صحبت پایانی ما در مصاحبه شغلی چگونه باید باشد؟

صحبت پایانی ما در مصاحبه شغلی چگونه باید باشد؟

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

10 بیانیه پایانی برای استفاده بعد از مصاحبه

به پایان رساندن موفقیت‌آمیز یک مصاحبه شغلی، در افزایش شانس شما برای دریافت پیشنهاد حیاتی است. بیانیه‌ای که ارائه می‌دهید می‌تواند نگرانی‌های نهایی را که ممکن است یک کارفرما درباره نامزدی شما داشته باشد برطرف کند. یک بیانیه پایانی موثر ممکن است شما را از کاندیدای دیگر در صورتی که تجربه کار مشابه با شما را داشته باشند، جدا کند. در این مقاله، در مورد اینکه بیانیه پایانی چیست بحث می‌کنیم، دلیل مهم بودن آن‌ها را توضیح می‌دهیم، لیستی از 10 بیانیه پایانی مهم را که باید در طول مصاحبه بیان کنید، ارائه می‌دهیم و نکاتی را برای نحوه تاثیر گذاری خوب به اشتراک می‌گذاریم.

صحبت پایانی ما در مصاحبه شغلی چگونه باید باشد؟

 

گزاره‌های پایانی چیست؟

شاید فکر کنید بیانیه پایانی یعنی چه!؟ بیانیه پایانی توضیحاتی هست که داوطلب یک موقعیت شغلی به طور خلاصه بیان می‌کند و توضیح می‌دهد که چرا او برای آن جایگاه مناسب است. در این بیانیه مشخص شده که مهارت و تجربه کاری شما چگونه می‌تواند به نفع شرکت باشد. به عنوان مثال، اگر برای موقعیت هماهنگ کننده بازاریابی مصاحبه می‌کنید، در بیانیه پایانی به جزئیات نحوه افزایش تولید مواد تبلیغاتی به 20٪ پرداخته می‌شود.

چرا صحبت‌های پایانی مصاحبه‌شونده، خیلی مهم است؟

در اینجا چند دلیل وجود دارد که علت مهم بودن بیانیه پایانی را ثبات می‌بخشد:

 • علاقه شما را برای کار در شرکت نشان می‌دهد: بیانیه پایانی اشتیاق شما را نسبت به جایگاه خود نشان می‌دهد. در مورد چند دلیل اصلی که این موقعیت مناسب شما و شرکت است بحث کنید.

 

 • مهارت و صلاحیت شما را زیر سوال می‌برد: بیانیه پایانی نشان می‌دهد که چقدر خوب خود را به یک کارفرما می‌فروشید. دو یا سه مثال از اینکه چگونه مهارت‌ها و تجربیاتتان در صورت تصمیم به استخدام شما می‌تواند به موفقیت شرکت کمک کند، بیاورید.
 • به سوالات کارفرما پاسخ می‌دهد: یک کارفرما ممکن است در پایان مصاحبه سوالات پی در پی را بپرسد تا درباره شغل قبلی و یا مهارتی که آموخته‌اید بیشتر بداند. کیفیت بیانیه پایانی شما ممکن است سوالات آن‌ها را قبل از سوال از آن‌ها بپرسد.

10 نوع بیانیه پایانی مصاحبه

بسته به ترجیح خود، می‌توانید از بیانیه پایانی خود برای ارائه اطلاعات اضافی یا طرح سوالات مهم استفاده کنید. می‌توانید از بیانیه پایانی مصاحبه خود برای موارد زیر استفاده کنید:

 • سوالات مهم بپرسید.
 • درباره تجربه از دست رفته بحث کنید.
 • مهم‌ترین مهارت‌های خود را به مدیر استخدام یادآوری کنید.
 • بر اشتیاق خود برای موقعیت تأکید کنید.
 • در مورد مراحل بعدی صحبت کنید.
 • توجه کنید که آیا کارفرما به اطلاعات بیشتری نیاز دارد یا خیر.
 • با یک نتیجه‌گیری مودبانه کار را تمام کنید.
 • مستقیماً کار را بخواهید.
 • در مورد آینده چشم انداز مثبتی ارائه دهید.
 • نحوه آمادگی خود را برای روز اول نشان دهید.
 • سوالات مهمی بپرسید

