرید

برخی از افراد مبتلا به SAD درون گرا نیز هستند. این بدان معناست که آن‌ها به جای وقت گذرانی با دیگران، احساس و عواطف خود را به تنهایی جبران می‌کنند. انتخاب جهت جمع آوری افکار خود به تنهایی(و نه به دلیل ترس) یک انتخاب سالم و خودآگاه است.11- شروع به بله گفتن کنید

شاید دچار این جنجال شده‌اید که به همه چیز "نه" می‌گویید. در عوض، چرا شروع به گفتن "بله" نمی‌کنید؟ اگر برای انجام کاری اجتماعی دعوت شده‌اید، سعی کنید به پذیرفتن دعوت عادت کنید. اگرچه ممکن است در ابتدا احساس اضطراب کنید، اما با گذشت زمان هرچه بیشتر کار کنید ترس شما نیز کاهش می‌یابد. دفعه بعدی اگر دعوت نامه‌ای روی میز باشد یا شخصی در محل کار از شما می‌خواهد که برای یک استراحت با نوشیدن قهوه به گروه بپیوندید، سعی کنید آن را انجام دهید.

 

12- شروع به خیر گفتن کنید

آیا انعطاف‌پذیرهستید؟ آیا دیگران تقاضای دور از وقت از شما دارند یا با شما رفتار ضعیفی دارند، و احساس ناتوانی می‌کنید که در مقابل خود بایستید؟ این زمان برای یادگیری چگونگی بهتر گفتن "نه" و چگونگی قاطعیت بیشتر است. مجبور نیستید هر آنچه را که همه می‌خواهند را به دوش بکشید. اگر نمی‌توانید بین آنچه می‌خواهید و آنچه احتیاج دارید ارتباط برقرار کنید، دیگران شروع به حدس درباره آنچه را که فکر می‌کنید یا احساس می‌کنید، می‌کنند.

ابراز وجود این نیست که با پرخاشگری به دنبال آنچه می‌خواهید بروید. بلکه به وضوح خواستن آن چیزی است که برای خشنودی خود از دیگران می‌خواهید.

13- تلاش برای کامل بودن را کنار بگذارید

کمال گرایی و اضطراب اجتماعی غالباً دست به دست هم می‌دهند. لازم نیست هر آنچه می‌گویید و هر آنچه انجام می‌دهید، کامل باشد. یک مورد از نقص خود را یادداشت کنید و برای جبران آن شانس خود را روز دیگری امتحان کنید.

14- به تعطیلات بروید

هر چقدر ساده به نظر برسد، گاهی اوقات همه ما فقط به تغییر مناظر نیاز داریم. اگر واقعاً در یک ذهنیت مضطرب اجتماعی گیر کرده‌اید، سعی کنید آخر هفته را به محلی جدید بروید، حتی اگر یک سفر انفرادی باشد. برخی از فرهنگ‌های محلی را کنار بگذارید و جور دیگری زندگی کنید.

 

15- کتاب بخوانید

برای کمک به خود یک داستان انگیزشی یا یک کتاب اضطراب اجتماعی انتخاب کنید. همه چیزهایی را که می‌توانید در مورد اضطراب اجتماعی و چگونگی پیشرفت در دست داشته باشید، بخوانید. داستان‌های واقعی راجع به افراد دیگری که دچار این مشکل شده‌اند را بخوانید. به طور کلی کتاب‌های انگیزشی درباره زندگی بخوانید. آموزش خود هرگز صدمه ای نخواهد داشت و ممکن است این بینش یا الهام را برای شما ایجاد کند که به ایجاد تغییر در زندگی خود نیاز دارید‌.

