مقالات سخنوری

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

غلبه بر ترس از سخنرانی عمومی با شش تکنیک علمی

آیا می‌دانید ترس از سخنرانی عمومی، یکی از بزرگ‌ترین و درعین‌حال رایج‌ترین ترس‌های اکثر انسان‌هاست؟! چه باور کنید و چه نه، اما برای بعضی افراد که کم هم نیستند، ترس از سخنرانی، گاهی حتی در مقایسه با ترس از مرگ هم خوفناک‌تر است! این‌طور می‌گویند که اگر قرار به حضور انسان‌ها در یک مراسم خاک‌سپاری باشد، اغلب آن‌ها ترجیح می‌دهند به‌جای آنکه مداح مراسم باشند، در تابوت بخوابند! البته دور از جان شما!

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

پشت پرده‌ی ترس در سخنرانی 

زبان یکی از جنبه‌های راز آلود وجود انسان است. پدیده‌ای است که پس از قرن‌ها بحث و بررسی هنوز آن را آنگونه که باید نشناخته‌ایم. تا کسی زبان را به خوبی نشناسد، نمی‌تواند برای شناخت موضوعات دیگر از آن به خوبی استفاده نماید‌.

کار اصلی زبان ایجاد ارتباط میان انسان‌هاست و مقصود از این ارتباط زبانی، عمدتاً انتقال پیام از یک فرد به افراد دیگر است. بنابراین ما زمانی که در ارتباط با دیگران قرار می‌گیریم؛ عملاً پیامی را از جانب خود به دیگران منتقل می‌کنیم. وقتی پیش فرض ذهن‌مان این باشد که "من بدم و دیگران هم بد هستند"، آنچه که بین ما و دیگران مخابره می‌شود نیز قطع به یقیین تماماً بد و منفی خواهد بود؛ بنابراین ترس و وحشت بر ما غلبه خواهد نمود. حال آن که واقعیت غیر از این است و فرض ذهنی ما کاملاً نادرست است. اما چرا با وجود آگاهی حتی به این موضوع، باز با ترس و اضطراب روبرو هستیم؟

دلیل آن واضح است چون سیکل معیوب شکل گرفته، میلیون‌ها بار در ذهن‌مان از دوران کودکی تاکنون تکرار شده است و ما خودمان را از مهلکه نجات داده‌ایم، در نتیجه ناخودآگاه ما، آن را به عنوان یک استراتژی و اصل برای "بقا" پذیرفته است و اصلاح آن نیازمند زمان و انرژی است. برای مثال کودکی را در نظر بگیرید که بار‌ها به خاطر سر و صدایی که از بازی کردن ایجاد کرده است، تنبیه شده و زمانی که در سکوت به بازی ادامه داده خشم و عصبانیتی از جانب اطرافیان دریافت نکرده است. کودک در آن دوران نتیجه گرفته است که با ساکت ماندن و ایجاد نکردن سر و صدا می‌تواند محبت دیگران را دریافت و از خشم و عصبانیتشان در امان بماند. او می‌پندارد راه نجات خود تنها در سکوت نهفته شده است، بنابراین زمانی که در جمعی برای سخنرانی قرار می‌گیرد احساس شرم و خجالت دارد و احساس می‌کند کار اشتباه انجام می‌دهد. او طبق تجارب گذشته منتظر است تا یک نفر از جمع برخیزد و او را به استهزا گرفته یا به خاطر سر و صدایی که ایجاد می‌کند مجازات و محاکمه کند.

چطور یک سخنرانی انگیزشی خاطره‌انگیز داشته باشیم؟

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال

چطور یک سخنرانی انگیزشی خاطره‌انگیز داشته باشیم؟

سخنرانی انگیزشی یکی از جذاب‌ترین اَشکال سخنرانی محسوب می‌شود که طرفداران زیادی هم دارد. این را بدانید که شما هم احتمالاً دیر یا زود مجبور به ایراد یک سخنرانی عمومی ‌خواهید شد! این سخنرانی ممکن است کاری یا تحصیلی باشد. در این بین، مهم آن است که شما قطعاً نمی‌خواهید فقط سخنرانی کرده باشید؛ یعنی نمی‌خواهید پشت تریبون بروید و صرفاً یک سری واژه‌ها و جملات را بیان کنید. شما دوست دارید طوری سخنرانی کنید که همه شنوندگان آن را به خاطر بسپارند. سخنرانی که بتواند آن‌ها را به سوی هدفی که مدنظر دارید، ترغیب کند. بنابراین، نیاز است بدانید که چطور می‌توانید یک سخنرانی را به رویدادی به‌یادماندنی و اثرگذار تبدیل کنید. مهم‌ترین ویژگی یک سخنرانی انگیزشی، قابلیت آن در متقاعد ساختن مخاطبان برای انجام یک کار یا بروز یک رفتار خاص است.

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال

 

TED چیست؟ 

کنفرانس TED که مخفف سه کلمه‌ی Technology ,Entertainment ,Design HSJسازمانی است که در جهت گسترش ایده‌های ارزشمند تشکیل یافته است. سخنرانان ایده‌های خود را کوتاه و قدرتمند در برنامه‌ی TED مطرح می‌کنند که موضوعات در ابتدا، فقط محدود به تکنولوژی و سرگرمی و طراحی بود چرا که ایده‌ی این سخنرانی اولین بار توسط یکی از معماران معاصر مطرح گردید و بعد‌ها گسترش و توسعه یافت.

