9 گام موثر برای تجزیه و تحلیل سخنرانی + تجزیه و تحلیل سخنرانی مارتین لوتر کینگ

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

همان‌طور که همه ما می ‌دانیم سخنرانی یک نظر صوتی درباره موضع سخنران است. سخنرانی‌ها معمولاً به عنوان ابزاری موثر برای جمع آوری حمایت، انتقال نظر و همچنین تاثیرگذاری بر افکار دیگران(معمولاً مخاطبان) برای پذیرش یا موافقت با افكار سخنران مورد استفاده قرار می‌گیرند.

یک سخنرانی برای اینکه به هدف خود برسه، کلمات مورد استفاده در آن معمولاً با دقت انتخاب می‌شن. و به این ترتیب، مخاطبان می‌تونن از طریق یک سخنرانی علاقه یا انگیزه‌های شخصی سخنران را درک کنند. با این حال، در اکثر موارد معمولا نیاز به درک انگیزه سخنران و آن چیزهایی هست که در سخنرانی قید نشده است به همین منظور، تجزیه و تحلیل سخنرانی جهت درک کامل از سخنرانی باید در دستور کار قرار بگیره. 

در ساده‌ترین شکل، می‌توان گفت که تجزیه و تحلیل سخنرانی یا تفسیر آن فرآیند استخراج اطلاعات مهمی است که در یک سخنرانی موجود است. هنگام تجزیه و تحلیل سخنرانی، معمولاً به برخی مولفه‌های اساسی و ضروری سخنرانی باید بیشتر توجه شود. این کار شامل؛

 

۱) تجزیه و تحلیل هدف یا منظور سخنرانی

به عنوان مثال، ممکن است یک سخنرانی برای سرگرمی مخاطب با لایه هایی از  طنز، ترغیب مخاطب برای تفکر یا موافقت با نظر سخنران، یا آگاهی دادن به مخاطب در مورد مطلبی که سخنران در آن مهارت دارد، نوشته شود.

 

۲) مخاطبان هدف و نحوه ارتباط سخنرانی با آن‌ها

در هنگام تجزیه و تحلیل سخنرانی، توجه به مخاطب هدف و چگونگی ارتباط سخنرانی با مخاطب از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار است. به عنوان مثال، هنگام تجزیه و تحلیل سخنرانی که برای حمایت از نیاز به افزایش حقوق در یک سازمان ارائه شده است، انتظار می‌رود مخاطبانی که به چنین سخنرانی گوش می‌‌کنند، از اعضای کارکنان سازمانی باشند که درخواست افزایش حقوق کرده‌اند. در وضعیت فوق، انتظار می‌رود سخنرانی شامل برخی از عبارت‌های خاص، مثال‌ها، تاریخ‌ها و حکایات مربوط به مخاطبان باشد.

۳) تأثیر و اعتبار سخنرانی

در نتیجه، هنگام تجزیه و تحلیل سخنرانی، جنبه اصلی دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد، اثربخشی و اعتبار سخنرانی است پس باید ببینید آیا سخنرانی دارای اثبات‌های مهمی مانند مثال‌ها، آمارها، حقایق و تاریخ‌های مربوط به ادعاهای حاوی سخنرانی است یا خیر. هنوز با استفاده از همان مثال فوق در مورد سخنرانی و افزایش حقوق در سازمان، رئیس مجلس ممکن است مجبور باشد حقایقی مانند شرایط توافق شده برای افزایش حقوق در سازمان را ذکر کند. با این اوصاف گفته می‌شود که چنین سخنرانی دارای حقایق و شواهد مشخصی برای اثبات ادعاهای خود و نیاز به آن است. اگرچه یک سخنرانی می‌تواند به بیش از یک روش نوشته و ارائه شود، اما هر سخنرانی معمولاً سه عنصر اساسی مشترک دارد. این عناصر عبارتند از:

مقدمه یک سخنرانی

قسمت معرفی سخنرانی یکی از مهمترین عناصر یک سخنرانی است زیرا معمولاً برای جلب توجه مخاطب طراحی می‌شود، و معمولا در سخنرانی های موفق ما می بینیم که با انگیزه دادن، پیش نمایش آنچه در آن سخنرانی است، شوخی، بیانیه بحث برانگیز، یک آمار حیرت انگیز، اینکه چرا سخنرانی مهم است، یا یک تصویری قدرتمند؛ این کار را با هنرمندی انجام می دهند. 