16- شروع به توجه کنید

احتمال اینکه افکار و احساسات شما به صورت خودکار درآمده باشند، وجود دارد که حتی نمی‌فهمید روزانه چه چیزی در سرتان می‌گذرد.  سرعت خود را کم کنید، وقت بگذارید و روی حال تمرکز کنید و افکاری که از ذهن‌تان می‌گذرد را بررسی کنید. خصوصاً افکار منفی را.17- برای خودتان تغییر ایجاد کنید، نه دیگران

مراقب دلایل خود برای تغییر باشید. اگر زندگی روزمره دردناک است، این دلیلی برای کنترل اضطراب اجتماعی است. با این حال، اگر فقط می‌خواهید با مهارت‌های اجتماعی و محبوبیت خود دوستان خود را در شبکه های اجتماعی  یا در زندگی واقعی تحت تاثیر قرار دهید، تغییراتی که ایجاد می‌کنید دوام نخواهد آورد.
18- از کنار گذاشتن کار‌ها خودداری کنید

شاید بتوانید در آینده نقطه‌ای را تصور کنید که بتوانید بر ترس خود غلبه کنید. شاید وقتی بزرگتر شدید، پول بیشتری برای پرداخت هزینه‌های درمان داشته باشید، یا زمانی که احساس قوت می‌کنید.

واقعیت این است که هرگز زمان بهتری نسبت به اکنون وجود ندارد. تعلل را متوقف کنید و امروز سفر خود را تغییر دهید.19- به خودتان هدیه دهید

اگر هرگز به خاطر تلاش‌ها به خود پاداش ندهید، بیرون آمدن از حالت گیجی خیلی راحت نخواهد بود. چیزی را انتخاب کنید که می‌دانید برای شما پاداش آور است و وقتی تغییراتی را در زندگی خود ایجاد کردید، سرگرم شوید. روزانه، هفتگی، ماهانه یا سالانه باشد. ایده‌ها ممکن است شامل یک وعده غذایی خاص، رمان جدید یا حتی تعطیلاتی باشد که آرزوی آن را داشته اید.

 

20- یک تغییر کوچک ایجاد کنید

گاهی اوقات فکر می‌کنیم تغییراتی که برای خارج شدن از گیجی ایجاد می‌کنیم باید بزرگ باشد. کمی تغییر ایجاد کنید و ببینید آیا در زندگی اثرات موجی دارد. این تغییر می‌تواند در حد تماشای اخبار شبانه باشد تا بتوانید از وقایع روز مطلع شوید و در حین گفتگوهای کوچک حرف‌های بیشتری برای گفتن داشته باشید.

 

21- مکمل گیاهی را امتحان کنید

اگر واقعاً دوست دارید یک چیز دارویی را امتحان کنید، اما هنوز آماده نیستید که موضوع دارو را با پزشک یا روانپزشک خود مطرح کنید، سعی کنید یک مکمل گیاهی را از فروشگاه دارویی خود امتحان کنید. مکمل‌های گیاهی بسیاری وجود دارند که در کنترل اضطراب استفاده می‌شوند؛ با این حال، لازم است که بدانید مکمل‌های گیاهی توسط سازمان های غذا و دارو به همان روشی که داروهای سنتی ارزیابی می‌شوند، تنظیم نمی‌شوند. قبل از مصرف مکمل گیاهی حتما در مورد هرگونه احتیاط، هشدار یا تداخل دارویی مطالعه کنید.

22- خودتان را به چالش بکشید

آیا در شغلی کار می‌کنید که از مهارت و استعداد شما استفاده نمی‌کند؟ آیا همیشه به دلیل اضطراب اجتماعی خود مسیر "ایمن" را طی کرده‌اید؟ با ترک منطقه امن خود و پذیرفتن آن چالش‌هایی که به رشد شما به‌عنوان یک فرد کمک می‌کنند، راحتی خود را کنار بگذارید. ترفیع در محل کار را بپذیرید، برای انجام کار جدید به مدرسه برگردید یا تجارت شخصی خود را شروع کنید. شور و اشتیاق و آرزوهای خود را دنبال کنید و اجازه ندهید اضطراب اجتماعی مانع راه شما شود.

