بلاگ

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

غلبه بر ترس از سخنرانی عمومی با شش تکنیک علمی

آیا می‌دانید ترس از سخنرانی عمومی، یکی از بزرگ‌ترین و درعین‌حال رایج‌ترین ترس‌های اکثر انسان‌هاست؟! چه باور کنید و چه نه، اما برای بعضی افراد که کم هم نیستند، ترس از سخنرانی، گاهی حتی در مقایسه با ترس از مرگ هم خوفناک‌تر است! این‌طور می‌گویند که اگر قرار به حضور انسان‌ها در یک مراسم خاک‌سپاری باشد، اغلب آن‌ها ترجیح می‌دهند به‌جای آنکه مداح مراسم باشند، در تابوت بخوابند! البته دور از جان شما!

ممکن است عجیب به نظر برسد اما حتی باتجربه‌ترین سخنرانان هم اذعان می‌کنند که هر از گاهی به‌واسطه دلهره و ترس از سخنرانی، دچار تشویش می‌شوند. در زندگی دلایل زیادی می‌توانند شما را در موقعیتی قرار دهند که ناچار به ایراد یک سخنرانی عمومی ‌شوید. سخنرانی عمومی، گاهی به یک رویداد مهم در زمینه‌های کاری یا تحصیلی تبدیل می‌شود و به همین دلیل، بسیار مهم است که پشت تریبون، چه می‌گویید و از آن مهم‌تر، گفته‌هایتان را چطور بیان می‌کنید؟

در چنین موقعیت‌هایی لازم است طوری سخنرانی کنید که شبیه به یک حرفه‌ای تمام‌عیار به نظر برسید. یک سخنور حرفه‌ای که حرف‌های خوب را به شکلی جذاب بیان کرده و مخاطبانش را از ابتدا تا انتهای سخنرانی، با خود همراه می‌سازد. برای این منظور، در ادامه شش تکنیک طلایی و علمی را به شما معرفی می‌کنیم که برای ارتقای توانمندی‌تان در اجرا و غلبه بر ترس از سخنرانی عمومی، بسیار مؤثر خواهند بود.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

 

TED چیست؟ 

کنفرانس TED که مخفف سه کلمه‌ی Technology ,Entertainment ,Design HSJسازمانی است که در جهت گسترش ایده‌های ارزشمند تشکیل یافته است. سخنرانان ایده‌های خود را کوتاه و قدرتمند در برنامه‌ی TED مطرح می‌کنند که موضوعات در ابتدا، فقط محدود به تکنولوژی و سرگرمی و طراحی بود چرا که ایده‌ی این سخنرانی اولین بار توسط یکی از معماران معاصر مطرح گردید و بعد‌ها گسترش و توسعه یافت.

البته شایان ذکر است که این پروژه در آغاز با شکست مواجه شد و بعد از سخنرانی اول، استقبال چندانی ازش نشد. 6 سال بعد دوباره قوی تر شروع کرد و به جایگاهی که الان در آن قرار دارد رسید. 

 

موضوعاتی که این روز‌ها در TED مطرح می‌شوند، بسیار متنوع و گوناگون هستند. از فلسفه و تاریخ گرفته تا ستاره شناسی و هنر و به صد زبان زنده ی دنیا در آن سخنرانی می‌شود. TED یک جامعه ی چندین هزار نفره است و به عقاید و فرهنگ‌های گوناگون دنیا احترام می‌گذارد. هر آنچه که TED انجام می‌دهد، از سخنرانی‌هایش تا درس‌هایی که به صورت پروژه‌های مجزا برایتان تهیه و ارایه می‌کند، برای این است که ایده‌های ارزشمند را به بهترین شکلی که می‌تواند برای افراد دنیا بازگو کند.

 

چگونه برای تد کاندید می‌شوند ؟

انتخاب کاندید برای TED به دو روش صورت می‌گیرد. یک. یا خودتان کاندید می‌شوید و از اهداف و ایده‌های خود سخن به عمل می آورید یا فرد دیگری را کاندید می‌کنید تا از آرزو‌های خود صحبت کند. TED با این افراد تماس می‌گیرد و تحقیق و بررسی بیشتری پیرامون موضوع مطرح شده انجام می‌دهد سپس همه ی این موارد وارد کمیته ی بررسی و رای گیری می‌شود. ایده ای که بیشترین رای را بیاورد، به TED دعوت می‌شود تا در مورد آن موضوع سخنرانی انجام شود. برگزینی آرزو‌ها و ایده‌ها، معیار‌های مختلفی دارد. با توجه به معیار‌ها و با دقت و ریز‌بینی کاندید‌هایی که قرار است در TED سخنرانی کنند آماده‌ی سخنرانی و در صحنه حاضر می‌شوند و از رویا و روش‌های تحقق آن سخن می‌گوید.

