امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

شاید در یک دهه گذشته تصور اینکه در خانه خود نشسته‌اید و نظاره‌گر کلاس‌های ریاضی دانشگاه صنعتی شریف از مانیتور رایانه‌تان هستید بعید می‌نمود؛ اما واقعیت این است که اینترنت آن‌چنان امکانات جذابی برای یادگیری و خودآموزی فراهم کرده است که هیچ عذر و بهانه‌ای برای نیاموختن باقی نگذارده است. «ز گهواره تا گور دانش بجوی» که خارجی‌ها از آن به‌عنوان «یادگیری مادام‌العمر» یاد می‌کنند فقط با داشتن یک اینترنت (البته پرسرعت!) و یک وسیله اتصال به آن محقق شده است.

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

 

 

اغراق یا بی‌انصافی نیست که اشتباهات تلفظی را آفات فن بیان بدانیم! افراد برای تبدیل شدن به یک سخنور خوب، باید مرحله به مرحله رشد کنند تا به عالی‌ترین سطح ممکن برسند. ولی رسیدن به سطوح عالی سخنوری، مستلزم رعایت مجموعه‌ای از اصول ثابت است. اصولی که تحت هیچ شرایطی تغییر نمی‌کنند و هیچ‌کس نمی‌تواند درستی آن‌ها را زیر سؤال ببرد.

سخنوران خوب، لزوماً سبک مشابهی در سخنوری ندارند. اِلِمان‌های زیادی هستند که می‌توانند بیان فرد را جذاب و شنیدنی کنند. بااین‌حال، در کنار این تفاوت‌ها، باید به شباهت‌ها و وجوه اشتراک هم توجه نشان دهیم. یکی از این وجوه اشتراک، ادای درست کلمات است. سخنوران حرفه‌ای از اهمیت تلفظ صحیح کلمات هنگام صحبت کردن آگاه هستند. آن‌ها نیک می‌دانند که گاهی فقط و فقط یک اشتباه می‌تواند کل زحماتشان را هدر دهد یا اثربخشی کلامشان را خنثی کند. سخنوران خوب هرگز با استفاده از واژه‌هایی که از تلفظ صحیح آن‌ها مطمئن نیستند، روی اعتبار خود ریسک نمی‌کنند. چراکه می‌دانند اولین اشتباه آن‌ها می‌تواند آخرین اشتباهشان باشد!

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

 

اهمیت و لزوم کنترل لهجه در تقویت فن بیان به معنای «بد بودن» لهجه نیست. اتفاقاً لهجه یکی از وجوه تمایز افراد در حرف زدن است که می‌تواند مُعرف هویت آن‌ها باشد. همه لهجه‌ها محترم و دوست‌داشتنی هستند و کسی در این مورد شکی ندارد.

با همه این اوصاف باید بپذیریم که کنترل لهجه معمولاً یکی از الزامات موفقیت در فن بیان و اجراست. به استفاده از واژه «کنترل» دقت کنید. برای خوب حرف زدن، حتماً نباید لهجه را سرکوب کرد. بلکه باید آن را کنترل و تعدیل کرد. لهجه تا زمانی که زیر سایه‌ی اِلِمان‌های دیگر فن بیان قرار بگیرد، مشکلی ایجاد نمی‌کند. ولی گاهی لهجه آن‌قدر غلیظ است که همه مؤلفه‌های سخنوری را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. در چنین وضعیتی لهجه می‌تواند تأثیر بدی روی مخاطب بگذارد و اثربخشی محتوا و تکنیک‌های سخنوری را خنثی کند.

چطور لهجه را از بین ببریم یا آن را کمرنگ کنیم؟ اگر کمی لهجه دارید، معمولاً با اجرای تکنیک‌های خاص می‌توانید آن را تا حد زیادی کاهش دهید. ولی اگر لهجه شما بیش‌ازحد غلیظ است، باید تلاش و زمان بیشتری را صرف کنترل آن کنید. البته بهترین راه برای انجام این کار، شرکت در دوره آموزش کنترل لهجه است.

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال

آیا می‌خواهید به یک سخنران حرفه‌ای یا اصطلاحاً مدعو تبدیل شوید؟ آیا سخنرانی در مقابل جمع زیادی از مخاطبان و دریافت پول به ازای صحبت کردن برایتان کاری جذاب است؟

بسیار عالی! واقعیت این است که امروز افراد زیادی را می‌توان یافت که از طریق سخنرانی به ثروت و شهرت دست پیدا کرده‌اند. ولی آیا برای آغاز این مسیر ایده‌ی روشنی دارید؟ ما در این مقاله‌ی سایت سخنوری یک راهنمای گام‌به‌گام را برایتان تهیه کرده‌ایم. راهنمایی که با استفاده از آن یاد می‌گیرید که چگونه با کسب درآمد از سخنرانی، یک بیزینس موفق راه‌اندازی کنید.

تماس با ما

تهران - میدان ونک - انتهای خیابان بیستم گاندی ، ساختمان 110 گاندی ، واحد 5

اینستاگرام مدرسه سخن : madresah_sokhan@

ایمیل: faribaolumi@gmail.com

تلفن: 02188192019   همراه : 09120809040

وبسایت:sokhanvari.com

جهت دریافت کروکی مدرسه سخن روی لوگو بالا کلیک کنید.