شرایط منفی در زندگی همیشه وجود داشته و نمی‌توان از آن اجتناب کرد. سوال مهم این است در این در این شرایط برای مثبت ماندن چه روندی را در پیش بگیریم؟ در ادامه به 9 روش مثبت ماندن در شرایط منفی اشاره می‌کنیم.

9 عادت هوشمند برای مثبت ماندن در شرایط منفی

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

 شرایط منفی در زندگی همیشه وجود داشته و نمی‌توان از آن اجتناب کرد. سوال مهم این است در این در این شرایط برای مثبت ماندن چه روندی را در پیش بگیریم؟ در ادامه به 9 روش مثبت ماندن در شرایط منفی اشاره می‌کنیم.

9 عادت هوشمند برای مثبت ماندن در شرایط منفی
9 عادت هوشمند برای مثبت ماندن در شرایط منفی

1- دیدگاه خوش بینانه را در یک وضعیت منفی پیدا کنید.

یکی از ساده‌ترین اما مؤثرترین راه‌ها برای مثبت ماندن، این است که هنگامی که با وضعیتی منفی روبه‌رو می‌شوید، از خود بپرسید نکته مثبت در مورد این وضعیت چیست؟ این شرایط چه فرصتی را پیش روی من می‌گذارد. اما به یاد داشته باشید وقتی که هنوز در یک آشفتگی عاطفی هستید یا کمی شوکه هستید، سعی در تفکر خوش بینانه نکنید چرا که اغلب برای پردازش افکار و احساساتی که در شرایط منفی به‌وجود می‌آید، کمی وقت لازم دارید.

 2-  در یک محیط مثبت زندگی کنید

برای گذراندن وقت خود چه کسانی را انتخاب کردید؟ ورودی‌های مغز شما از کجا به‌دست می‌آید؟ برای مثبت ماندن، به ورودی‌های ذهن خود دقت کنید. ورودی‌هایی که از تلویزیون، اینترنت و مجلات به دست می‌آورید، تأثیر به‌سزایی در چشم‌انداز شما خواهد گذاشت. برای مثبت ماندن، باید افراد و تأثیراتی را انتخاب کنید که از شما حمایت کند. می‌توانید از خود بپرسید:

3 افراد منفی که با آن‌ها  وقت می‌گذرانم چه کسانی هستند؟

3 منبع منفی اطلاعاتی که برای آن‌ها وقت می‌گذارم کدام است؟

سپس به این فکر کنید چگونه وقت کمتری با این افراد بگذرانید و زمان آزاد شده را با چه منابع و افراد مثبتی پر کنید.

 

3- عجله نکنید و آرامش خود را حفظ کنید

وقتی عجله می‌کنید،کارها به خوبی پیش نمی‌رود. استرس و افکار منفی ایجاد می‌شود. قدرت شخصی‌تان کاهش می یابد. اما اگر فقط برای چند دقیقه آرام باشید (حتی اگر مجبور شوید با راه رفتن، صحبت کردن خود را آرام کنید) ذهن و بدن‌تان نیز آرام می‌شود. دیدگاه سازنده پیدا می‌کنید، دوباره فکرمی‌کنید و مسئله از راه آسانتری حل می‌شود.

 

4 –از کاه کوه نسازید

از دست دادن امید بسیار آسان است، به خصوص اگر استرس داشته باشید. اما تسلیم نشوید. سه قدم ساده برای کنار آمدن با این شرایط، وجود دارد.

بگو ایست 

برای مثبت ماندن، به محض شروع افکار منفی، در ذهن خود فریاد بزنید  "ایست"، "من این راه را انتخاب نمی‌کنم".

 

نفس عمیق بکشید.

بعد از آن، متوقف شوید و بنشینید. یک تا دو دقیقه تنفس شکمی داشته باشید تا ذهن و بدن‌تان آرام شود.

 

تمرکز

به این فکر کنید که آیا این موضوع در 5 سال آینده مهم خواهد بود؟ یا حتی در 5 هفته بعدی؟

 

5- اجازه ندهید که ترس‌های مبهم شما را از انجام آنچه می‌خواهید باز دارد.

وقتی افراد بخواهند یک کار جدید را شروع کنند یا عادت جدید را جایگزین کنند، در ترس‌های مبهم گم می‌شوند و با خود فکر می‌کنند اگر اقدام کنند چه اتفاقی می‌تواند رخ دهد. بنابراین ذهن وحشت‌زده شده و شروع به ایجاد سناریوهای شک و کابوس می‌کند.

برای مثبت ماندن در این وضعیت، از خود بپرسید: بدترین چیزی که ممکن است رخ دهد چیست؟ رخ دادن بدترین اتفاق معمولا غیرممکن است. باید بدانید بدترین اتفاقی که واقعاً می‌تواند رخ دهد، معمولاً به اندازه کابوسی نیست که درذهنتان ایجاد می‌شود. دانستن این به شما کمک می کند تا اقدام کنید و از منطقه راحتی خود خارج شوید.

6-به دیگران حس ارزشمند بودن بدهید

با دیگران چگونه رفتار می‌کنید؟ دیگران همان‌گونه با شما رفتار می‌کنند که با آنان رفتار می‌کنید. به دیگران حس ارزشمندی بدهید.