 

 معرفی یک سخنرانی با چنین عناصر قدرتمندی یک راه عالی برای ارائه دلایل به مخاطب است که چرا باید به سخنران گوش دهند، به جای اینکه  با گفتن یک "سلام بر همه ،" خشک و خالی؛ شروع کنید؛ بهتر است بگویید: " امروز صحبت با شما یک امتیاز بزرگ است. با توجه به نقشی که مقدمه سخنرانی ایفا می‌کند، انتخاب صحیح سایر عناصر کلیدی مانند زبان بدن، کلمات و سایر تصاویر مورد استفاده در سخنرانی، همه و همه، جهت به هدف رسیدن مقدمه مهم است.

 

محتوای سخنرانی

پس از مقدمه متن سخنرانی ارائه می‌شود، بخشی که شامل نکات اصلی سخنران است. معمولاً انتظار می‌رود که این نکات با مثال‌ها، جزئیات، آمار و حقایق مرتبط، که به صورت ساده و مختصر توضیح داده می‌شوند، پشتیبانی شود. در متن سخنرانی، سخنران باید تلاش لازم را انجام دهد تا مطمئن شود که تمام حقایق و شواهد ارائه شده در سخنرانی با هدف اصلی سخنرانی همسو است. همانطور که قبلاً ذکر شد، این حقایق و مدارک باید به زبانی ساده و روشن برای درک مخاطب ارائه شود.

نتیجه‌گیری یک سخنرانی

قسمت پایانی سخنرانی نیز به اندازه دو قسمت دیگر که قبلاً ذکر شد اهمیت دارد. در بخش جمع بندی، سخنران تلاش اساسی می‌کند تا نکات مهم بیان شده در سخنرانی را به مخاطب یادآوری کند و سپس سخنرانی را با کلمات تامل برانگیزی پایان می‌دهد که مخاطب را به انجام عمل نهایی در سخنرانی ترغیب می کند. چگونه یک سخنرانی را تحلیل و تفسیر کنیم؟ 9 سوال اصلی برای تحلیل سخنرانی موثر

هنگام تجزیه و تحلیل سخنرانی، معمولاً بعضی موارد وجود دارد، دقیقاً نه سوال که باید برای تجزیه و تحلیل موثر سخنرانی در نظر بگیرید. با این حال، هنگام تجزیه و تحلیل سخنرانی، فقط با طرح این 9 سوال مهم در سخنرانی و پاسخ دادن به آن‌ها، احساس رضایت نکنید. در عوض، باید توضیحات تکمیلی یا مثالی در مورد چگونگی عملکرد این 9 سوال در استفاده از سخنرانی به عنوان مثال، وجود داشته باشد. بدین صورت، جهت تحلیل یک سخنرانی، در اینجا 9 سوال اصلی آورده شده است که باید برای تجزیه و تحلیل موثر سخنرانی به آن‌ها پاسخ مناسب بدهید.

 

۱) سخنران کیست؟

در تجزیه و تحلیل سخنرانی، باید در نظر بگیرید که سخنران کیست، و چگونه رتبه، موقعیت، دیدگاه‌های شخصی، انگیزه‌ها یا تجربه او بر سخنرانی تأثیر می‌گذارد.

۲) مخاطب یا مخاطبان چه کسانی هستند؟

در این حالت، باید در نظر بگیرید که اعضای مخاطب چه کسانی هستند. با انجام این کار، باید از نزدیک بررسی کنید تا بدانید آیا مخاطبان افرادی هستند که مستقیماً تحت تأثیر قرار می‌گیرند یا به پیامی که توسط محتوای سخنرانی منتقل می‌شود، نیاز دارند.

