چگونه مطمئن به نظر برسیم؟

چگونه مطمئن به نظر برسیم

راهکارهایی برای اینکه بتوانیم با اعتماد به نفس سخنرانی نماییم از دکتر فریبا علومی یزدی

اگر از شما بخواهند که خودتان را در پنج کلمه توصیف کنید، از چه کلماتی استفاده می‌کنید؟ آیا کلمات مثبت و الهام‌بخش را انتخاب می‌کنید یا کلمات انتقادی، تلخ و زننده را؟ پاسخ شما به این سوال نحوه‌ی نگرش به خودتان است. ما درمی‌یابیم که درباره خودمان چطور فکر می‌کنیم، چه اندازه برای خودمان ارزش قائلیم و دیدگاه ما را درباره‌ی خودباوری شکل می‌دهد.

ارتباط من با دیگران بر میزان خودباوری تاثیرگذار است. دیدگاه‌های والدین، معلمان، دوستان و دیگر اعضای خانواده درباره‌ی ما، در شیوه‌ی نگرش به خودمان تاثیر می‌گذارد.

زمانی که دیگران از فردی با شدت زیاد انتقاد می‌کنند، عارضه‌ی کمبود اعتماد به نفس در او تشدید می‌شود به طوری که نظرات منفی دیگران، شخصیت اجتماعی آنها را شکل می‌دهد. همچنین زورگویی، مدرسه، تصاویر جذاب و موفق افراد دیگر در رسانه‌ها و اتفاقات دردناک زندگی هم می‌تواند اثر منفی بر خودباوری بگذارد.

 

نگرش انتقادی، گاهی برای زندگی‌مان حیاتی است، اما اگر انتقادهای تند، همه جنبه‌های مثبت شخصیتی را به حاشیه براند، کمبود خودباوری پدیدار می‌شود. کمبود اعتماد به نفس موجب می‌شود که فرد همیشه خود را با دیگران مقایسه کند، اعتماد به خویشتن ضایع شود و اشتباهات زندگی را به صورت فجایع جبران‌ناپذیر می‌بیند. این خطاها به جای قوی‌تر کردن فرد، تفکر صفر و صدی را در او به وجود می‌آورد. هر عملی برای او، یا صددرصد مثبت است یا صددرصد زیان‌بار. به این صورت نمی‌تواند انتخاب‌های صحیحی در زندگی داشته باشد.

 

فهرست دروس

اطلاعات اساتید

دکتر فریبا علومی یزدی

دکتر فریبا علومی یزدی

  • متخصص:
  • تجربه: 20 Years
  • وبسایت: http://iranmojri.com/
  • دکتر فریبا علومی یزدی مدیر مسئول و موسس مدرسه سخن ، استاد آموزش تربیت مربی فن بیان و فنون سخنوری ، رییس ده دوره جشنواره سعدی  و داور مسابقات مجریان و سخنوران در جشنواره های متعدد. سخن گفتن...

تماس با ما

تهران - میدان ونک - انتهای خیابان بیستم گاندی ، ساختمان 110 گاندی ، واحد 5

اینستاگرام مدرسه سخن : madresah_sokhan@

ایمیل: faribaolumi@gmail.com

تلفن: 02188192019   همراه : 09120809040

وبسایت:sokhanvari.com

جهت دریافت کروکی مدرسه سخن روی لوگو بالا کلیک کنید.