مجری صحنه و پنج مهارت حیاتی که حین استخدام او باید بدانید!

مجری صحنه و پنج مهارت حیاتی که حین استخدام او باید بدانید!

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

مجری صحنه‌ای که برای مراسمتان انتخاب می‌کنید، در واقع نماینده‌ای از شما و به‌مثابه چهره‌ی سازمانتان است. بنابراین هنگام استخدام یک سخنران برای مراسمتان، در واقع نه‌فقط یک سخنور، بلکه باید مجری صحنه‌ای را انتخاب کنید که بتواند از عهده‌ی مدیریت یک رویداد جمعی به‌خوبی برآید. در این مطلب از سخنوری، به پنج مهارت حیاتی که حین استخدام یک مجری صحنه باید به آن‌ها اهمیت دهید، می‌پردازیم.

مجری صحنه و پنج مهارت حیاتی که حین استخدام او باید بدانید!
مجری صحنه و پنج مهارت حیاتی که حین استخدام او باید بدانید!

1. برقراری ارتباط موثر

وقتی مراسمی را با حضور کارکنان، مقامات، مشتریان و به‌طورکلی ذینفعان سازمان برگزار می‌کنید، مجری صحنه باید بتواند نقش رابط را به‌خوبی ایفا کند. او از سه طریق می‌تواند با حضار ارتباط برقرار نماید.

 • یک مجری صحنه‌ی فوق‌العاده، زبان سازمان را به‌خوبی فرا گرفته و بر آن تسلط پیدا می‌کند. آیا در سازمان از زبان یا کلیدواژه‌های خاصی استفاده می‌کنید؟ یک مجری صحنه‌ی کارآمد باید این واژگان را در گفته‌هایش گنجانده و آن‌ها را به‌تناوب تکرار کند. بدین ترتیب او می‌تواند در برابر حضار به‌گونه‌ای صحبت کند که با فرهنگ حاکم بر سازمان مطابقت دارد. در نتیجه حُضار نیز با فردی با چنین حدی از درک و اِشراف به زبان و فرهنگ‌سازمانی بهتر و آسان‌تر ارتباط برقرار می‌کنند. مجری صحنه‌ای را استخدام کنید که به جستجوی عمیق و واکاوی فرهنگ‌سازمانی و عبارات و واژگان کلیدی آن علاقه‌مند باشد. البته این وظیفه شماست که در این مسیر به او کمک کرده و آموختنی‌ها را با وی آموزش دهید.
 • یک مجری صحنه باید اعضای حاضر در جلسه را درگیر بحث کند. دوران مخاطبان منفعل و ساکتی که در تمام طول مراسم یا جلسات، به حرف‌های سخنران گوش می‌داند، به سر آمده! بنابراین مجری صحنه‌ای را استخدام کنید که در تعامل و برقراری ارتباط سازنده با حاضرین، توانمند و ماهر باشد. درگیری و مشارکت مخاطب، مؤلفه‌ای کلیدی و بسیار مهم است. مجری صحنه در تمام دقایق اجرا باید با حُضار، در تماس و اصطلاحاً Connected باشد. قویاً توصیه می‌کنیم از استخدام مجریان صحنه و سخنرانانی که فاقد این مهارت هستند، اجتناب نمایید.به یاد داشته باشید اگر مجری صحنه‌تان خشک، خسته‌کننده و انعطاف‌ناپذیر باشد، همین جَو را نیز بر فضای مراسمتان حاکم خواهد کرد. یک مجری صحنه خوب به مخاطبین کمک می‌کند که وارد بحث شده و خود را عضو مهمی از نشست بدانند.
 • وقتی بحث شناسایی و تمرکز بر عناصر کلیدی حاضر در مراسم مثل رهبران، مدیران، مشتریان و ... به میان بیاید، مجری صحنه باید بسیار هوشمندانه‌تر عمل کند. مثلاً می‌تواند:
 1. از اعضای هیئت‌مدیره دعوت کند که روی صحنه آمده و آن‌ها را به حاضرین معرفی نماید.
 2. از حامی مالی یا همان اسپانسر شرکت یا مراسم قدردانی نموده، آن‌ها را به جایگاه فراخوانده و مورد تشویق و تقدیر قرار دهد.

