افزایش دایره واژگان: چگونه دامنه لغات و کلمات را افزایش دهیم؟

گسترش دایره لغات : چگونه دایره لغات خود را برای یک سخنرانی جذاب افزایش دهیم اگر می‌خواهید که صحبت‌های شما بر روی دیگران تاثیر گذاشته و هنگام صحبت کردن با شما احساس رضایت داشته باشند، باید سعی کنید هوش کلامی و قدرت بیان و دایره لغات خود را افزایش دهید. بهتر است در مرحله اول، با مفهوم دایره لغات و راه‌های تقویت و گسترش آن آشنا شوید.

دایره لغات چیست؟ به مجموعه کلمات و واژگانی که شما یادگرفته‌اید و در صحبت‌های خود از این کلمات استفاده می‌کنید، دایره‌ لغات گفته می‌شود. هر چقدر دایره‌ لغات شما گسترده و بیشتر باشد قطعا فن بیان و قدرت کلام شما هم قوی‌تر خواهد بود و تاثیر بیشتری در ذهن مخاطب دارد. به این صورت که در هنگام بیان یک جمله واژگان متنوع و ملموسی به ذهن شما می آید.

گسترش دایره لغات یک راه مهم و موثر در افزایش قدرت و نفوذ کلام در کسب و کار و تخصصی کردن بیان در روابط شغلی و اجتماعی شما دارد و نشان‌دهنده هوش کلامی شما است. چقدر می‌توانید از حروف و واژگان در جای مناسب استفاده کنید؟ آیا در هنگام صحبت کردن می‌توانید به جای یک کلمه، واژه دیگری را جایگزین کنید؟ پاسخ به این سوالات میزان هوش کلامی شما را نشان می‌دهد، بنابراین به همین دلیل است که هوش کلامی افراد به میزان گسترش دایره لغات آن‌ها بستگی دارد. هر چقدر دایره لغات وسیع‌تری داشته باشید، گفتار و کلام شما هیجان‌انگیزتر و جذاب‌تر می‌شود و شیوه به‌کار‌گیری لغات، ارتباط مستقیمی با موفقیت شما در جامعه و روابط‌تان خواهد داشت. چگونه دایره لغات را افزایش دهیم؟

راه‌های زیادی برای افزایش دایره لغات وجود دارد که به برخی از آن‌ها در این مبحث اشاره شده است.

1-مطالعه کنید مطالعه کردن یکی از مهمترین راه‌های گسترش و تقویت دایره لغات است، مطالعه کتاب، مجلات، روزنامه، مقاله و به طور کلی مطالب مختلف، شما را با کلمات و واژگان بیشتری آشنا می‌کند. در نتیجه با افزایش اطلاعات شما، ناخودآگاه اعتماد‌به‌نفستان هم افزایش پیدا می‌کند و تسلط بیشتری بر گفتار و کلامتان دارید.

2- بدون وقفه صحبت کنید یکی از تکنیک‌هایی که موجب گسترش دایره‌‌ ‌لغات شما می‌شود، این است که بدون وقفه برای چند دقیقه صحبت کنید، فرقی نمی‌کند راجع به چه موضوعی صحبت کنید اما همین که این کار را انجام دهید در واقع ذهنتان را تمرین می‌دهید که راحت‌تر کلمات را پیدا کند و بتوانید بدون مکث از واژگان و لغات بیشتری در گفتگوهای خود استفاده کنید. صحبت کردن روان و بدون توقف نشانه هوش کلامی بالای شماست و تاثیر گفتار و کلام شما را افزایش می‌دهد.

3- به صحبت‌های دیگران به خوبی گوش دهید یکی از راه‌های گسترش دایره لغات این است که به صحبت‌‌ها و گفتگو‌های دیگران خوب دقت کنید و سعی کنید واژگان و لغاتی را که در مکالمات خود به‌کار می‌برند به خوبی به یاد بسپارید تا دایره واژگان شما گسترده و قوی‌تر شود. به طور مثال وقتی تلویزیون تماشا می‌کنید به کلمات مجری، گزارشگر و ... توجه کنید و واژگان جدید را به ذهن خود بسپارید.

4- کلمات تخصصی کسب و کار خود را جستجو کنید یکی از بهترین راه‌ها برای گسترش دایره لغات جستجو به دنبال کلمات جدید و به‌روز در زمینه کسب و کارتان است، سعی کنید با جستجو در اینترنت، کلمات تخصصی مربوط به شغل و حرفه خود پیدا کنید تا زمانی که با این کلمات برخورد می‌کنید برای شما ناآشنا نباشند و همچنین بتوانید از آن‌ها در گفتارتان استفاده کنید. به طور مثال شخصی که در زمینه حسابداری فعالیت می‌کند هرچقدر با کلمات مربوط به مسائل مالی مانند ارزش افزوده، مالیات و... بیشتر آشنا باشد، در هنگام گفتگو با مخاطب، بسیار متخصص و حرفه‌ای‌تر به‌نظر می‌رسد.

5- لغات جدید را یادداشت کنید یکی از راه‌های افزایش دایره لغات، یادداشت کردن کلمات و واژگان جدید است، بلافاصله بعد از این که با واژه جدیدی آشنا شدید، آن را یادداشت کنید.

ادامه در لینک زیر

فهرست دروس

اطلاعات اساتید

دکتر فریبا علومی یزدی

دکتر فریبا علومی یزدی

  • متخصص:
  • تجربه: 20 Years
  • وبسایت: http://iranmojri.com/
  • دکتر فریبا علومی یزدی مدیر مسئول و موسس مدرسه سخن ، استاد آموزش تربیت مربی فن بیان و فنون سخنوری ، رییس ده دوره جشنواره سعدی  و داور مسابقات مجریان و سخنوران در جشنواره های متعدد. سخن گفتن...

تماس با ما

تهران - میدان ونک - انتهای خیابان بیستم گاندی ، ساختمان 110 گاندی ، واحد 5

اینستاگرام مدرسه سخن : madresah_sokhan@

ایمیل: faribaolumi@gmail.com

تلفن: 02188192019   همراه : 09120809040

وبسایت:sokhanvari.com

جهت دریافت کروکی مدرسه سخن روی لوگو بالا کلیک کنید.