 

۳) سخنرانی از چه نوعی است؟

با در نظر گرفتن نوع سخنرانی مورد تحلیل، خوب می‌فهمید که انگیزه یا هدف سخنران از سخنرانی چیست. در این راستا، ممکن است سخنرانی ارائه شده برای آگاه سازی یا آموزش مخاطب، سرگرمی یا حتی ترغیب مخاطب برای انجام یک کاری باشد. 

۴) ساختار سخنرانی چیست؟

با تجزیه و تحلیل ساختار سخنرانی، باید در نظر بگیرید که چگونه سخنرانی توسط سخنران سازماندهی می‌شود. در این حالت، باید تحلیل کنید که آیا سخنرانی در مقدمه، متن و نتیجه گیری به خوبی ساخته شده است یا نه. همچنین در مورد ساختار سخنرانی هنگام تجزیه و تحلیل، لازم است بررسی کنیم که آیا در هر بخش از سخنرانی ایده حاکم یا مرکزی وجود دارد یا نه.

 

۵) هدف سخنرانی چیست؟

همانطور که قبلاً اشاره کردم، هر سخنرانی معمولاً با هدف دستیابی به هدفی انجام می‌شود. برای برخی، هدف ممکن است ترغیب مخاطب، سرگرمی یا حتی باز کردن چشمان مخاطب درباره اطلاعاتی باشد که هنوز نمی‌دانند. با این وجود، لازم است که هدف یک سخنرانی را بدانیم تا مأموریت سخنران را هنگام تجزیه و تحلیل سخنرانی بفهمیم.۶) محتوا / شرایط سخنرانی چیست؟

در ارزیابی محتوا و شرایط یک سخنرانی، وقایعی را که نیاز به سخنرانی را ایجاد کرده اند در نظر می‌گیرید. در انجام این کار، نیاز به توجه به عناصر خاصی مانند:

 محل سخنرانی و چگونگی تاثیر نحوه انتخاب موقعیت جغرافیایی سخنرانی بر پذیرش سخنرانی توسط مخاطبان.

زمان ارائه سخنرانی. این بسیار مهم است زیرا ممکن است زمان یا رویدادی خاص در حال حاضر در جریان باشد، که ممکن است بهترین زمان برای ارائه چنین سخنرانی باشد.

چرا سخنرانی ارائه می‌شود؟ در این حالت، به دلیل  ارائه سخنرانی توجه می‌کنید و با این کار، انتظار سخنران از سخنرانی را نیز در نظر می‌گیرید.

 

۷) تکنیک‌های مورد استفاده توسط سخنران چیست؟

تکنیک‌هایی که سخنران به کار می‌گیرد معمولاً روش‌های مختلف اقناع است که سخنران در آن‌ها اتخاذ می‌کند. این تکنیک‌ها به عنوان جذابیت‌های بلاغی نیز شناخته می‌شوند، همچنین آن‌ها روشی برای ترغیب مخاطب جهت اعتقاد به دیدگاه سخنران است.

 

اخلاق - متقاعد کردن مخاطبان از طریق اعتبار، اقتدار، تجربه و شخصیت سخنران

آسیب‌شناسی - متقاعد کردن مخاطب با ایجاد یک واکنش احساسی، که ممکن است از طریق یک داستان قانع کننده یا یک التماس مشتاقانه که باعث ترس، خوشحالی یا غم و اندوه شود.

اصول - متقاعد کردن مخاطب با استفاده از منطق، ارقام، حقایق و داده‌ها در یک سخنرانی.

همچنین هنگام تجزیه و تحلیل سخنرانی بسیار مهم است که به دنبال استفاده از ابزارهای سبک مانند استفاده از تضاد در یک بیانیه، تکرار (قانون سه استفاده از سه گانه)، کنایه یا حتی تصاویر توسط سخنران باشید.