یکی از راه‌هایی که می‌توانید مدیر استخدام را تحت تاثیر قرار دهید، پرسیدن سوالات متفکرانه‌ای است که نشان می‌دهد تحقیقات خود را انجام داده‌اید و در طول مصاحبه به طور فعالانه گوش می‌دادید. همچنین علاقه شما به نقش خود را تأیید می‌کند. برخی از انواع سوالاتی که می‌توانید بپرسید:

 • "چگونه شرکت شما در صنعت خود از رقبا بالاتر است؟"
 • "آیا برای تولید نتیجه به من نیاز دارید که در مناطق دیگر شرکت کار کنم؟"
 • "چه تلاش‌هایی برای بهبود فرهنگ شرکت انجام می‌شود؟"
 • "شرکت چه نوع فرصت‌های توسعه حرفه‌ای را ارائه می.دهد؟"
 • " فرصت رشد کارمندان را کجا می‌بینید؟"

درباره تجربه از دست رفته بحث کنید

پرداختن به تجربه از دست رفته به مدیر استخدام نشان می‌دهد که شما می‌توانید علی رغم چالش‌ها، برتری داشته باشید. مدیر استخدام می‌تواند مهارت‌های حل مسئله شما را متوجه شود و آن‌ها را در تصمیم گیری در مورد استخدام شما قرار دهد. در اینجا دو گزاره اختتامیه آورده شده است:

 

"من از نگرانی شما در مورد تجربه خود قدردانی می‌کنم. علی رغم کم‌ترین تجربه‌ای که با نرم افزار مدیریت پروژه دارم، وقتی این مهارت را در توصیف شغل به عنوان مهارت مورد نیاز دیدم، بیشتر در مورد آن‌ها یاد گرفتم. معتقدم که می‌توانم به سرعت این نرم افزار جدید را یاد بگیرم تا بهره‌وری در این نقش را بهبود بخشد. "

"من تجربه قبلی فروش خدمات بازاریابی را ندارم، اما فکر می‌کنم توانایی من برای رشد 30٪ مشتری در موقعیت فعلی، من را به عنوان یک نامزد واجد شرایط برای این نقش تبدیل می‌کند. باید بهترین روش‌ها را برای تحقیق و جذب اطلاعات در مورد محصولات قبل از فروش آن‌ها بدانید. "

مهم‌ترین مهارت‌های خود را به مدیر استخدام یادآوری کنید

با ارائه قوی‌ترین مهارت‌ها، بیانیه پایانی خود را به پایان برسانید. شاید بعضی اوقات مجبور شوید چیزهایی را که یاد گرفته‌اید به آن‌ها یادآوری کنید. باید توضیح دهید که چگونه می‌توانید این مهارت‌ها را در شغل به کار گیرید و چگونه می‌تواند تاثیر مثبتی روی بقیه اعضای تیم بگذارد. این گزاره‌های پایانی را مرور کنید:

من معتقدم مهارت‌های نویسندگی و تحقیقاتی من می‌تواند منجر به موفقیتم در نقش هماهنگ کننده روابط عمومی باز شود. در طی دوره کارآموزی خود در یکی از برترین شرکت‌ه در کشور، اطلاعیه‌های مطبوعاتی و داستان‌های مختلفی را درباره محصولات ارائه کردم.  همه این ها  در طی یک ماه حدود 500,000 بیننده را در برداشت. برای جمع آوری داده‌ها به صورت آنلاین و از همکاران برای بهبود کیفیت هر قطعه مجبور به کار در مهلت‌های محدود بوده‌ام. فکر می‌کنم می‌توانم به طور مداوم این نتایج را برای این سازمان ایجاد کنم. "

