تعریف از خود در جلسه آشنایی ؛ چرا و چطور این کار را انجام دهیم؟

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 برخی گمان می‌کنند تعریف از خود در جلسات آشنایی ازدواج کاری اشتباه است. استدلال آن‌ها این است که انجام این کار، باعث می‌شود فردی مغرور، متکبر و ازخودراضی به نظر برسیم! تردیدی نیست که افراط در انجام هر کاری نتایج ناخوشایندی دارد و خودستایی هم از این قاعده مستثنا نیست. ولی برخلاف باور عمومی، تعریف از خود یک هنر است که اگر آن را به‌درستی انجام دهید، می‌تواند به ارتقای جایگاهتان در ذهن طرف مقابل بینجامد.

چه مرد و چه زن در جلسات آشنایی برای ازدواج درصدد آن هستند که برداشت اولیه مثبتی از خود در ذهن طرف مقابل ایجاد کنند. ایجاد این برداشت ذهنی تا حد زیادی به محتوای صحبت‌هایتان بستگی دارد. موضوعاتی زیادی هستند که ممکن است در جلسه آشنایی درباره آن‌ها صحبت کنید. ولی مطمئناً هیچ موضوعی مهم‌تر از خودتان نیست؛ شما باید خود را به نحوی شایسته معرفی کنید و برای این منظور، باید قادر به بیان نقاط مثبتتان باشید.

 

افزایش اعتماد به نفس در خواستگاری برای خانم‌ها با 7 تکنیک طلایی

اهمیت تعریف از خود در جلسات آشنایی برای ازدواج

شاید این سؤال برایتان پیش بیاید که اساساً تعریف کردن و بیان نقاط قوت خود در جلسات آشنایی ازدواج چه ضرورتی دارد؟ برای این سؤال دو جواب وجود دارد.

اول اینکه هدف از خودستایی و برجسته‌سازی نقاط قوت، فقط این نیست که به طرف مقابل بقبولانیم چقدر انسان خوبی هستیم! بله؛ مطمئناً یکی از اهداف ما در انجام این کار آن است که دید مثبتی نسبت به خودمان ایجاد کنیم. ولی این همه ماجرا نیست. یکی از مهم‌ترین دلایل اهمیت تعریف کردن از خود، بیان ارزش‌های شخصی و انتقال آن‌ها به مخاطب است. مثلاً وقتی از خوش‌قولی یا امانت‌داری به‌عنوان یک ویژگی مثبت خود نام می‌بریم، معنایش این است که برای این ویژگی‌ها اهمیت زیادی قائل هستیم و ترجیح می‌دهیم شریک زندگی‌مان نیز چنین ویژگی‌هایی داشته باشد. وقتی مخاطب از ارزش‌های شخصی‌تان آگاه شود، ضمن شناخت بهتر شما تلاش می‌کند به آن‌ها احترام بگذارد.

دومین دلیل اهمیت خودستایی، نشان دادن عزت‌نفس است. علاقه شما به طرف مقابل، نباید به نقطه‌ضعفتان تبدیل شود. شما به‌عنوان یک انسان، موجودی ارزشمند هستید و باید برای خودتان احترام قائل شوید. انتخاب فردی ضعیف و عاری از عزت‌نفس به‌عنوان شریک زندگی، برای هیچ‌کس جذاب نیست. بنابراین لازم است با برشمردن نقاط قوتتان، این عزت‌نفس و قدرت درونی را در کلام و گفتارتان، جاری و ساری کنید. یادتان باشد تنها زمانی می‌توانید واقعاً برای دیگران ارزش قائل باشید که در وهله اول خودتان را ارزشمند بدانید.

چگونه از خودمان تعریف کنیم؟

حالا که ضرورت تعریف از خود را در جلسه آشنایی ازدواج دانستیم باید به دنبال انجام این کار به روشی صحیح باشیم. خودستایی به یک شمشیر دو لبه شبیه است که اگر در انجام آن افراط یا خطا کنید، احساس بدی نسبت به خودتان در دیگران ایجاد می‌کنید. خودستایی نباید طوری باشد که شما را فردی متکبر و ازخودراضی نشان دهد. ولی چطور می‌توانیم بدون خلق چنین تصویری، دیگران را از نقاط مثبتمان آگاه کنیم؟

1. درباره نقاط قوت مخاطبتان سؤال کنید

اینکه بخواهید بدون مقدمه‌چینی مناسب، ناگهان دهان به تعریف و تمجید از خود باز کنید، اصلاً قشنگ نیست! شما باید بحث را در مسیری پیش ببرید که فرصت خوبی برای تعریف از خود به دست بیاورید. برای این منظور، شاید هیچ راهی بهتر و هوشمندانه‌تر از سؤال پرسیدن درباره نقاط قوت طرف مقابل نباشد. این یک سؤال بسیار ارزشمند است که ضمن کمک به شما در شناخت بهتر او، فرصتی طلایی را برای صحبت کردن درباره خودتان فراهم می‌کند.

به آنچه مخاطب درباره نقاط قوتش می‌گوید با دقت گوش دهید و صبورانه منتظر لحظه‌ای بمانید که بپرسد «شما چطور»؟ این یک موقعیت عالی برای شماست تا با صحبت کردن درباره محاسنی که دارید، او را تحت تأثیر قرار دهید.