 

۸) آیا حق مطلب ادا می‌شود؟

با تجزیه و تحلیل یک سخنرانی برای دیدن اینکه آیا به هدف خود رسیده است یا خیر، ممکن است مجبور شوید برخی ارزیابی‌ها را برای اطمینان از موفقیت سخنرانی انجام دهید. در انجام این کار، باید توجه کنید که آیا یک سخنرانی؛

۱) مخاطبان هدف را تحت تاثیر قرار داده.

۲) متناسب با مناسبتی است که تحویل داده شده است.

۳) قانع کننده است.

۴) اخلاق، آسیب شناسی و گزارش‌‌ها در آن متعادل بوده‌ است.

۵) بحث آن معتبر یا محکم است.

 

۹) نتیجه کلی تحلیل سخنرانی چیست؟

پس از ارزیابی دقیق سخنرانی، باید بتوانید خلاصه کاملی از نتایج تحلیل سخنرانی ارائه دهید. بدیهی است که این امر در نتیجه تجزیه و تحلیل قسمت‌ها و مولفه‌های مختلف سخنرانی حاصل خواهد شد که در سوالات مختلف فوق ذکر شد.

 

تجزیه و تحلیل سخنرانی` من یک رویا دارم` توسط مارتین لوتر کینگ جونیور

در تلاش برای درک کامل چگونگی کار کردن سوالات مختلفی که هنگام انجام تحلیل گفتار باید در نظر گرفته شود، باید سخنرانی قهرمانانه‌ای را که توسط یک رهبر حقوق مدنی - مارتین لوتر کینگ جونیور، در 28 آگوست 1963 در روبروی Lincoln Memorial Mall برگزار شد را در نظر بگیریم. 

 

قبل از اینکه مستقیماً به تحلیل سخنرانی "من یک رویا دارم" بپردازیم، بیایید نگاهی سریع به متن سخنرانی بیندازیم. درست 100 سال پیش، آبراهام لینکلن، رئیس جمهور ایالات متحده، اعلامیه رهایی طلبان برده‌های سیاه پوستان را در ایالات متحده امضا کرد و در سال 1963 که اعلامیه رهایی بود، زمان آن فرا رسیده بود که بردگان سیاهپوست آزادی مطلق و حقوق مدنی در ایالات متحده را بدست آورند. در پاسخ به این رویایی  که انتظار زیادی برای تحقق آن کشیده شد و سرانجام به حقیقت پیوست و مارتین لوتر کینگ جونیور و دیگر فعالان حقوق مدنی راهپیمایی واشنگتن را در یک اعتراض مسالمت آمیز برگزار کردند تا پارلمان حاضر را در سال 1963 برای تصویب اعلامیه رهایی و پایان دادن به سال‌های خود اسارت مجبور سازند.

 

در زیر بخش‌هایی از سخنرانی "من یک رویا دارم" توسط مارتین لوتر کینگ جونیور در مرکز خرید ملی لینکلن آورده شده است، که در اندیشه تحلیلی من در تلاش برای پاسخ به 9 سوال اصلی است که باید هنگام تجزیه و تحلیل سخنرانی بپرسید.

 

۱) سخنران چه کسی است؟

سخنران، در این مورد، مارتین لوتر کینگ جونیور است، که یک فعال برجسته حقوق مدنی سیاه‌پوست است و برای تامین آزادی و رهایی سایر افراد سیاه پوست مبارزه می‌کند.

 

۲) مخاطب یا مخاطبان چه کسانی هستند؟

مخاطبانی که از نظر جسمی حضور دارند و به سخنرانی "من یک رویا دارم" مارتین لوتر گوش می دهند، عمدتا آفریقایی‌های ساکن آمریکا هستند که همچنین به صدای آن‌ها در مبارزه برای رهایی خود می‌پیوندند. در ضمن در سخنرانی، سایر شهروندان آمریکایی "سفید" پوست نیز حضور دارند که احتمالاً از اعتراض به رهایی توسط سیاه پوستان حمایت می‌کنند. با این حال، بدیهی است که اعضای رسانه برای تهیه گزارش از این رویداد حضور داشتند و بنابراین بدیهی است که سخنرانی برای همه افرادی که می‌توانند به جریان مستقیم سخنرانی دسترسی داشته باشند، آزاد بود.