2. پیشبرد اهداف مراسم

یک مجری صحنه باید درک کند که رویدادی که مدیریت آن را عهده‌دار شده، یک امر شخصی نیست! او باید نسبت به درک مأموریت و اهداف رویداد تعهد داشته باشد. یعنی باید به سازمان و برگزارکننده‌ی مراسم کمک کند. باید آنچه را برای نیل به اهداف مراسم لازم است، به‌درستی انجام دهد. برای این کار لازم است به موارد ذیل توجه نموده و هنگام استخدام یک مجری صحنه به آن‌ها استناد کنید. مجری صحنه‌ای که استخدام می‌کنید باید:

 • تا می‌تواند بر دانش و اطلاعاتش درباره سازمان اضافه کرده و دلیل و فلسفه اصلی برگزاری مراسم را به‌خوبی درک کند.
 • درباره نفرات حاضر در مراسم از مدتی قبل تحقیقات لازم را انجام دهد.
 • با برگزارکنندگان مراسم ارتباط مستمر و سازنده‌ای داشته باشد. این کار به درک اهداف کمک شایان‌ذکری می‌کند.
 • تجارب و رویدادهای مهمی را که حاضرین قرار است در طول مراسم با آن‌ها مواجه شوند، تعیین و شناسایی کند.
 • نسبت به عوامل مُخل و مزاحم مثل حواس‌پرتی، بحث‌وجدل، زبان و ادبیات نامناسب و ... هشیار بوده و از بروز آن‌ها جلوگیری کند.
 •  زمان‌بندی مراسم را مطابق با آنچه از قبل پیش‌بینی‌ شده، رعایت کند.
 •  سبک اجرای وی در مسیر تقویت و پشتیبانی از مضمون و اهداف مراسم باشد.
 • تأکید بر ابعاد و نکات مثبت سازمان را از یاد نبرد.
 • مخاطبان را در جهت نیل به اهداف اصلی رویداد، هدایت و راهبری نماید.
 • مراسم را به شکلی حساب‌شده و همراه با تقدیر و تشکر از افرادی که لازم است، به پایان برساند.

فراموش نکنید که: برگزارکننده و کسی که زمینه اجرای مراسم را فراهم کرده، شما هستید. بنابراین مجری صحنه باید آنچه را که در ذهن شماست، پیاده کند؛ نه آنچه را خودش در ذهن دارد! این مراسم، از آنِ شما و سازمان شماست. پس حتماً باید فردی را استخدام کنید که در درک مأموریت و رسالت مراسم و پیاده‌سازی آن‌ها کمکتان کند. مواردی که در بالا گفته شد، برای هر نوع مراسم و رویداد اجتماعی قابل‌استفاده هستند.

3. تنظیم (چیدمان) حضور چهره‌های ویژه و سایر نفرات بر روی صحنه

این یکی از وظایف خیلی مهم مجری صحنه است. مجری صحنه باید بتواند ترتیب و چیدمان مراسم را به‌خوبی تنظیم و مدیریت کند. این همان نقطه‌ای است که یک مجری صحنه ناشی و غیرحرفه‌ای، معمولاً در آن خرابکاری می‌کند! شاید بپرسید چطور؟ بیایید بعضی از اشتباهات یک مجری صحنه ضعیف را در چنین موقعیتی با هم مرور کنیم.

 • مقدمه را ادامه می‌دهد، ادامه می‌دهد و باز هم ادامه می‌دهد...: مقدمه را نباید با تشریح زندگی‌نامه یا بیوگرافی اشتباه گرفت. اینقدر کِش ندهید!
 • ایجاد فضای طنز یا تلاش برای خنداندن حضار: یک مجری صحنه خوب باید طوری عمل کند که احترام و اهمیت سخنرانی که قرار است برای سخنرانی یا معرفی روی صحنه بیاید، حفظ شود. مجری صحنه باید حرمت همه سخنرانان را حفظ کرده و ترتیبی دهد که آن‌ها افرادی مهم (نه سبک) جلوه کنند.
 • ترک کردن صحنه پیش از حضور سخنران روی استیج: مجری صحنه باید تا رسیدن سخنران روی استیج و استقبال از وی در صحنه حضور داشته باشد. یک مجری صحنه حرفه‌ای به‌خوبی می‌داند که استیج خالی، چطور می‌تواند توی ذوق حاضرین در مراسم و خصوصاً فرد مدعو بزند.
 • فراموش کردن ایرادِ یک مؤخره‌ی مناسب: شاید بگویید منظور از مؤخره چیست؟ در اینجا منظورمان حرف‌ها و گفته‌های مجری صحنه پس از سخنرانی فرد دیگر روی استیج درباره اوست. مثلاً چه خوب است پس از پایان سخنرانی فرد مدعو بگوید: ممنونم از آقا یا خانم ایکس، عضو تیم منابع انسانی سازمان! نطق فوق‌العاده‌ای بود. بیایید یک بار دیگر به افتخار ایشان، همه با هم دست بزنیم.
 • فراموش کردن تأمین الزامات سخنران بعدی: یک مجری صحنه باهوش، درست مثل یک شطرنج‌باز ماهر است. او همواره به وضعیت بعدی و حرکاتی که باید انجام دهد، می‌اندیشد و آن‌ها را پیش‌بینی می‌کند. مثلاً وقتی قرار است یکی از مقامات سازمان برای سخنرانی عمومی یا ارائه‌ی گزارش روی صحنه بیاید، احتمالاً به میز تریبون خاص و ابزارهای جانبی دیگری نیاز دارد. مجری صحنه باید از قبل همه این الزامات را پیش‌بینی و تأمین کرده باشد تا بروز ناهماهنگی، وقفه‌ای در جریان مراسم ایجاد نکند.