 

چرا برای TED سخنرانی نکنیم ؟

یکی از سخنرانان توانا که برای سخنرانی در برنامه‌ی TEDx دعوت شده بود، در وبلاگ خود دلیل نپذیرفتن دعوت را این چنین عنوان می‌کند:

هفته ی گذشته به برنامه‌ی تد دعوت شدم تا در آن سخنرانی کنم، اما امروز جلسه را لغو کردم. دلیل نپذیرفتن دعوت شان، عدم علاقه مندی من به TED نیست، حتی بر این باورم که سخن‌رانی هایی که در TED برگزار می‌شوند بسیار جذاب، پر مفهوم و تامل برانگیز هستند.

تد به سخنرانی پولی پرداخت نمی کند

ایده‌هایی که سخنرانان در TED مطرح می‌کنند برای من همیشه قابل احترام بوده و اکثرشان با عقاید من همسو و هم راستا هستند، لکن مشکل این‌جاست که TED با وجود عظمتی که دارد تاکنون هیچگونه پرداختی به سخنران‌هایش نداشته است. 

هنگامی که کارمندی که مسئولیت دعوت شما را برعهده داشته و به شما می‌گوید که باید رایگان صحبت کنید، تقصیر او نیست. آن بنده خدا فقط به وظایف خود عمل می‌کند و مجبور به رعایت قوانین وضع شده از جانب TED است. مشکل اساسی همین قانونی است که TED وضع نموده است. این موضوع خیلی عجیب و ناراحت کننده است، چرا که TED برای شنیدن هر سخنرانی بلیطی به ارزش 6000 دلار به ازای هر نفر به فروش می رساند، در حالی که هیچ پولی به سخنران نمی دهد. 

 

TEDx چه فرقی با TED دارد؟

 

TEDx یکی از شاخه های TED محسوب می‌شود و این نشانی است از این که روز به روز این کمپانی توسعه می‌یابد، اما بسیار جای شگفتی است که هیچ کدام از سخنران‌های برنامه‌ی TED تا به حال هیچ دریافتی از سمت TED نداشته‌اند. خیلی تعجب انگیز است که فلسفه ی TED این را بیان می‌کند که ایده‌ها و افکار ارزشمند هستند اما زمانی که این ایده‌ها و افکار را می‌خواهیم بیان کنیم، بیان آن‌ها هیچ ارزشی ندارد. عجب ! 

دفاعیه ای که TED صادر می‌کند این است که این سازمان یک سازمان عام المنفعه است و برای سود‌آوری و ثروت‌اندوزی تاسیس نشده‌است، در حالی که کاملا عکس این قضیه در حال انجام است.

من سوال دارم. چرا به فیلم‌بردار، صدا‌بردار، نور‌پرداز، طراح صحنه و غیره و ذلک حقوق تعلق می‌گیرد چرا برای چیز‌های دیگر هزینه می‌شود اما همین که به سخنران می‌رسد سازمان یک سازمان عام المنفعه است ؟!

راستش را بخواهید این حرف‌های غیر‌منطقی مرا قانع نمی‌کنند. من به هیچ عنوان انسان دندان گردی نیستم، من با سخنرانی رایگان مخالف نیستم. دوستان توجه کنید، من نمی‌گویم رایگان سخنرانی نکنیم. من خودم بار‌ها شده در کافه رستوران‌ها، مدارس، کالج و دانشگاه‌ها سخنرانی کرده ام.. رایگان سخنرانی کرده ام. بله. اما فرق TED با همه ی این اماکن این است که هیچ کدام از آن‌ها بلیط 6000 دلاری نمی‌فروشند و هیچ یک، از ما به عنوان ابزاری جهت برند کردن خودشان سو استفاده نمی‌کنند. 

حضور در برنامه تد رو قبول نکردم

شاید هر‌کسی جای من بود از اینکه دعوت شده باشد تا برای چندین هزار نفر در دنیا سخنرانی کند، خوشحال می‌شد. من هم ناراحت نیستم اما مساله این‌جاست که این کمپانی‌ها بعد از اینکه توانستند استفاده ی خود را ببرند، یکی یکی اعلام استقلال می‌کنند و تبدیل به برند دیگری می‌شوند و ما را هم از اذهان عمومی پاک می‌کنند. شاید پیش خود بگویید چقدر من بدبین و منفی باف هستم، اگر این چنین قضاوتی در مورد من دارید باید بگویم که بله من انسانی بسیار بدبین هستم چرا که اجاره ی خانه ام و هزینه ی درمان بیماری‌هایم را نمی‌توانم با خوش بینی و خوش خیالی بدهم.