 

۳) سخنرانی از چه نوع است؟

"بنابراین، ما این چک را نقد کردیم، چکی که به ما تقاضای ثروت آزادی و امنیت عدالت را می‌دهد. "

از بخش فوق، بدیهی است که سخنرانی مارتین لوتر فراخوانی جهت خواستار آزادی و تصویب فرمان حقوق مدنی به نفع سیاهپوستان بود.

۴) ساختار سخنرانی چیست؟

اگرچه سخنرانی دکتر کینگ با مقدمه، متن و نتیجه‌گیری به قسمت‌های مجزا تقسیم نشده است، اما سخنرانی با جریان روان اطلاعات منسجم است. او ابتدا با یادآوری تاریخ اعلامیه رهایی توسط آبراهام لینکلن به همنوردان خود، شروع به کار کرد. پنج سال پیش، یک آمریکایی بزرگ، که امروز در سایه نمادین او قرار داریم، اعلامیه رهایی را امضا کرد. این فرمان مهم، چراغ امید بزرگی برای میلیون‌ها برده سیاه پوست بود که در آتش بی‌عدالتی پژمرده فرو رفته بودند که یک شب طولانی اسارت‌شان تمام شد. از آنجا، مارتین لوتر، رئیس مجلس، سخنان دیگری را ادامه داد تا بی‌عدالتی و ستم ناعادلانه‌ای را که سیاه‌پوستان در مناطق مختلف آمریکا با وجود منابع ملی گسترده در دسترس همه برای بهره‌مندی از مردم داشتند، به مخاطبان خود یادآوری کند. 

 

"اما صد سال بعد، سیاه‌پوست هنوز رایگان نیست. صد سال بعد، زندگی سیاه‌پوست هنوز متاسفانه توسط قصرهای تفکیک و زنجیره‌های تبعیض فلج شده است. صد سال بعد، سیاه‌پوست در جزیره‌ای تنها از فقر و در میان اقیانوس وسیعی از رفاه مادی زندگی می‌کند. صد سال بعد، سیاه‌پوست هنوز در گوشه گوشه جامعه آمریکا لنگیده و خود را تبعیدی در سرزمین خود می‌بیند. " 

 

سرانجام، به عنوان نتیجه‌گیری مارتین لوتر، فراخوان برای رهایی و آزادی سیاه پوستان در هر قسمت از آمریکا توسط دولت وقت در دستور کار انجام گرفت." و بنابراین بگذارید آزادی از بالای تپه‌های عجیب نیوهمشایر به صدا در بیاید.

بگذارید آزادی از کوه‌های قدرتمند نیویورک به صدا در بیاید.

بگذارید آزادی از Alleghenies در اوج پنسیلوانیا به صدا در بیاید.

بگذارید آزادی از راکی‌های پوشیده از برف کلرادو به صدا در بیاید.

بگذارید آزادی از دامنه‌های منحنی کالیفرنیا به صدا در بیاید.

اما نه تنها این:

بگذارید آزادی از کوه سنگی جورجیا به صدا در بیاید.

بگذارید آزادی از کوه Lookout کوه تنسی به صدا در بیاید.

بگذارید آزادی از هر تپه و خاکی در می سی سی پی به صدا در بیاید.

از هر دامنه کوه، بگذارید آزادی صدا کند. "

۵) هدف سخنرانی چیست؟

از محتوای سخنرانی دکتر کینگ، بسیار واضح است که هدف از سخنرانی، ترغیب دولت آمریکا در سال 1963 برای امضا و تصویب قانون حقوق مدنی است که آزادی مطلق و رهایی را برای آمریکایی های آفریقایی تبار در میان آن‌ها به ارمغان می‌آورد. 