فقط گوش دادن

بعضی اوقات مردم هیچ راهنمایی مستقیمی از شما نمی‌خواهند، آن‌ها فقط می‌خواهند کسی به حرف‌های آن‌ها گوش کند.

تقویت روحیه

لبخند. در صورت لزوم در آغوش بکشید. هنگام تعطیل شدن کار، با یک دوست بیرون بروید. موسیقی بلند پخش کنید یا یک فیلم الهام بخش نگاه کنید. وقتی کسی روز بدی را پشت سر گذاشته او را تشویق کنید.

 

7- به طور منظم ورزش کنید تغذیه مناسب و خواب کافی داشته باشید

واضح است که تأثیر خواب راحت شبانه چقدر است. می‌دانید که وقتی غذای کافی خورده باشید، خوش بینانه فکر کردن چقدر ساده‌تر است. برای مثبت ماندن، اکیداً توصیه می‌کنم مراقب این عادت‌های اساسی باشید و آن‌ها را خوب مدیریت کنید.

یاد بگیرید با یک روش سالم انتقاد کنید

یکی از شایع‌ترین ترس‌ها، ترس از انتقاد است. این ترس می‌تواند مردم را از انجام آنچه در زندگی می خواهند باز دارد .اما اگر می‌خواهید ایده‌ای را عملی کنید، انتقاد غیرقابل اجتناب است. بنابراین یاد بگیرید با روشی سالم‌تر انتقاد را مدیریت کنید. با این کار ترس شما کمتر می‌شود و اگر مورد انتقاد قرار بگیرید، آسیب کمتری خواهد دید. 4 مرحله زیر در مدیریت انتقاد می‌تواند به شما کمک کند.

مرحله اول: بلافاصله جواب ندهید.

وقتی عصبانی هستید، قبل از پاسخ، کمی آرام شوید. حداقل قبل از پاسخ دادن، باید چند نفس عمیق بکشید یا کمی وقت بگذارید تا پیام را پردازش کنید.

 

مرحله دوم: به انتقادات گوش فرا دهید

 از خودتان بپرسید: آیا این انتقاد چیزی به من یاد می‌دهد؟ آیا نکته‌ای وجود دارد که نخواستم آن را بشنوم اما می‌تواند به من کمک کند؟

 

مرحله سوم: به یاد داشته باشید که انتقاد همیشه در مورد شما نیست.

برخی انتقادات مفید هستند، اما بعضی از آن‌ها صرفاً حملاتی هستند که کسی به خاطر داشتن روز بد انجام داده است. برای کمرنگ شدن چنین انتقاداتی(که اغلب با لحن عصبانی یا بیش از حد یک انتقاد است  و به روش غیرسازنده انجام می‌شود) با خود فکر کنید که ممکن است این فرد در حال حاضر احساس خوبی نداشته باشد.

 

مرحله چهارم: پاسخ دهید یا اجازه دهیدآن موقعیت بگذرد

پاسخ خود را با ملایمت بیان کنید. سوال بپرسید تا وضعیت را برای پاسخ دادن، روشن‌تر کنید. در غیر این صورت، اجازه دهید آن وضعیت بگذرد.

اگر این کارها نتیجه نداد با یک فرد نزدیک مشورت کنید تا دید بهتری نسبت به موضوع پیدا کنید. عزت نفس خود را بالا ببرید. با عزت نفس قوی‌تر، چیزهای کمتری شما را به پایین می‌کشد.

8- روز خود را با روشی مثبت شروع کنید

معمولا نحوه شروع روز تعیین می‌کند بقیه روز را چگونه خواهید گذراند. روز خود را آهسته شروع کنید. مدتی را با خواندن یا گوش دادن به مقاله یا پادکست‌های الهام‌بخش و مفید در هنگام صبحانه یا در هنگام سوارشدن به اتوبوس بگذرانید و بعد از آن کار را شروع کنید، این کار می‌تواند تفاوت بزرگی در نحوه گذراندن روز و مثبت ماندن شما ایجاد کند.

9-  با ذهن خود در طول روز حرکت کنید.

هنگامی که در لحظه زندگی می‌کنید، دسترسی به احساسات مثبت بسیار آسان‌تر شده کارها به خوبی پیش می‌رود. وقتی در گذشته یا آینده گم می‌شوید، نگرانی‌ها به‌راحتی بزرگتر می‌شوند و شکست‌ها و اشتباهات گذشته دوباره و دوباره در ذهن شما پخش می‌شوند و شما را به بدبینی سوق می‌دهند و مثبت ماندن دشوار می‌شود. یک راه‌حل ساده این است که یک یا دو دقیقه با تمام حواس خود روی آن‌چه در اطراف شما می‌گذرد، تمرکز کنید آن را ببینید بشنوید، بو کنید. این اتصال مجدد با لحظه می‌تواند تأثیر بسیار مثبتی در بقیه روز شما داشته باشد.

 

 مقالات خواندنی: 

تماس با ما

تهران - میدان ونک - انتهای خیابان بیستم گاندی ، ساختمان 110 گاندی ، واحد 5

اینستاگرام مدرسه سخن : madresah_sokhan@

ایمیل: faribaolumi@gmail.com

تلفن: 02188192019   همراه : 09120809040

وبسایت:sokhanvari.com

جهت دریافت کروکی مدرسه سخن روی لوگو بالا کلیک کنید.