 من خسته شده ام از اینکه رایگان خدمات بدهم و هیچ‌کسی آن را درک نکند، من خسته شده ام از همه ی آن افرادی که بلدند فقط توجیه کنند، دوستان من از این وضعیت غیرمنطقی و ناعادلانه خسته شده‌ام و تا زمانی که TED تصمیم نگیرد که به سخن‌ران هایش پول بدهد و زحمتی را که می‌کشند درک نماید، من برای TED سخنرانی نخواهم کرد.

 

مقالات خواندنی: 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

پشت پرده‌ی ترس در سخنرانی 

زبان یکی از جنبه‌های راز آلود وجود انسان است. پدیده‌ای است که پس از قرن‌ها بحث و بررسی هنوز آن را آنگونه که باید نشناخته‌ایم. تا کسی زبان را به خوبی نشناسد، نمی‌تواند برای شناخت موضوعات دیگر از آن به خوبی استفاده نماید‌.

کار اصلی زبان ایجاد ارتباط میان انسان‌هاست و مقصود از این ارتباط زبانی، عمدتاً انتقال پیام از یک فرد به افراد دیگر است. بنابراین ما زمانی که در ارتباط با دیگران قرار می‌گیریم؛ عملاً پیامی را از جانب خود به دیگران منتقل می‌کنیم. وقتی پیش فرض ذهن‌مان این باشد که "من بدم و دیگران هم بد هستند"، آنچه که بین ما و دیگران مخابره می‌شود نیز قطع به یقیین تماماً بد و منفی خواهد بود؛ بنابراین ترس و وحشت بر ما غلبه خواهد نمود. حال آن که واقعیت غیر از این است و فرض ذهنی ما کاملاً نادرست است. اما چرا با وجود آگاهی حتی به این موضوع، باز با ترس و اضطراب روبرو هستیم؟

دلیل آن واضح است چون سیکل معیوب شکل گرفته، میلیون‌ها بار در ذهن‌مان از دوران کودکی تاکنون تکرار شده است و ما خودمان را از مهلکه نجات داده‌ایم، در نتیجه ناخودآگاه ما، آن را به عنوان یک استراتژی و اصل برای "بقا" پذیرفته است و اصلاح آن نیازمند زمان و انرژی است. برای مثال کودکی را در نظر بگیرید که بار‌ها به خاطر سر و صدایی که از بازی کردن ایجاد کرده است، تنبیه شده و زمانی که در سکوت به بازی ادامه داده خشم و عصبانیتی از جانب اطرافیان دریافت نکرده است. کودک در آن دوران نتیجه گرفته است که با ساکت ماندن و ایجاد نکردن سر و صدا می‌تواند محبت دیگران را دریافت و از خشم و عصبانیتشان در امان بماند. او می‌پندارد راه نجات خود تنها در سکوت نهفته شده است، بنابراین زمانی که در جمعی برای سخنرانی قرار می‌گیرد احساس شرم و خجالت دارد و احساس می‌کند کار اشتباه انجام می‌دهد. او طبق تجارب گذشته منتظر است تا یک نفر از جمع برخیزد و او را به استهزا گرفته یا به خاطر سر و صدایی که ایجاد می‌کند مجازات و محاکمه کند.

 

ترس گاهی لازم است… 

ما با دو نوع ترس روبرو هستیم. نوع اول ترس‌های واقعی است که خطری جدی ما رو تهدید می‌کند و نوع دوم ترس‌های غیر واقعی است که خطری در دنیای واقعی برایمان ندارند و بیشتر جنبه‌ی غیر فیزیکی و تخیلی دارند. شناخت اینکه در لحظه با کدام نوع ترس روبرو هستیم به کاهش اضطرابمان کمک بسیار زیادی می‌کند. انسان موجودی ناقص است. ارگان‌های مختلف بدن اش در شرایط گوناگون واکنش‌های متفاوتی از خود بروز می‌دهند، بخشی از اعمال انسان تحت کنترل و اراده‌اش و بخشی دیگر تحت کنترل و اراده‌اش نیست، مانند قلبی که می‌زد یا کلیه‌ای که کار می‌کند. بنابراین آنچه که روشن است این است که انسان با تمام توانمندی‌هایش، موجودی نیازمند و ناقص است. زمانی که این موضوع را بپذیرید ترس را نیز همانند هزاران واقعیت زندگی‌تان خواهید پذیرفت و خواهید دانست که فرار از آن تنها پاک کردن صورت مسئله است.