 

"ما همچنین به این مکان مقدس آمده‌ایم تا فوریت شدید Now را به آمریکا یادآوری کنیم. دیگر زمانی نیست که بخواهیم به فکر خنک شدن یا مصرف داروی آرامبخش تدریجی باشیم. اکنون زمان تحقق واقعی وعده‌های دموکراسی است. اکنون زمان صعود از دره تاریک و متروک تفکیک به مسیر عدالت نژادی آفتاب خورده است. اکنون زمان آن است که ملت خود را از ماسه‌های بی عدالتی نژادی به سنگ محکم برادری برسانیم. اکنون زمان تحقق عدالت برای همه فرزندان خدا است. "

 

۶) محتوا / شرایط سخنرانی چیست؟

اولاً، شرایطی که سخنرانی مارتین لوتر را ضروری می‌کرد، تفکیک ناعادلانه‌ای بود که برای سیاه پوستان در آمریکا جور در می‌آمد. "کسانی هستند که از فدائیان حقوق شهروندی می پرسند ،" کی راضی خواهی شد؟ " ما هرگز نمی‌توانیم راضی باشیم به شرطی که سیاه‌پوست قربانی وحشت‌های ناگفتنی وحشیگری پلیس شود. ما هرگز نمی‌توانیم راضی باشیم تا زمانی که بدن ما، که از خستگی مسافرت سنگین است، قادر به اقامت در متل بزرگراه‌ها و هتل‌های شهرها نیست. ما نمی‌توانیم راضی باشیم تا زمانی که یک سیاه‌پوست در می سی سی پی نتواند رای بدهد و یک سیاه پوست در نیویورک معتقد است که او چیزی برای رای دادن ندارد. نه، نه، ما راضی نیستیم و راضی نخواهیم بود تا زمانی که "عدالت مانند آب‌ها و مانند نهرهای عظیم فرو می‌ریزد". همچنین موقعیت جغرافیایی سخنرانی و انتخاب چنین مکانی، شایسته توجه و تحلیل است. 

در این مورد، سخنرانی مارتین لوتر در مرکز خرید ملی لینکلن، درست روبروی مجسمه آبراهام لینکلن ارائه شد. و انتخاب این مکان این واقعیت را به ذهن متبادر می‌کرد که حدود 100 سال پیش، آبراهام لینکلن، که مجسمه‌اش درست در پشت سخنران قرار دارد، اعلامیه رستگاری سیاه پوستان در آمریکا را امضا کرد. "پنج سال پیش، یک آمریکایی بزرگ، که امروز در سایه نمادین او قرار داریم، اعلامیه رستگاری را امضا کرد. این فرمان مهم، چراغ امید بزرگی برای میلیون‌ها برده سیاه پوست بود که در آتش بی‌عدالتی پژمرده فرو رفته بودند که یک شب طولانی اسارتشان تمام شد. انتخاب زمانی که سخنرانی ارائه شد، زمان مناسبی بود زیرا دقیقاً 100 سال پس از اعلامیه رهایی توسط آبراهام لینکلن بود.

 