23- قدر داشته‌های خود را بدانید

اگرچه ممکن است اضطراب اجتماعی با زندگی تان بد تا کرده باشد، اما در زندگی چیزهای زیادی برای شکرگزاری وجود دارد. وقت بگذارید و از آنچه دارید سپاس گذاری کنید.

 

24- خواب کافی داشته باشید

مطمئن شوید که خواب کافی دارید. کمبود استراحت باعث می‌شود که شما احساس بدتری نسبت به بهترین حالت داشته باشید و اضطراب را تشدید می‌کند.

 

25- لبخند بزنید

بعضی اوقات افراد مبتلا به اضطراب اجتماعی آنقدر وقت خود را صرف نگرانی و پریشانی می‌کنند که خندیدن و تفریح را فراموش می‌کنند. آخرین باری که یک فیلم خنده‌دار را تماشا کردید و با صدای بلند به آن خندیده‌اید کی بود؟ چه کسی آخرین نفری بود که شما را خنداند؟ سعی کنید شادی بیشتری را وارد زندگی خود کنید. اگر سرگرم نمی‌شوید، چه فایده‌ای دارد؟

 

26- فکر نکنید که دیگر هیچ کاری به درد شما نمی‌خورد

کلید خارج شدن از حالت گیجی، عمل کردن است.  نه اینکه به این فکر کنید که چرا همه چیز کار نمی‌کند. سعی کنید برخی از تغییرات را در این لیست انجام دهید و نتیجه را مشاهده کنید. هرگز یک ایده را به این دلیل که فکر می‌کنید برایتان مفید نخواهد بود، رد نکنید.

 

27- اوقات خود را در طبیعت بگذرانید

حضور در فضای باز یک اثر آرام بخشی طبیعی دارد. اگر در خانه کار می‌کنید یا بیشتر وقت خود را در خانه می‌گذرانید، بیشتر بیرون بروید. هر زمان که می‌توانید با یک قدم زدن در پارک، روال زندگی خود را بشکنید.

 

28- غذای خود را بهبود ببخشید

اگر از اضطراب اجتماعی رنج می‌برید، مطمئن شوید که رژیم متعادل دارید و از مصرف قند 12 و الکل تا حد امکان خودداری کنید. یک رژیم غذایی ضعیف می‌تواند باعث آسیب شیمیایی  به مغز شود و احساس کندی و فرسودگی کنید. کافئین و قند بیش از حد نیز می‌تواند احساس اضطراب را افزایش دهد.29- مهارت‌های اجتماعی را تمرین کنید

شاید از مهارت گپ زنی برخوردار نباشید، اما می‌توانید مهارت‌هایی را که دارید بهبود ببخشید. نحوه معرفی، برقراری ارتباط چشمی بهتر، به خاطر سپردن نام‌ها و تعارف را تمرین کنید.

 

30- تجربیات خود را به اشتراک بگذارید

چه بر اضطراب اجتماعی غلبه کرده باشید و چه در صدد غلبه بر آن باشید، تجربیات شما ارزشمند است و باید با دیگران به اشتراک گذاشته شود. به اشتراک گذاشتن داستان خود به دیگران کمک می‌کند تا درک کنند که تنها نیستند و همچنین آگاهی بیشتری نسبت مشکلی که اکثرا بیان نمی‌کنید، به ارمغان می‌آورد.

