چگونه بدون لهجه صحبت کنیم؟

چگونه بدون لهجه صحبت کنیم؟

از بین بردن لهجه، فرایندی روشمند و تدریجی است. لهجه داشتن، نباید اسباب خجالت شما باشد. لهجه به‌خودی‌خود، ابداً چیز بدی نیست اما متاسفانه یا خوشبختانه گاهی لازم است آن را کنترل یا رفع کرده و بعضاً هم آن را به‌کلی تغییر دهیم. ساده‌ترین حالت این است که بخواهید بنا به دلایل فرهنگی، از میزان غلظت لهجه‌ی مادری‌تان کم کنید یا در مطلوب‌ترین حالت، آن را به‌کلی از بین ببرید. گاهی هم ممکن است علاوه بر این اهداف، بخواهید زمینه ایجاد یک لهجه جدید را در بیانتان ایجاد کنید. البته که هر یک از این حالات، مستلزم انجام اقدامات خاصی هستند اما راهکارهای مشترکی نیز وجود دارند که استفاده از آن‌ها در هر حالتی می‌تواند به ایجاد تغییر مدنظرتان در لهجه‌ای که دارید، کمک خیلی زیادی کند.

چگونه بدون لهجه صحبت کنیم؟
چگونه بدون لهجه صحبت کنیم؟

البته باید بگوییم که شاید هرگز نتوانیم به‌طور کامل و مطلق از اصل خودمان دور شویم. به همین دلیل شاید بهتر باشد به‌جای تغییر یا از بین بردن لهجه، روی فلسفه مدیریت لهجه تمرکز کنیم. مدیریت لهجه، یک رویکرد به‌مراتب جامع‌تر است که علاوه بر کنترل لهجه اولیه، در یادگیری لهجه‌های جدید نیز بسیار کمکتان می‌کند.

آنچه خودتان می‌توانید  انجام دهید.

 1. حداقل هفته‌ای پنج روز را به تمرین اختصاص دهید.

تمرین همه چیز را بهتر می‌کند و کلید دستیابی شما به اهدافتان است. شما هرگز نمی‌توانید لهجه‌تان را تغییر دهید، مگر آنکه پیوسته و به‌طور مستمر روی آن کار کنید. بنابراین توصیه می‌کنیم حداقل پنج روز در هفته را به تمرین اختصاص دهید تا به آن لهجه‌ای که مدنظر دارید، برسید. هر بار 15 دقیقه تمرین می‌تواند زمان خوبی باشد هرچند اگر آن را به 30 دقیقه برسانید، خیلی بهتر است.

از زمانتان هوشمندانه استفاده کنید. در هر تمرین، روی یک مشخصه‌ی ویژه از بیانتان (مثلاً ریتم) کار کنید.

 1. آرام صحبت کنید.

حتی افراد بومی، زمانی که هم‌زبان‌هایشان آهسته‌تر صحبت می‌کنند، درک بهتری ازآنچه می‌گویند، دارند. بنابراین آرام و واضح صحبت کنید. پیش از اتمام هر کلمه، کلمه قبل را به انتها برسانید، قدری مکث کنید و ادامه دهید. اگر آهسته صحبت کردن در طول روز و با افراد مختلف، احساس خوبی به شما نمی‌دهد، می‌توانید این کار را در مقابل دوستان یا اعضای خانواده و حتی در خلوتتان انجام دهید.

 1. بلند روخوانی کنید.

روخوانی بلند یکی از راهکارهای موثر در از بین بردن لهجه یا ایجاد یک لهجه جدید است. بنابراین هر روز، زمانی را به روخوانی بلند اختصاص دهید. هم‌زمان با خواندن، هر واژه را با طمأنینه و دقت ادا کنید. آنچه می‌خوانید می‌تواند یک روزنامه، کتاب یا قطعه‌ای از یک داستان یا شعر باشد. روخوانی علاوه بر آنکه کمک می‌کند کنترل بهتری روی ریتم صحبت کردن داشته باشید، در از بین بردن تدریجی لهجه، بسیار موثر است.

 1. صدایتان را ضبط کنید.

برای تغییر لهجه قطعه‌ای از یک متن را انتخاب کنید. اگر بتوانید به خوانش همین متن با همان لهجه‌ای که می‌خواهید داشته باشید گوش دهید، خیلی خوب است. اگر هم مقدور نبود، اشکالی ندارد. رکوردر گوشی‌تان را روشن کنید و متن را با صدای بلند بخوانید. پس از اتمام کار، فایل صوتی‌تان را پلی کنید و به‌دقت آن را گوش کنید. کل خوانشتان را ارزیابی کنید و ببینید در چه جاهایی به تمرین بیشتری نیاز دارید. این کار را می‌توانید چند بار انجام دهید و هر بار پس از ارائه بازخورد به خودتان، سعی کنید متن را بهتر بخوانید و یک گام به از بین بردن لهجه نزدیک‌تر شوید.

 1. تلویزیون ببینید و به رادیو گوش کنید.