ترس همیشه بد نیست… کمی از آن برای آماده سازی و عملکرد صحیح و طبیعی بدن در شرایط دشوار نیاز است. اگر توجه کرده باشید هنگامی که دچار ترس می‌شوید دل درد یا حالت تهوع دارید، علت این موضوع هماهنگی سریع ارگان‌های مختلف بدن جهت آماده سازی و کمک به شما در شرایط سخت آینده است. برای مثال معمولاً ده دقیقه قبل از آزمون، شما این حال را تجربه می‌کنید و زمانی که امتحان آغاز می‌شود و شروع به نوشتن می‌کنید، معمولاً این حالت‌ها در شما کاملاً از بین می‌روند.

 

 

چگونه به ترس روی صحنه غلبه کنیم؟ 

همان‌گونه که در پاراگراف‌های قبل اشاره شد، ترس از باور‌های نادرست و تجربه‌های تلخ گذشته ما منشأ می‌گیرد. در نتیجه برای غلبه بر آن باید روی باو‌رهای خود کار کرده و آن‌ها را تغییر بدهیم که قطعاً کار ساده‌ای نخواهد بود و نیازمند جلسات متعدد مشاوره و صحبت با روانکاو جهت روان درمانی و حتی گاهی مراجعه به روانپزشک و مصرف دارو می‌باشد. اینجا چند راهکار ساده و سریع که راهگشا و به نوعی کار ساز هستند را با یک دیگر بررسی می‌کنیم تا بخشی از ترس را بتوانیم از بین ببریم:

 • قبل از شروع سخنرانی، در جمع‌های کوچک‌تر و جلوی آینه چندین بار تمرین کنید. تئوری خواندن بخشی از فرآیند یادگیری است اما برای تکمیل فرآیند باید وارد عمل شد. پس از خواندن این متن حتماً چندین بار متن سخنرانی را با خود تمرین کنید و به آن خوب مسلط شوید. البته لازم به ذکر است که وسواس نداشته باشید. منظور از تسلط بی نقص بودن نیست.
 • شب قبل از سخنرانی حتماً خواب کافی داشته باشید و از تغذیه مناسب طبع خود استفاده نمایید. این کار به بهبود عملکرد شما در روز سخنرانی کمک قابل توجهی می‌کند.
 • هنگام آغاز سخنرانی، دقت بفرمایید تا جای امکان با صدایی بلند، رسا، پرانرژی و قاطع شروع کنید. این را یقین بدانید که دانش و اطلاعات موضوع مورد بحث، بیش از هرکسی که در سالن حضور دارد، در اختیار شماست. مطمئن باشید که همه‌ی افراد به دنبال این هستند که شما بهترین ارائه‌ی خود را داشته باشید و کسی به دنبال تحقیر و قضاوت شما نیست. این اصل را بپذیرید که " من خوب ام، دیگری هم خوب است و ترس جزوی از عملکرد طبیعی بدن من است و من از آن خجالت نمی‌کشم".
 • به همان اندازه که محتوایی که قرار است ارائه کنید اهمیت دارد، به همان اندازه هم بهره بردن و آگاهی از تکنیک‌های فن بیان نیز مهم است. تکنیک‌های ساده‌ی فن بیان به آرامش بیشتر شما سر جلسه کمک قابل توجهی می‌کند. اگر اضطراب و استرس بر شما غلبه کرد با تکنیک‌های فن بیان می‌توان حواس مخاطب رو به موضوع دیگری پرت کرد تا مطلب فراموش شده مجدداً به ذهن بازگردد. اگر به دلیل استرس و فشار عصبی که رویتان است دچار تپق شدید، به سادگی می‌توان با استفاده از تکنیک‌های فن بیان به گونه آن را نشان داد که گویی بخشی از سخنرانی شما بوده است. 
 • هرگز خودتان را مجبور به انجام کار‌های عجیب و غریب جهت غلبه بر ترستان نکنید. به همان گونه که روزمره صحبت می‌کنید، سر صحنه‌ی سخنرانی نیز به همان صورت صحبت کنید. هرچقدر بیشتر خودتان باشید، بیننده بهتر با شما ارتباط برقرار می‌کند.
 • آراسته و سر ساعت در جلسه حاضر شوید. استایل مناسب و سر ساعت مقرر در مکان سخنرانی حاضر شدن، در افزایش اعتماد به نفس شما تأثیر به سزایی دارد.
 • از خواندن و مرور اخبار و خاطرات بد و منفی چند روز قبل از سخنرانی پرهیز کنید.
 • در زمان حال باشید. اگر ذهنتان به گذشته و آینده می‌رود برای متوقف کردن آن جدولی تهیه نمایید و چیزهایی که از اتفاق افتادن آن‌ها واهمه دارید را دسته بندی کنید، سپس در ستون بعدی بدترین اتفاقی که ممکن است هنگام به وقوع پیوستن ترس‌تان با آن روبرو شوید را نیز یادداشت کنید. برای مثال ممکن است تپق بزنید یا تعادل خود را از دست بدهید و زمین بخورید. بدترین اتفاقی که ممکن است بیفتد این است که فیلم شما در شبکه‌های اجتماعی منتشر شود. آنچه که دیگران درمورد شما فکر می‌کنند به شما ارتباطی ندارد. جالب است بدانید که مردم هنگام ابراز طرز تفکرشان، به شما فکر نمی‌کنند. موضوع، درگیری است که با خودشان دارند. ما یک تصور غلط از بیننده‌های خیالی داریم و احساس می‌کنیم ملت تمام کار و زندگی‌شان را تعطیل کرده‌اند و به ما فکر می‌کنند، تازه اگر هم فکر کنند، تنها یک فکر است و این خود ما هستیم که آن را تبدیل به کارد و چاقو کرده و به خودمان می‌زنیم.
 • برای هر کلمه‌ای که قرار است صحبت کنید حدود صد کلمه بلد باشید، این کار سخنرانی شما را طبیعی نشان می‌دهد. 
 • برای تمرین بیشتر می‌توانید صدای خود را ضبط کنید و سرعتتان را بررسی نمایید. اگر خیلی سریع صحبت می‌کنید کمی از سرعتتان را بکاهید.
 • و پیشنهاد پایانی این که اگر می‌توانید، پیاده به جلسه بروید و قبل از جلسه نوشیدنی ولرم همراه با لیمو میل نمایید تا بزاق شما به اندازه‌ی کافی ترشح شود و به سهولت سخنرانی خود را انجام دهید.