 

31- بگو "من عصبی هستم"

هر شخصی که در جمع صحبت کند کمی عصبی می‌شود. یکی از بهترین راه‌حل‌ها جهت رفع اضطراب به هنگام سخنرانی در جمع این است که به راحتی احساس خود را قبل از شروع تشخیص دهید. در بسیاری از صحنه‌ها هیچ اشکالی ندارد که سخنرانی خود را با خنده و اظهار نظری از قبیل "اگر در تلفظ لغات لکنت داشتم، مرا ببخشید، در صحبت‌های عمومی کمی عصبی می‌شوم" شروع کنید. این‌گونه به خود کمک می‌کنید تا هنگام صحبت کردن مضطرب نشوید. دیگران نیز بیش از آنچه تصور می‌کنید بخشنده خواهند بود. جهت غلبه‌بر اضطراب اجتماعی، نیاز نیست فعال اجتماعی شوید. هر جور که احساس راحتی می‌کنی، باش.

 

32- به جایی جدید بروید

آیا هر هفته همان روال را دنبال می‌کنید؟ از همان فروشگاه مواد غذایی و همان پمپ بنزین بازدید می‌کنید و در همان رستوران غذا می‌خورید، یا در همان کوچه قدم می‌زنید؟ سعی کنید با رفتن به  یک جای جدید از روال زندگی خود خارج شوید. نه تنها این تغییر اضطراب اجتماعی شما را به چالش می‌کشد، بلکه کمک می‌کند تا مکان‌های زیبایی از همسایگی‌تان را کشف کنید.

33- به مدرسه سخن بپیوندید

اگر ترس قابل توجهی از سخنرانی در جمع دارید، امروز به عضویت کارگاه های مدرسه سخن در‌آیید! این گروه به افراد در سراسر جهان کمک کرده تا مهارت‌های سخنرانی عمومی خود را بهبود ببخشند و بر اضطراب سخنرانی خود غلبه کنند. از همه بهتر، این است که در این گروه فرصت نقد و بررسی فراهم است، بنابراین فرصتی عالی برای ملاقات با مردم و پیدا کردن دوستان جدید است. نگاه متفاوتی به خود داشته باشید. توانایی شما بیش از این‌هاست. اضطراب اجتماعی نمایان‌گر شما نیست.

34- کاری هیجان انگیز انجام دهید

یک کار کاملاً غیر معمولی مانند بالون سواری یا ماجراجویی با زیپ لاین را امتحان کنید. در یک ماجراجویی مهیج غرق شده و اضطراب اجتماعی خود را فراموش کنید. از همه بهتر، دفعه بعدی که کسی از شما بپرسد برای سرگرمی چه کاری انجام می‌دهید، یک داستان عالی برای تعریف خواهید داشت.

 

35- منفی را با مثبت جایگزین کنید

مثبت بودن مسری است. اگر عادت دارید دنیا را از دریچه منفی ببینید (که اکثر افراد مبتلا به SAD این کار را می‌کنند)، برای یک روز هم که شده، سعی کنید خوش بین باشید. هرگونه افکار منفی را با مثبت آن جایگزین کنید. ببینید آیا این کار کمکی به خلاصی از شر این عادت می‌کند.

 

36- خود را با افراد مثبت محاصره کنید

در صورت امکان، سعی کنید زمان بیشتری را با افراد مثبت سپری کنید. افرادی که شما را دوست دارند، به شما ایمان دارند و علی‌رغم اضطراب اجتماعی که دارید، زیبایی را در وجود شما می‌بینند. گذراندن وقت با این افراد باعث می‌شود احساس خوبی داشته باشید و به کمک می‌کند تا هر زمان سختی که می‌خواهید در زندگی خود تغییر ایجاد کنید، از پس آن برآیید.

 

37- مسئولیت کسی را به عهده بگیرید

اگر کسی نداند که سعی دارید از اضطراب اجتماعی خود خلاص شوید و در مقابل هیچ کس پاسخگو نباشید، ممکن است مادام‌العمر نتوانید از شر آن خلاص شوید. شخصی را انتخاب کنید که به او اعتماد دارید(حتی می‌تواند یک دوست آنلاین باشد) انتخاب کنید و از برنامه‌های خود برای ایجاد تغییر در زندگی خود بحث کنید. این بسیار شبیه داشتن یک همکار ورزشی است، زمانی که راه سخت و طولانی به نظر می‌رسد، دیگری به شما اطمینان می‌بخشد و مانع از تسلیم شدن می‌شود.