 

بر اشتیاق خود برای موقعیت تأکید کنید

کارفرمایان می خواهند بدانند که آیا شما متعهد به کار در موقعیتی هستید. این پاسخ‌ها را کوتاه نگه دارید و درباره آنچه در مورد شرکت ومسئولیت‌های شغلی دوست دارید صحبت کنید. چند جمله پایانی شامل موارد زیر می‌شود:

 

"این نقش برای من یک برد است زیرا من از کلاس چهارم می‌خواستم در زمینه پزشکی کار کنم. کار با بیماران جنبه مورد علاقه من در این نقش است و فرصتی برای افزایش مهارت‌های بین فردی من است."

 

"جزئیات این موقعیت مرا هیجان زده می‌کند. من به دلیل تعهدشان در کمک به دیگران و خدمت به منطقه خلیج تامپا، می‌خواستم برای یک سازمان غیر انتفاعی کار کنم."

 

در مورد مراحل بعدی صحبت کنید

سوال در مورد مراحل بعدی علاقه شما را به مصاحبه کننده نشان می‌دهد. این می‌تواند نشان دهد که چقدر اعتماد به نفس بالایی در این نقش دارید. در اینجا چند روش برای پرسیدن مراحل بعدی آورده شده است:

 • "آیا می‌دانید چه زمانی می‌توانم در مورد مراحل بعدی فرایند استخدام اطلاعاتی کسب کنم؟"
 • "چه زمانی می‌خواهید این موقعیت را کسب کنید؟
 • "چه زمانی در مورد مراحل بعدی با نامزدها تماس می‌گیرید؟"

 

تعیین کنید که آیا کارفرما به اطلاعات بیشتری نیاز دارد یا خیر

پرسیدن اطلاعات اضافی از کارفرمایان فرصتی دیگر برای نشان دادن مهارت‌های شما فراهم می‌کند. اگر فکر می‌کنید مربوط به موقعیت است، یک نسخه از رزومه و نمونه کارها را به همراه داشته باشید. در اینجا چند سوال ممکن است بپرسید:

 • "آیا در مورد کاندیداتوری من به اطلاعاتی نیاز دارید؟ اگر علاقه‌مند هستید، کپی نمونه کارها و مطالعات موردی مشتریان قبلی را دارم که با آن‌ها کار کرده‌ام."
 • "من از زمان شروع کار در امور مالی ارتباطات زیادی برقرار کرده‌ام. آیا لازم است نسخه‌ای از منابع من را ببینید؟"
 • "آیا بقیه اعضای تیم رهبری به نسخه‌هایی از رزومه من نیاز دارند؟"

با یک نتیجه‌گیری مودبانه کار را تمام کنید

یک نتیجه مودبانه، احساس مثبتی به مدیر استخدام منتقل می‌کند و نحوه رفتار خود را در یک محیط حرفه‌ای نشان می‌کند. در اینجا چند نتیجه‌گیری معمول وجود دارد:

"امروز بخاطر مصاحبه با شما سپاسگزارم. شما یک دید کلی درباره موقعیت به من داده‌اید. فکر می‌کنم تجربه و موفقیت‌های من می‌تواند برای سازمان ارزش ایجاد کند. چنانچه من کاندیدای مناسبی برای این کار هستم آیا مورد دیگری جهت توافق وجود دارد؟"

"متشکرم که وقت خود را برای مصاحبه با من برای قبولی در این نقش اختصاص دادید. من از کار در این موقعیت و عضویت در یک تیم معتبر بسیار خوشحالم."

