تاک شو

چگونه مجری و میزبانی موفق در تاک شو شویم؟

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

این قدم‌ها به شما کمک می‌کند کسب‌وکارتان را راه بیندازید. شاید که شما توانایی خاصی در خودتان می‌بینید که به میزبانی تاک شو فکر می‌کنید؟ آیا می‌توانید مشابه معروف‌ترین مجریان تاک‌شو استعداد خودتان را نشان دهید؟ احتمالا خودتان را آدم شوخ‌طبعی می‌دانید که به خوبی در جمع‌های دوستانه فضا را صمیمی می‌کنید، آدم‌ها شما را دوست دارند و به نظر بقیه مهارت ارتباط جمعی بالایی دارید. تا حالا خودتان را در برنامه تاک شو تصور کردید؟ هنگامی که برحسب اتفاق فقط یک بار وارد این برنامه شوید، این مسئولیت را می‌پذیرید؟

اگر این ویژگی‌ها را در خودتان می‌بینید، خبر خوبی برایتان دارم، می‌توانید میزبان موفقی در تاک شو باشید.

تصادف نقش مهمی در ستاره شدن و میزبانی تاک شو دارد. نمی‌خواهم اوقات‌تان را تلخ کنم اما بسیاری از مجریان معروف با برنامه‌ریزی میزبان‌ موفق تاک شو نشدند. اما اکنون همه چیز متفاوت است. گذشت زمان بسیاری از مشاغل را تخصصی کرده است و میزبانی تاک‌شو هم مستثنی نیست.

اگر می‌خواهید میزبان موفق تاک شو شوید، باید چند قدم مهم را رعایت کنید. این تنها چند قدم نیست، بلکه نتیجه سال‌ها تلاش و ممارست است. روندی است که باید آگاهانه طی کنید.

میزبانی موفق تاک شو

برای شروع چه کاری باید انجام داد؟ دفترچه و خودکار را آماده کنید. بله حدس‌تان درست است. این کاری است که باید از همان دوره دبیرستان شروع کنید.

1- روابط‌تان را تقویت کنید

 آموزش سنتی دیگر جوابگوی دنیای امروز نیست. دانش‌آموزان دنباله‌رو معلمان نیستند. اکنون عصر اطلاعات گسترده است. دانش‌آموزان از تلویزیون و اینترنت اطلاعات‌شان را دریافت می‌کنند. همچنین بسیاری از روابط آنها در این فضا تعریف می‌شود. امروز اطلاعات گسترده با سرعت هرچه بیشتری در جریان است. پادکست‌هایی که میلیون‌ها مخاطب از سراسر دنیا دارد. سایت یوتیوب که یک شبه فردی گم‌نام را به ابرستاره تبدیل می‌کند و بسیاری امکانات دیگر تنها بخشی از دنیای اطلاعات گسترده است.

اکنون هر دانش‌آموزی یک موبایل شخصی و اغلب با دوربین‌های با کیفیت در جیب دارد. درست است که بازی کردن در استودیو با دوربین موبایل بسیار متفاوت است و حتی کسانی که به خوبی جلوی موبایل بازی می‌کنند، اگر وارد استودیو شوند، خشکشان می‌زند. اما حرف زدن و بازی کردن جلوی دوربین موبایل، مقدمه‌ایست برای اینکه با این حرفه آشنا شوید، مهارت خودتان را محک بزنید و تقویت کنید.

پس از اینکه وارد دانشگاه شدید، می‌توانید دوربین‌های حرفه‌ای‌تر را کرایه کنید و فضای استودیو را برای خودتان شبیه سازی کنید. ممارست و تمرین از شما میزبانی موفق در تاک شو می‌سازد.

اگر می‌خواهید حرفه‌ای‌تر به میزبانی موفق در تاک شو فکر کنید، رشته‌ی دانشگاهی‌تان را مرتبط با حرفه‌ی اجرا انتخاب کنید. شما می‌توانید سینما بخوانید. رشته‌های تدوین یا فیلمنامه نویسی کمک شایانی در ساخت تاک شو یا نوشتن قصه می‌کند. بسیاری از افراد موفق در آنجا کنارتان خواهند بود و شما می‌توانید روابط گسترده‌ای برقرار کنید. در کار اجرا، روابط حرف اول را می‌زند و رشته‌ی سینما کلید ورود به جمع آدم‌های حرفه‌ای است.

می‌توانید نمایش بخوانید، بازیگری را از ابتدا و به صورت اصولی یاد بگیرید. ادبیات نمایشی هم نوشتن را از پایه و تمام انواع نمایشی چه رادیو چه تلویزیون را به شما یاد می‌دهد. هر کدام از این شاخه‌ها لینک‌های ارتباطی مشخصی در اختیارتان قرار می‌دهد.