 

مقالات خواندنی: 

 

 

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال

چطور برای سخنرانی عمومی، یادداشت‌برداری کنیم؟

یادداشت‌برداری برای سخنرانی عمومی، اقدامی ضروری و مهم است. فرض کنید قرار است سخنرانی کنید! در این شرایط احتمالاً نگران این هستید که چطور می‌توانید این کار را بدون استفاده از یک تکه کاغذ که متن گفته‌هایتان در آن درج شده، انجام دهید؟ نیازی به این کار نیست و البته لزومی هم ندارد که واژه‌ها را حفظ کنید. در عوض، می‌توانید از روش یادداشت‌برداری برای سخنرانی عمومی استفاده کنید. یادداشت‌برداری برای صحبت، کاری ساده و درعین‌حال روشمند است که در این مطلب قصد داریم این فرایند را به شکلی دقیق و طی 15 گام، مورد بررسی قرار دهیم.

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال

چطور یک سخنرانی انگیزشی خاطره‌انگیز داشته باشیم؟

سخنرانی انگیزشی یکی از جذاب‌ترین اَشکال سخنرانی محسوب می‌شود که طرفداران زیادی هم دارد. این را بدانید که شما هم احتمالاً دیر یا زود مجبور به ایراد یک سخنرانی عمومی ‌خواهید شد! این سخنرانی ممکن است کاری یا تحصیلی باشد. در این بین، مهم آن است که شما قطعاً نمی‌خواهید فقط سخنرانی کرده باشید؛ یعنی نمی‌خواهید پشت تریبون بروید و صرفاً یک سری واژه‌ها و جملات را بیان کنید. شما دوست دارید طوری سخنرانی کنید که همه شنوندگان آن را به خاطر بسپارند. سخنرانی که بتواند آن‌ها را به سوی هدفی که مدنظر دارید، ترغیب کند. بنابراین، نیاز است بدانید که چطور می‌توانید یک سخنرانی را به رویدادی به‌یادماندنی و اثرگذار تبدیل کنید. مهم‌ترین ویژگی یک سخنرانی انگیزشی، قابلیت آن در متقاعد ساختن مخاطبان برای انجام یک کار یا بروز یک رفتار خاص است.

تماس با ما

تهران - میدان ونک - انتهای خیابان بیستم گاندی ، ساختمان 110 گاندی ، واحد 5

اینستاگرام مدرسه سخن : madresah_sokhan@

ایمیل: faribaolumi@gmail.com

تلفن: 02188192019   همراه : 09120809040

وبسایت:sokhanvari.com