2. از نقاط ضعفتان هم بگویید

هیچ‌کس کامل نیست؛ این را هم شما و هم کسی که قرار است او را ملاقات کنید، به‌خوبی می‌دانید. بنابراین در کنار صحبت کردن از نقاط قوتتان، گاهی هم گریزی به نقاط ضعفتان بزنید. اینکه روی کدام نقاط ‌ضعف دست بگذارید، به خودتان، سیاستی که در پیش گرفته‌اید، شخصیت مخاطب و شرایط جلسه بستگی دارد. به‌هرحال حواستان را جمع کنید که یکسره در حال تعریف و تمجید از خود نباشید. اذعان به اینکه به‌عنوان یک انسان دارای نقطه‌ضعف‌هایی هستید، صحبت‌هایتان را درباره نقاط قوتتان باورپذیرتر می‌کند.

3. مثال‌ها و مصادیق عینی بیاورید

اینکه صرفاً ادعا کنید خوش‌قول یا امانت‌دار هستید، برای اثبات ادعایتان کافی نیست. درواقع شما باید فکت‌هایی ارائه دهید که مخاطب را به پذیرش ادعایتان مجاب کند. اگر داستان جالبی درباره یک ویژگی خاص سراغ دارید، آن را تعریف کنید. داستان‌سرایی یک تکنیک کارآمد در ترغیب مخاطب به شنیدن صحبت‌ها و پذیرش گفته‌هایتان است. به‌عنوان مثال اگر به خوش‌قول بودنتان افتخار می‌کنید، ماجرای روزی را تعریف کنید که برای سروقت رسیدن به یک قرار یا انجام به‌موقع سفارش مشتری دست به چه کارهای عجیب و غریبی زده‌اید!

4. از ویژگی‌های مثبت طرف مقابل بگویید

با اشاره به ویژگی‌ها و نقاط مثبت طرف مقابل نشان می‌دهید که فقط خودتان را نمی‌بینید! وقتی مخاطب ببیند که حین تعریف از خود، برای او نیز ارزش قائل شده‌اید، به آنچه درباره خودتان می‌گویید رغبت و باور بیشتری نشان می‌دهد. اینکه چطور این کار را انجام دهید به خودتان، شرایط و تجربیات قبلی بستگی دارد.

حتی اگر شناخت زیادی از مخاطبتان ندارید، باز هم می‌توانید ویژگی‌های خوب را به او نیز نسبت دهید. مثلاً وقتی صداقت یا خوش‌قولی را به‌عنوان یک ویژگی برجسته در خودتان معرفی می‌کنید، می‌توانید بگویید به فلان دلیل، به نظر می‌رسد شما هم فردی خوش‌قول یا صادق هستید. بهتر است برای تعریف کردن از مخاطب، دلیل قانع‌کننده‌ای پیدا کنید و صرفاً از روی خالی نبودن عریضه به تعریف و تمجید از او نپردازید.

سخن آخر

تعریف از خود، یک مهارت ارزشمند است که اگر به‌درستی انجام شود، می‌تواند تصویر ذهنی مخاطب را از شما بهبود دهد. در این گفتار، ضمن تبیین اهمیت تعریف کردن از خود، نکاتی را درباره شیوه بیان نقاط قوت خود با شما عزیزان در میان گذاشتیم.

داشتن شخصیتی متواضع به این معنا نیست که ارزش و محاسن خود را ندیده بگیرید. شما باید وجهه‌ای قدرتمند و با عزت‌نفس از خود ارائه دهید. البته در نشان دادن چنین وجهه‌ای اغراق نکنید و حین تعریف از خود، تنها روی مواردی مانور دهید که واقعاً در شما وجود دارند. در بیان ویژگی‌های مثبتتان، اصل صداقت را سرلوحه کار قرار دهید و فراموش نکنید که ادعاهای غیرواقعی، خیلی زود خود را نشان می‌دهند. 

فن بیان در خواستگاری؛ با این ترفندها محبوبتان را آسان‌تر متقاعد کنید!

حضور در جلسات مشاوره برای اعتمادبه‌نفس گام بعدی شما در مسیر اعتلای وجودی‌تان است. در مدرسه سخن، منتظر شما هستیم!

اسب سفید و سواری بر آن در راه نیست؛ این شما هستید که با آموختن شیوه زندگی باید خالق فرصت‌های طلایی باشید و اعتماد به نفس یکی از لازمه‌های دستیابی به این هدف است.

تلفن رزرو مشاوره حضوری : 02188192019

مطالب مفید :

افزایش اعتماد به نفس در خواستگاری برای خانم‌ها با 7 تکنیک طلایی

10 گام موثر در افزایش اعتماد به نفس با یادگیری زبان بدن

عزت‌نفس و اعتماد‌به‌نفس و ارتباط آن با حسودی

۵ راهکار ساده برای افزایش خودباوری، عشق به خویشتن و افزایش اعتماد به نفس

تماس با ما

تهران - میدان ونک - انتهای خیابان بیستم گاندی ، ساختمان 110 گاندی ، واحد 5

اینستاگرام مدرسه سخن : madresah_sokhan@

ایمیل: faribaolumi@gmail.com

تلفن: 02188192019   همراه : 09120809040

وبسایت:sokhanvari.com

جهت دریافت کروکی مدرسه سخن روی لوگو بالا کلیک کنید.