در مورد آینده چشم‌انداز مثبتی ارائه دهید

درباره آینده شرکت با خود به عنوان یک کارمند بحث کنید. از تحقیق در مورد شرکت و سوالاتی که در مورد مشکلاتی که آن‌ها در جستجوی راه‌حل هستند، بینش کسب کنید در اینجا مثالی برای مراجعه وجود دارد:

"من معتقدم که می‌توانم فروش شرکت شما را به دلیل کار با مشتری در صنعت حمل و نقل افزایش دهم. در طول حرفه خود ارتباط زیادی با شرکت‌های حمل و نقل برقرار کرده‌ام و سابقه نشاندار 10٪ یا بیشتر رشد کسب و کار را در پنج سال گذشته داشته‌ام. می‌دانم که این اطلاعات بر اساس اطلاعاتی که امروز به من گفته‌اید و تحقیقاتی که انجام داده‌ام یک نیاز است. امیدوارم به زودی درباره به روزرسانی‌های مربوط به نقش از شما بشنوم. "

نحوه آمادگی خود را برای روز اول نشان دهید

برنامه و رویکرد خود را برای بهبود شرکت بیان کنید. کارفرمایان به مشخصات برنامه شما توجه خواهند کرد، همچنین اشتیاق و تعهد شما را نیز گرامی می‌دارند. این مثال را که می‌توانید به یک کارفرما ارائه دهید مطالعه کنید:

"برنامه من برای بهبود فروش به روز رسانی بانک اطلاعاتی تولید سرب در شرکت‌ها در شعاع 50 مایلی است. در مرحله بعدی، برای سنجش علاقه آن‌ها به خرید محصولات ما، با مدیران تماس خواهم گرفت و آن‌ها را در پایگاه داده یادداشت می‌کنم. سوم، برای دریافت گواهینامه‌هایی که می‌توانیم در وب سایت و صفحات رسانه‌های اجتماعی منتشر کنیم، به مشتریان موجود مراجعه کنید. حتی اگر این فقط یک شروع باشد، من معتقدم که تجربه و تواناییم در ایجاد عادت‌های خوب می‌تواند خط لوله گسترده‌ای را ایجاد کند و فروش ویژه‌ای را در شرکت به ارمغان بیاورد. "

نکاتی برای ایجاد تأثیر خوب در مصاحبه

در اینجا نکاتی برای ایجاد تأثیر خوب با کارفرما آورده شده است:

دستاوردهای خود را مشخص کنید. مهم‌ترین نقاط عطفی که در طول زندگی حرفه‌ای خود کسب کرده‌اید را برجسته کنید تا نشان دهید تجربه شما به این نقش منتقل می‌شود. توضیح دهید که چگونه این نقطه عطف در حالی که تاثیری بر کارمندانی که با آن‌ها کار می‌کنید داشت به شرکت نیز کمک کرد.

زبان بدن خود را تمرین کنید. زبان بدن شما در هنگام اتمام مصاحبه میزان اعتماد به نفس شما را توصیف می‌کند. با بلند نشستن و پایین نگه داشتن شانه‌ها، حالت خوب نگه داشتن بدن را تمرین کنید. قبل از ورود به اتاق مصاحبه، نفس عمیق بکشید و نفس خود را بیرون دهید تا به تنظیم احساسات کمک کند.

با یک مربی یا دوست تماس بگیرید تا به شما در تمرین بیانیه پایانی کمک کند. بیانیه پایانی خود را با یک دوست تمرین کنید تا آن‌ها بتوانند بازخورد سازنده‌ای درباره نحوه بهبود آن به شما ارائه دهند. تا زمانی که از پاسخ شما راضی شوند به کار خود ادامه دهید. بیانیه اختتامیه نهایی را بنویسید تا بتوانید به تنهایی به تمرین آن ادامه دهید.

 

مقالات خواندنی: 

تماس با ما

تهران - میدان ونک - انتهای خیابان بیستم گاندی ، ساختمان 110 گاندی ، واحد 5

اینستاگرام مدرسه سخن : madresah_sokhan@

ایمیل: faribaolumi@gmail.com

تلفن: 02188192019   همراه : 09120809040

وبسایت:sokhanvari.com

جهت دریافت کروکی مدرسه سخن روی لوگو بالا کلیک کنید.