حالا بیایید به برخی تکنیک‌های قدرتمندی که یک مجری صحنه کار بلد از آن‌ها استفاده می‌کند، نگاهی بیندازیم. تکنیک‌هایی که مجری صحنه با استفاده از آن‌ها به سخنرانان و مدعوین ویژه‌ی مراسم کمک می‌کند تا کارشان را به بهترین نحو ممکن به انجام برسانند. یک مجری صحنه توانمند:

 • سه یا چهار ویژگی مثبت افراد مدعو روی صحنه را برجسته نموده و در تشریح مقدمه‌ی حضورشان، روی آن‌ها مانور می‌دهد: مثلاً:
 1. آن‌ها چه کسانی هستند؟
 2. چه دستاوردهایی داشته‌اند؟
 3. چگونه با سازمان ارتباط برقرار کرده‌اند؟
 4. چه نکات و واقعیات جذابی برای حضار دارند؟
 • از مشارکت افراد و تأثیر این مشارکت بر وضعیت سازمان تقدیر می‌کند. مثلاً پس از خاتمه سخنرانی سخنران مدعو می‌گوید: نطق بسیار تأثیرگذاری بود جناب ایکس! سپس رو به حضار کرده و می‌گوید: می‌دانستید از زمان حضور ایشان در بخش فروش و بازاریابی‌مان، میزان فروش شرکت 45% افزایش یافته است؟!
 • در حضار نسبت به سخنران، حس اشتیاق و کنجکاوی ایجاد می‌کند.
 • از همه افرادی که برای سخنرانی روی صحنه آمده‌اند، تقدیر می‌کند.

این کار دو مزیت عمده دارد:

 1. به اعضا این حس را القا می‌کند که یکایک آن‌ها بخشی از یک گروه پویا و حرفه‌ای هستند.
 2. موجب ارتقای انگیزه و توانمندی اعضای گروه می‌شود.

4. مهارت انتقال

یک مجری صحنه توانمند باید واجد مهارت و هنر انتقال باشد. یعنی بتواند به شکلی سازنده و هنرمندانه، برنامه را از یک بخش به بخش دیگر مدیریت و اصطلاحاً "چنج" کند. مجری صحنه باید مدتی قبل از شروع مراسم، در مورد نقاط عطف و انتقال مراسم با برگزارکنندگان گفتگو کرده و هماهنگی‌های لازم را به عمل آورد. او باید به جواب هر یک از سؤال‌های زیر از قبل به‌خوبی فکر کرده باشد:

 • زمانی که حضار وارد مراسم می‌شوند و پیش از آغاز برنامه چه کارهایی باید انجام شود؟
 • افتتاحیه باید چطور باشد؟
 • آیا کسی مرا به‌عنوان مجری صحنه معرفی می‌کند یا برای این کار از صداگذاری استفاده می‌شود؟
 •  آیا پیش از آغاز و پس از پایان مراسم، بیانیه خاصی باید خوانده شود؟
 • چه زمانی باید در مراسم وقفه و تنفس ایجاد کنم؟
 • آیا قرار است حین مراسم، ویدئو کلیپ پخش شود؟
 • اگر چنین است، بهترین راه پخش آن کدام است؟
 • چطور باید حین به روی صحنه آمدن سخنرانان مختلف، فضای حاکم بر مراسم را به شکلی متناسب عوض کنم؟
 • چطور باید مراسم را تمام و حاضرین را بدرقه کنم؟