 

2- در کشور خودتان مشهور شوید

بگذارید واقع‌گرایانه صحبت کنیم. مشهور شدن در فضای رسانه‌ای بین‌المللی و بین عوامل تلویزیونی برای افراد بسیار سخت و درصد آن بسیار ناچیز است. در ابتدا، زمینه و شرایط را بسنجید و سعی کنید در محدوده محلی که زندگی می‌کنید مشهور شوید. بگذارید همان‌جان اسم‌تان را بشناسند. سپس راه‌های ارتباطی و کار کردن با افراد متعدد را یاد بگیرد تا ویدئوهای قدرتمندی بسازید.

پس از اینکه در کشور خودتان مشهور شدید و ویدئوهای تان سر زبان‌ها افتاد، می‌توانید گام‌های بزرگی در فضای مجازی بین‌المللی بردارید.

عوامل تلویزیونی به دودسته کارهای حرفه‌ای بزرگ و کوچک یا مستقل تقسیم می‌شوند. شما باید با همان کسب‌وکارهای کوچک شروع کنید. با آنها وارد رابطه شوید و مسئولیت کاری را تقبل کنید. شما در کنار یک تیم کار کردن را یاد می‌گیرد، معنی مسئولیت را می‌فهمید و تولید اثر می‌کنید.

مهم‌ترین نکته در این مرحله ساخت روزمه است. انجام کارهای کوچک و مستقل به شما کمک می‌کند آدم‌های زیادی را بشناسید و رزومه پرباری بسازید. از هیچ فرصتی دریغ نکنید. هر خط از رزومه شما فرصت‌های عینی فراوانی را در آینده مقابل‌تان قرار می‌دهد.

اگر شوق و شور فراوانی داشته باشید، می‌توانید تولید ایده کنید و با افراد مختلف ایده‌ها را بسازید. ساختن چندین کار کوچک راه شما را به سمت کار با شرکت‌های بزرگ وعوامل تلویزیونی فراهم می‌کند.

برای تبدیل شدن به میزبانی موفق در تاک شو قدم‌های بزرگ بی‌اهمیت است. قدم‌های کوچک و استمرار قدم‌های بزرک را می‌سازد.

3- مهارت‌هایتان را تقویت کنید

از الیا کازان پرسیدند برای کارگردان شدن به چه مهارت‌هایی نیاز است، جواب داد:«ادبیات. همه نوع از کلاسیک تا مدرن. فلسه، از آغاز تا امروز. جامعه‌شناسی، روانشناسی و به طور کلی علوم انسانی. بیولوژی، ریاضیات، هواشناسی؛ شاید بگویید این مهمله اما اگر روز فیلمبرداری هوا بارانی بود باید بدونید چکار می‌کنید»

کازان در 20 صفحه تمام شاخه‌های علوم و دلایل اهمیتش را ردیف می‌کند. سپس از خودش می‌پرسد، خب، با این همه دانش چرا اینقدر فیلم‌های بدی ساختم؟ لطفش به همینه!

شما چه حرف کازان را باور کنید چه نه، برای ساختن تاک شو به مهارت‌های زیادی نیاز دارید. هرچه بیشتر خودتان را تقویت کنید، شانس شما بیشتر است.

باید یاد بگیرید چطور با مهمان ارتباط برقرار کنید، چطور حرف بزنید، مخاطب را چطور درگیر کنید و چگونه برنامه مفیدی داشته باشید

4- اولین میزبانی موفق در تاک شو را با میان‌برزدن تجربه کنید.

نکته‌ی مهم این است که میان‌بر زدن را به خوبی یاد بگیرید. برای مثال هزینه ساخت پادکست با تمام عوامل و امکانات ده‌ها میلیون می‌شود و این رقم بالایی است. شما می‌توانید خودتان یک ویدئو بسازید و روی یوتیوب آپلود کنید. سپس، شانس این را دارید که میلیون‌ها کاربر شما را دنبال کنند. به این ترتیب در زمان و مقدار زیادی پول صرفه‌جویی کرده‌اید.

یادتان باشد شما نمی‌توانید همیشه و همه‌جا حضور داشته باشید. گاهی باید انتخاب کنید و گاهی ایده‌هایتان را حذف کنید. یادگیری مهارت خساست در ایده برای میزبانی موفق در تاک شو بسیار مهم است. به جای اینکه مسیر را از اول تا آخر دنبال کنید، میان‌برزدن را تمرین کنید.

 

مقالات خواندنی: 

تماس با ما

تهران - میدان ونک - انتهای خیابان بیستم گاندی ، ساختمان 110 گاندی ، واحد 5

اینستاگرام مدرسه سخن : madresah_sokhan@

ایمیل: faribaolumi@gmail.com

تلفن: 02188192019   همراه : 09120809040

وبسایت:sokhanvari.com

جهت دریافت کروکی مدرسه سخن روی لوگو بالا کلیک کنید.