البته شایان ذکر است که این پروژه در آغاز با شکست مواجه شد و بعد از سخنرانی اول، استقبال چندانی ازش نشد. 6 سال بعد دوباره قوی تر شروع کرد و به جایگاهی که الان در آن قرار دارد رسید. 

 

موضوعاتی که این روز‌ها در TED مطرح می‌شوند، بسیار متنوع و گوناگون هستند. از فلسفه و تاریخ گرفته تا ستاره شناسی و هنر و به صد زبان زنده ی دنیا در آن سخنرانی می‌شود. TED یک جامعه ی چندین هزار نفره است و به عقاید و فرهنگ‌های گوناگون دنیا احترام می‌گذارد. هر آنچه که TED انجام می‌دهد، از سخنرانی‌هایش تا درس‌هایی که به صورت پروژه‌های مجزا برایتان تهیه و ارایه می‌کند، برای این است که ایده‌های ارزشمند را به بهترین شکلی که می‌تواند برای افراد دنیا بازگو کند.

 

چگونه برای تد کاندید می‌شوند ؟

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

چطور برای سخنرانی عمومی، یادداشت‌برداری کنیم؟

یادداشت‌برداری برای سخنرانی عمومی، اقدامی ضروری و مهم است. فرض کنید قرار است سخنرانی کنید! در این شرایط احتمالاً نگران این هستید که چطور می‌توانید این کار را بدون استفاده از یک تکه کاغذ که متن گفته‌هایتان در آن درج شده، انجام دهید؟ نیازی به این کار نیست و البته لزومی هم ندارد که واژه‌ها را حفظ کنید. در عوض، می‌توانید از روش یادداشت‌برداری برای سخنرانی عمومی استفاده کنید. یادداشت‌برداری برای صحبت، کاری ساده و درعین‌حال روشمند است که در این مطلب قصد داریم این فرایند را به شکلی دقیق و طی 15 گام، مورد بررسی قرار دهیم.

  1. نوشتن متن سخنرانی و دسته‌بندی آن

نوشتن متن سخنرانی و دسته‌بندی آن

1. متن سخنرانی را بنویسید

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

 

عواملی که باعث شکست در سخنرانی عمومی می‌شوند

سخنرانی عمومی خوب و موفق، مستلزم توجه به اصول و قواعدی است که چنانچه هنگام اجرا آن‌ها را رعایت نکنید، نمی‌توانید عملکرد مطلوبی از خود ارائه دهید.

عواملی که باعث شکست در سخنرانی می‌شوند بسیار زیادند. در این مطلب از سخنوری، قصد داریم چند مورد از مهم‌ترین عوامل شکست در سخنرانی را به شما معرفی کنیم. عواملی که با شناسایی و کنترل آن‌ها می‌توانید سخنرانی خاطره‌انگیز و درخشانی را در کارنامه‌تان ثبت کنید.

عواملی که باعث شکست در سخنرانی عمومی می‌شوند
عواملی که باعث شکست در سخنرانی عمومی می‌شوند

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

94 موضوع سخنرانی جذاب برای یک ارائه‌ی متقاعدکننده

موضوع سخنرانی، همیشه به‌عنوان یک چالش سخت، مطرح بوده است. آیا شما هم در پی یافتن موضوع برای ایراد سخنرانی خوب و متقاعدکننده هستید؟ واقعیت این است که پیدا کردن موضوع سخنرانی که به‌طور هم‌زمان، هم شما و هم مخاطبانتان به آن علاقه‌مند باشید، می‌تواند دشوار باشد اما ما در این مطلب از سخنوری، سعی کرده‌ایم این کار سخت را انجام داده و فهرستی از 94 ایده جذاب برای سخنرانی را تدوین کنیم. این موضوعات، موارد مختلفی را پوشش می‌دهند و در ده دسته سازمان‌دهی شده‌اند. بنابراین قطعاً از میان آن‌ها می‌توانید موضوع سخنرانی جذابی را که در جستجوی آن هستید، پیدا کنید.

چه عواملی در انتخاب موضوع مناسب برای یک سخنرانی متقاعدکننده نقش دارند؟

چه عواملی باعث برتری موضوع سخنرانی نسبت به سخنرانی‌های دیگر می‌شوند؟ به‌عبارت‌دیگر، یک موضوع مناسب برای سخنرانی، چه ویژگی‌هایی دارد؟ در اینجا، به سه ویژگی اصلی یک موضوع سخنرانی خوب می‌پردازیم.

تماس با ما

تهران - میدان ونک - انتهای خیابان بیستم گاندی ، ساختمان 110 گاندی ، واحد 5

اینستاگرام مدرسه سخن : madresah_sokhan@

ایمیل: faribaolumi@gmail.com

تلفن: 02188192019   همراه : 09120809040

وبسایت:sokhanvari.com

جهت دریافت کروکی مدرسه سخن روی لوگو بالا کلیک کنید.