38- برای یک هدف ثبت نام کنید

به هدفی که به آن باور دارید بپیوندید این کار باعث ورود به جامعه و دیدار با افراد جدید می‌شود. به حیوانات بی‌خانمان در یافتن خانه‌ جدید کمک‌ کنید، برای کمک امور خیریه اقدام کنید یا با گرسنگی جهان سوم مبارزه کنید. هدفی فراتر از خود و پیرامون خود در جهان پیدا کنید. برخی از مشکلات پیش پا افتاده روز ممکن است فقط مشکل به نظر برسد.

 

39- شروع به"سلام" کردن به یک همسایه کنید

هنگامی که همسایه‌تان را می‌بینید، سریعا به سمت در می‌روید؟ دفعه بعدی، سعی کنید سلام و احوالپرسی کنید و صمیمی باشید. اگرچه این کار ممکن است در ابتدا موجب اضطراب شود، اما با گذشت زمان این عادت جدید به ماهیت دوم تبدیل می‌شود. اگر واقعا احساس جسارت و بی‌باکی می‌کنید، یک آزمایش رفتاری انجام دهید. همسایه تان را زمانی که واقعا سرش شلوغ است به صرف قهوه‌ای دعوت کن، انتظار جواب رد را داشته باشید منتهی این خیلی هم بد نیست. یک روز در گذر زمان، ممکن است دوستی پیدا کنید که همسایه‌تان باشد.

 

40- یک مکالمه شروع کنید

آیا از گفتگو با غریبه‌ها طفره می‌روید؟ آیا از تماس چشمی در فروشگاه مواد غذایی اجتناب می‌کنید؟ آیا در آسانسور به پاهای خود نگاه می‌کنید؟ امروز به جای اینکه همان کاری را انجام دهید که معمولاً در آن شرایط انجام می‌دادید، برعکس عمل کنید. برای فرار از ترس، با دیگران وارد بحث شوید.

41- به دیگران دست بدهید

آیا به سرد دست دادن با دیگران معروف هستید؟ هر شخصی را که ملاقات می‌کنید با یک دست دادن محکم و تماس چشمی عالی متعجب کنید. این یک مهارت اجتماعی آسان است که می‌تواند کمک کند تاثیر بسزایی را در اولین دیدار بگذارید. (البته زمانی که دیگه کرونا نباشد!)

 

42- در یک کلاس شرکت کنید

در کلاس‌هایی که دوست دارید شرکت کنید: سفالگری، آشپزی، اسکی، گلف... هر چیزی که باعث شود بیرون بیاید و با مردم ملاقات کنید و مهارت‌های جدید بیاموزید، کار ساز است. پیوستن به کلاس این امکان را می‌دهد که اعتماد به نفس داشته باشید، خود را در معرض موقعیت‌های اجتماعی قرار دهید و به طور بالقوه دوستانی جدید پیدا کنید.

 

43- شکایت و سرزنش را رها کنید

شاید در زندگی با شما بد برخورد شده باشد. شاید یک مادر حساس یا پدری داشته باشید که بی‌توجهی کند. اگرچه این تجربیات زندگی ممکن است در اضطراب اجتماعی نقش داشته باشد، اما نباید اجازه دهید که آن‌ها در روند زندگی شما تاثیر بگذارند. مسئولیت اعمال و رفتار خود را به عهده بگیرید.

 

44- یک مشاور زندگی استخدام کنید

اگر درمان سنتی به هر دلیلی تاثیری ندارد، چند جلسه‌ای با مشاور زندگی قرار ملاقات بگذارید. مربیان می‌توانند کمک کنند اهداف و موانع موفقیت خود را شناسایی کنید. اگرچه نمی‌توانند کمک کنند بر اضطراب اجتماعی غلبه کنید، اما می‌توانند شما را به مسیر مثبت زندگی روزمره سوق دهند.