برای مدیریت نقاط عطف نکاتی وجود دارند که رعایت آن‌ها بر کیفیت عملکردتان به‌عنوان یک مجری صحنه خواهد افزود:

 • در وهله اول گوش دهید و درک کنید. سپس متناسب از برداشتتان نسبت به احساس حضار در آن لحظه واکنش نشان دهید. مثلاً اگر احساس کردید آن‌ها مایل‌اند یکی از مدعوین مراسم را به هر دلیلی، مفصل‌تر و طولانی‌تر تشویق کنند، همراهی‌شان کنید.
 • اگر احساس کردید که مخاطبان، خسته یا کسل شده‌اند، زمینه انجام حرکات فیزیکی مناسب را برایشان فراهم نمایید یا تنفسی به آن‌ها بدهید.

اگر برگزارکننده‌ی مراسم هستید فراموش نکنید که موضوع انتقال، هرچند مفهومی بدیهی و ساده به نظر می‌رسد اما غالباً از آن غفلت می‌شود. بنابراین پیش از آغاز مراسم، حتماً در این زمینه با مجری صحنه صحبت نموده و در خصوص ضرورت انجام مناسب این کار، توجیهش کنید.

5. توانمندی در ترغیب

پنجمین ویژگی یک مجری صحنه خوب، توانایی وی در تشویق و ترغیب حاضرین به خندیدن، ستودن، اندیشیدن، اقدام کردن و ... است. باید در جستجوی فردی باشید که بداند چطور حاضرین را سر ذوق بیاورد.  فردی که بداند با اجرایش، چگونه خاطره‌ای ماندگار رقم بزند. چنین فردی باید در سه مؤلفه‌ی شوخ‌طبعی، درگیر کردن و شخصیت ویژگی‌های برجسته‌ای داشته باشد.

 • شوخ‌طبعی: یک مجری صحنه باهوش به‌خوبی بلد است کِی و چطور یک جوک بامزه بگوید. بنابراین یک مجری صحنه خونگرم و درعین‌حال شوخ‌طبع را استخدام کنید. کسی که بتواند احساس سرخوشی سازنده‌ای در مخاطبین ایجاد کند. فقط حواستان باشد که این بدان معنا نیست که استخدام یک مجری صحنه را با یک کمدین اشتباه بگیرید!
 • درگیر کردن: یک مجری صحنه باید بتواند درگیری ذهنی کاملی با مراسم در مخاطبان ایجاد نماید. مثلاً نحوه تعامل با افراد را به‌خوبی بلد باشد. زمینه را برای مشارکت آن‌ها در مباحث ایجاد کند و حتی اگر لازم است، افرادی را از میان جمع برای آمدن روی صحنه انتخاب کند.
 • شخصیت: این مورد مستلزم دقت زیاد است. مطمئناً شما به دنبال فردی با اعتمادبه‌نفس هستید اما طبعاً نمی‌خواهید یک فرد مغرور و از دماغ فیل افتاده را استخدام کنید! مجری صحنه‌تان باید اشتیاق و انرژی را همراه با روحیه سپاسگزاری و تواضع به کالبد مراسم تزریق کند.

سخن آخر

عملکرد مجری صحنه روی ارزیابی حضار از کیفیت مراسم، تأثیر مستقیم و معناداری دارد. به همین دلیل بسیار مهم است که حین استخدام مجری صحنه به آنچه در این مطلب گفته شد، توجه ویژه داشته باشید. می‌توانید مطمئن باشید که رعایت نکات مذکور، کمکتان می‌کند فردی را انتخاب کنید که همچون گوهری بر صحنه اجرا بدرخشد! درخشش او یعنی یک موفقیت تمام‌عیار برای مراسمتان!

 

مقالات خواندنی:

تماس با ما

تهران - میدان ونک - انتهای خیابان بیستم گاندی ، ساختمان 110 گاندی ، واحد 5

اینستاگرام مدرسه سخن : madresah_sokhan@

ایمیل: faribaolumi@gmail.com

تلفن: 02188192019   همراه : 09120809040

وبسایت:sokhanvari.com

جهت دریافت کروکی مدرسه سخن روی لوگو بالا کلیک کنید.