هنگام یادگیری یک لهجه خاص یا از بین بردن لهجه، گوش دادن و الگوبرداری کردن، از مهم‌ترین اقداماتی هستند که به شما در رسیدن هرچه سریع‌تر به هدفتان کمک زیادی می‌کنند. بنابراین بیشتر پای تماشای تلویزیون و گوش دادن به رادیو بنشینید. گوش دادن به موزیک یا کتاب‌های صوتی هم ایده بسیار خوبی می‌تواند باشد. حتی اگر امکانش باشد، می‌توانید پس از پخش چند جمله، صدا یا تصویر را متوقف کنید و پس از تکرار جملات، آن را ادامه دهید.

آنچه دیگران می‌توانند برایتان انجام دهند

 1. از مربی خصوصی کمک بگیرید.

این بهترین و تضمینی‌ترین روش از بین بردن لهجه است. یک مربی متخصص می‌تواند روی لهجه‌تان تمرکز کند و با تدوین یک طرح عملی و موثر کمکتان کند آن را از بین ببرید و در مرحله بعد اگر لازم است، به لهجه‌ای که می‌خواهید، برسید. احتمالاً حداقل هفته‌ای یک بار باید به ملاقات مربی‌تان بروید و او نیز در هر جلسه تکالیف و تمرین‌هایی را برایتان تعیین می‌کند که تا جلسه بعدی کلاس باید آن‌ها را انجام دهید.

البته کمک گرفتن از یک مربی خصوصی، مستلزم صرف هزینه قابل‌توجه است. می‌توانید برای کاهش هزینه‌های کلاس، با مربی‌تان از قبل گفتگو کنید یا از او بخواهید شرایط پرداخت مناسب‌تری برایتان در نظر بگیرد. ضمناً برای این منظور می‌توانید از مربیان آنلاین هم کمک بگیرید که هزینه شرکت در کلاس آن‌ها، احتمالاً به‌مراتب کمتر از کلاس‌های خصوصی معمول است.

 1. به نحوه صحبت کردن افراد محلی دقت کنید.

برای از بین بردن لهجه، اگر مقدور است، یک دوست را که به زبان یا لهجه مدنظرتان حرف می‌زند، پیدا کنید و با او به گفتگو بپردازید. شنیدن صدای زنده، می‌تواند تأثیر باورنکردنی و معجزه‌آسایی روی اصلاح لهجه شما داشته باشد.

 1. بخواهید ایرادهایتان را اصلاح کنند.

حین گفتگو با آن دوست یا کسی که قبل از شما توانسته به همان لهجه‌ای که شما می‌خواهید، برسد، از او بخواهید که ایرادهای لهجه‌تان را مشخص کرده و آن‌ها را به شما گوشزد کند و در صورت تکرار آن خطا، تا آن جمله را به شکلی مطلوب ادا نکرده‌اید، اجازه ادامه مکالمه را ندهد! چنین روشی کمکتان می‌کند که ضرورت اصلاح لهجه‌تان را بهتر درک کرده و آن را سریع‌تر رفع کنید. البته واضح است که فرد موردنظر باید این کار را با نهایت ادب و به شیوه‌ای سازنده انجام دهد.

 1. عضو یک انجمن محلی شوید.

یک راه عالی و کم‌هزینه دیگر برای از بین بردن لهجه، عضویت در یک انجمن است که اعضای آن به همان لهجه یا زبانی که مدنظر شماست، حرف می‌زنند. این عضویت می‌تواند در یک انجمن شعر، کتاب‌خوانی، داستان‌نویسی و ... باشد. این کار زمینه بسیار خوبی برایتان فراهم می‌کند تا از طریق مواجهه با افراد، برای از بین بردن لهجه‌تان حسابی تمرین کنید. البته در ابتدای کار ممکن است قدری احساس خجالت کنید. اما مطمئن باشید دلیلی برای شرمندگی وجود ندارد و آن جمع با گشاده‌رویی هرچه‌تمام‌تر از شما استقبال خواهد کرد.

سخن آخر

استفاده از روش‌های گفته‌شده به‌شرط استمرار و پشتکار در کار کمکتان می‌کند که در مدت‌زمان کوتاهی، در مسیر از بین بردن لهجه، پیشرفت زیادی کنید. توصیه می‌کنیم در فرایند از بین بردن لهجه، رویکردی همه‌جانبه داشته باشید و از هر کدام از روش‌های مذکور، به شکلی مناسب و در کنار یکدیگر بهره بگیرید.

فهرست دروس

اطلاعات اساتید

دکتر فریبا علومی یزدی

دکتر فریبا علومی یزدی

 • متخصص:
 • تجربه: 20 Years
 • وبسایت: http://iranmojri.com/
 • دکتر فریبا علومی یزدی مدیر مسئول و موسس مدرسه سخن ، استاد آموزش تربیت مربی فن بیان و فنون سخنوری ، رییس ده دوره جشنواره سعدی  و داور مسابقات مجریان و سخنوران در جشنواره های متعدد. سخن گفتن...

تماس با ما

تهران - میدان ونک - انتهای خیابان بیستم گاندی ، ساختمان 110 گاندی ، واحد 5

اینستاگرام مدرسه سخن : madresah_sokhan@

ایمیل: faribaolumi@gmail.com

تلفن: 02188192019   همراه : 09120809040

وبسایت:sokhanvari.com

جهت دریافت کروکی مدرسه سخن روی لوگو بالا کلیک کنید.