 

45- با نقاط قوت خود کار کنید

جهت خلاصی از یک اضطراب اجتماعی، نیازی نیست که در نهایت کمدین استندآپ یا پیانیست کنسرت موفق شوید .اگر عاشق کتاب هستید، ممکن است بخواهید عضو گروه‌های کتاب‌خوانی باشید یا حتی کتابداری کنید. به علایق و استعدادهای خود و چگونگی ایجاد جامعه پذیری بیشتر در آن زمینه‌های زندگی خود فکر کنید.

 

46- به دیگران کمک کنید

یکی از بهترین راه‌ها برای داشتن احساس بهتر در مورد خود کمک به شخص دیگری است. اگرچه کمک به دیگران در صورت داشتن اضطراب اجتماعی دشوار است، اما روش‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید به مردم کمک کنید. به عضویت یک انجمن اضطراب اجتماعی درآیید و از کسی که زمان سختی را سپری می‌کند حمایت کنید، به فکر شخصی باشید که ممکن است تنها باشد یا احساس تنهایی کند و برای خوشحالی او یک کارت، یادداشت یا ایمیل ارسال کنید. هر روز برای شخص دیگری کار کوچکی انجام دهید و به زودی احساس بهتری نسبت به خود و به طور کلی در زندگی خود خواهید داشت.

47- با دیگران درد و دل کنید

یکی از سختی‌های اضطراب اجتماعی به تنهایی جنگیدن با آن است. شاید تا به حال هرگز در مورد ترس خود با کسی صحبت نکرده‌اید. اگر واقعاً می‌خواهید از این بیماری خلاص شوید، باید حداقل با یک نفر در مورد آن درد و دل کنید. فقط شما می‌دانید که چه کسی را انتخاب کنید. شاید با کسی که شناختی از شما ندارد راحت باشید (مانند پزشک، معلم یا روحانی) یا احتمالا انتخاب دوست یا یکی از اعضای خانواده بهتر باشد. زمانی که احساس خود را بازگو می‌کنید مشکلاتتان قابل حل می‌شود.

 

48- رابطه دوستی با کسی را امتحان کنید

هرکسی در زندگی خود توانایی یک یا چند دوستی را دارد. شاید شخصی باشد که او را بشناسید و او سعی کرده است شما را بهتر بشناسد اما دوستی را متوقف کرده‌اید. وقت آن است که کنترل امور را در دست بگیریم و در تبدیل آن شخص به یک دوست تلاش کنیم. اگرچه ممکن است در ابتدا سخت به نظر برسد، اما با گذشت زمان خوشحال خواهید شد که چهره‌ای آشنا در محل کار، ورزشگاه یا کلاس دانشگاه خود مشاهده کنید. ابتکار به عمل ببرید و او را برای انجام یک کار مشترک دعوت کنید. همیشه انتظار نداشته باشید که شخص مقابل اولین قدم را بردارد.

 

49- بیماری را به یک بازی تبدیل کنید

آیا ماهیت رقابتی دارید؟ اگر چنین است، آیا می‌توانید برای غلبه بر اضطراب اجتماعی خود، ورزشی را انجام دهید؟ اگر می‌خواهید در مهمانی‌های شام صحبت کنید، سعی کنید داستان‌های جالب مناسبی را برای جمع تعریف کنید. سعی کنید از هر شخصی حداقل یک سوال بپرسید. چند بار صحبت کنید و به خود امتیاز دهید. آن را به یک بازی تبدیل کنید!