۷) تکنیک‌های مورد استفاده توسط سخنران چیست؟

مارتین لوتر در تلاش برای متقاعد کردن مخاطب در مورد نیاز به آزادی و رهایی سیاه‌پوستان، برای ایجاد یک واکنش احساسی از غم و اندوه نسبت به بی عدالتی ناعادلانه‌ای که سیاه‌پوستان از آن عبور می‌کردند، از پاتوسی استفاده کرد. "من یک رویا می‌بینم که روزی در تپه‌های سرخ جورجیا، فرزندان برده‌های سابق و فرزندان برده داران سابق می‌توانند با هم بر سر میز برادری بنشینند." "من بی‌توجه نیستم که برخی از شما به دلیل سختی‌ها و مشقت‌های بزرگ به اینجا آمده‌اند. بعضی از شما تازه از سلول‌های باریک زندان آمده‌اید. و برخی از شما از مناطقی آمده‌اید که تلاش برای جستجوی آزادی را در معرض طوفان‌های آزار و اذیت قرار داده و تحت تأثیر بی رحمی پلیس قرار گرفته است. شما پیشکسوتان رنج خلاق بوده‌اید. " دکتر کینگ همچنین از آرم‌هایی برای ارائه داده‌ها و ارقامی استفاده می‌کند که از دعوت وی برای رهایی آفریقایی آمریکایی‌ها پشتیبانی می‌کند. "پنج سال پیش، یک آمریکایی بزرگ، که امروز در سایه نمادین او قرار داریم، اعلامیه رهایی را امضا کرد." او همچنین احساسات نوستالژی و چهره رئیس جمهور آبراهام لینکلن را به کار برد، که او به وضوح او را "آمریکایی بزرگ" می‌نامد، مردی که امضای املاک و آزادی رستگاری‌ها را اعلام کرد، همچنین توسط سفیدپوستان و سیاه‌پوستان به عنوان یک قهرمان شناخته شد. من همچنین به استفاده از کنایه برای بیان دلایل مفروضه‌ای که سیاه‌پوستان در بی‌عدالتی و تفکیک در آمریکا قرار می‌گیرند، اشاره کردم. "اما ما اعتقاد نداریم که بانک عدالت ورشکسته است. ما اعتقاد نداریم که بودجه کافی در خزانه‌های بزرگ فرصت این کشور وجود ندارد. بنابراین، ما این چک را نقد کردیم، چکی که به ما تقاضای ثروت آزادی و امنیت عدالت را می‌دهد. "

۸) آیا حق مطلب ادا می‌شود؟

اگرچه این سخنرانی به منظور متقاعد کردن یا ترغیب مخاطب برای پذیرش یا موافقت با لزوم رهایی از سیاهپوست نبوده است، اما اکثر مخاطبان حاضر در این سخنرانی همه از فعالان حقوق مدنی بودند که به تصویب قانون مدنی معترض بودند. با این حال، می‌توان گفت که سخنرانی "من یک رویا دارم" توسط مارتین لوتر کینگ به اهداف خود رسیده است، به ویژه که به آمریکایی آفریقایی تبار کمک کرد تصویب قانون حقوق مدنی را بعداً در سال 1964 به اجرا بگذارد.

۹) نتیجه کلی تحلیل سخنرانی چیست؟

به طور خلاصه، فکر می‌کنم سخنرانی "من یک رویا دارم" توسط مارتین لوتر کینگ جونیور فراخوانی به موقع برای آزادی سیاه پوستان در آمریکا پس از اتمام موفقیت آمیز 100 سال پس از اعلامیه رهایی توسط آبراهام لینکلن بود. انتخاب موقعیت جغرافیایی سخنرانی مناسب بود و این مکان مناسب برای به یادآوری اعلامیه رهایی برای سیاه پوستان بود. استفاده از تکنیک‌های مختلف گفتاری مانند استفاده از پاتوس و آرم توسط مارتین لوتر روش خوبی برای ارتباط با مخاطبان و ایجاد نیاز فوری به دلیل نیاز آفریقایی تبارهای آمریکایی به حقوق شهروندی در آمریکا بود.


 سرانجام، به پایان رساندن سخنان خود با فراخوان آزادی سلطنت در هر نقطه از آمریکا، جایی که سیاه‌پوستان تحت بی‌عدالتی قرار می‌گرفتند، روش بسیار خوبی بود که مارتین لوتر کینگ جونیور در پایان سخنرانی خود از آن استفاده کرد.

 

مقالات خواندنی

تماس با ما

تهران - میدان ونک - انتهای خیابان بیستم گاندی ، ساختمان 110 گاندی ، واحد 5

اینستاگرام مدرسه سخن : madresah_sokhan@

ایمیل: faribaolumi@gmail.com

تلفن: 02188192019   همراه : 09120809040

وبسایت:sokhanvari.com

جهت دریافت کروکی مدرسه سخن روی لوگو بالا کلیک کنید.