 

50- آنچه را که می‌خواهید تجسم کنید

دقیقا چه می‌خواهید؟ اگر این را برای خود تعریف نکرده‌اید، پس نمی‌دانید که به کجا می‌روید و چگونه می‌توانید به آن‌جا بروید. آیا می‌خواهید دوستان بیشتر و کار بهتری داشته باشید یا اینکه به راحتی احساس اضطراب نکنید؟ تجسم کردن آنچه که می‌خواهید بدست آورید، کمک می‌کند تا انگیزه خود را برای انجام کارهایی که جهت خلاص از بیماری لازم است را انجام دهید.

51- از وسوسه‌های معمول خودداری کنید

اگر عادت بدی دارید که به جای معاشرت، وقت زیادی را در اینترنت هدر می‌دهید یا به تماشای تلویزیون می‌نشینید، سعی کنید این کار را متوقف کنید یا آن زمان را به یادگیری مهارت‌های اجتماعی و اضطراب اجتماعی اختصاص دهید. ببینید چقدر زمان دارید تا بر اضطراب اجتماعی خود غلبه کنید و مهارت‌های اجتماعی خود را تقویت کنید.

52- انتظار نجات از سوی دیگران نداشته باشید

اگر فکر می‌کنید تا زمان ظهور گلوله جادویی مشکل شما حل نخواهد شد، هرگز به تنهایی قادر به تغییر خود نمی‌شوید. مسئولیت تغییراتی را که باید ایجاد کنید را به عهده بگیرید و بدانید که هیچ کس دیگر قرار نیست زمام امور را در دست بگیرد.

53- با کسی که "آنجا بوده و این کار را کرده است" صحبت کنید

آن شخص می‌تواند یک دوست در یک برنامه آنلاین یا کسی باشد که در گروه‌های پشتیبانی هم‌صحبت می‌شوید. هدف این است که با کسی صحبت کنید که اضطراب اجتماعی را تجربه کرده است و می‌داند این بیماری چه حسی دارد و راه رها شدن از آن را می‌داند.

54- فیلم ببینید

فیلم‌هایی با شخصیت‌های مطمئن تماشا کنید و رفتار مشابه آن.ها را تمرین کنید. بسیاری از مجریان بزرگ با مشاهده و یادگیری دیگران که می‌خواهند از آن‌ها تقلید کنند‌، اعتماد به نفس خود را ایجاد کرده‌اند.

55- به دنبال درمان باشید

گاهی اوقات نمی‌توانید خود را از زیر آب بیرون بیاورید. به خصوص اگر حفره‌ای عمیق باشد که خودتان را در آن فرو کرده‌اید. اگر این مطلب در مورد شما صدق می‌کند و کاملاً تحت تأثیر اضطراب اجتماعی قرار گرفته‌اید، تا حدی که در عملکرد روزانه شما تداخل ایجاد می‌کند، وقت آن است که از بیرون کمک بگیرید.

سخن اخر

نکته اصلی در تلاش برای خلاص شدن از شر یک اضطراب اجتماعی این است که به یاد داشته باشید که همه چیز به زمان نیاز دارد. مهم نیست که چه تغییراتی در زندگی خود ایجاد می‌کنید، یک شبه از یک شخصی که دچار اضطراب اجتماعی است به یک فعال اجتماعی و سخنران حرفه ای  تبدیل نخواهید شد. از هر پیشرفت کوچکی که انجام می‌دهید خوشحال باشید. هر سفری با قدم‌های کوچک شروع می شود‌. باید شروع کنید و از حالا نگران هدف خود نباشید. به سفر توجه کنید کارهایی که انجام می‌دهید شما را به آن‌جا می‌رساند.

 

مقالات خواندنی:

تماس با ما

تهران - میدان ونک - انتهای خیابان بیستم گاندی ، ساختمان 110 گاندی ، واحد 5

اینستاگرام مدرسه سخن : madresah_sokhan@

ایمیل: faribaolumi@gmail.com

تلفن: 02188192019   همراه : 09120809040

وبسایت:sokhanvari.com

جهت دریافت کروکی مدرسه سخن روی لوگو بالا کلیک کنید.