مقالات سخنوری

سخنرانی عمومی و چهار مرحله برای جذب مشتریان جدید

سخنرانی عمومی و چهار مرحله برای جذب مشتریان جدید

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سخنرانی عمومی، می‌تواند یک ابزار بازاریابی فوق‌العاده باشد! برنامه‌ریزان مالی همواره در جستجوی راه‌هایی برای افزایش مشتریان خود هستند. با این حال بسیاری از افراد نمی‌توانند روش‌های بازاریابی مؤثری برای انجام این کار پیدا کنند.چنین وضعیتی، یک راه اثربخش دارد. بیشتر افراد می‌توانند با استفاده از تکنیک‌های سخنرانی عمومی برنامه‌های بازاریابی‌شان را با موفقیت بیشتری پیاده کنند.

 

سخنرانی عمومی و چهار مرحله برای جذب مشتریان جدید
سخنرانی عمومی و چهار مرحله برای جذب مشتریان جدید

در اینجا مایلم توجهتان را به سخنرانی عمومی به‌عنوان یک ابزار بسیار کارآمد برای جذب مشتریان جدید جلب کنم. جالب است بدانید ده‌ها و صدها گروه وجود دارند که برای جلسات و مراسمشان به دنبال سخنران میهمان هستند که گروه‌های تجاری، خیریه، انجمن‌ها، شرکت‌ها، کنفرانس‌ها، کنگره‌ها، مدارس، دانشگاه‌ها، گروه‌های حرفه‌ای و ... از آن جمله‌اند. حالا با علم به این واقعیت، بیایید به یک ایده‌ی بازاریابی ساده و کوچک و درعین‌حال مؤثر که از سخنرانی عمومی به‌عنوان ابزاری برای جذب مشتریان جدید استفاده می‌کند، نگاهی داشته باشیم.

 

فرض کنید شما یک برنامه‌ریز مالی، فروشنده، مشاور کاری، وکیل، بازاریاب و ... هستید و هر هفته به مدت 30 دقیقه برای گروه‌های مختلف (با میانگین 50 نفر) که چند نمونه از آن‌ها در بالا ذکر شد، به ایراد سخنرانی عمومی می‌پردازید. با این وصف، منطقاً طی یک بازه زمانی پنجاه هفته‌ای، اقلاً برای 2500 نفر سخنرانی کرده‌اید. ضمناً این جلسات سخنرانی عمومی، فرصتی طلایی برای پاسخگویی به سؤالات حضُار و برقراری ارتباط مؤثر با آن‌هاست. حالا تصور کنید با استفاده از این فرصت و طی پنجاه سخنرانی عمومی برای گروه‌های پنجاه‌نفره، طی یک سال چند مشتری یا مُوکِل بالقوه را می‌توانید به محصول یا خدمتی که عرضه می‌کنید، علاقه‌مند نمایید؟ فراموش نکنید بسیاری از همین علاقه‌مندان درصورتی‌که تحت تأثیر گفته‌هایتان قرار گیرند، می‌توانند به‌نوبه خودشان مشتریان و متقاضیان جدیدی برای محصول یا خدمتتان پیدا کنند. ضمن اینکه چنین حالتی، تازه می‌تواند آغاز کار باشد. بسیاری از افراد برای سخنرانی عمومی در مراسم بیشتری برنامه‌ریزی و اعلام آمادگی می‌کنند و این طبیعتاً بر تعداد مشتریان بالقوه محصول یا خدمتشان می‌افزاید.

 

ولی سؤال بزرگ این است پس چرا بسیاری از افراد برای جذب مشتریان جدید و افزایش رونق کسب‌وکارشان، از ابزار سخنرانی عمومی، استفاده مؤثری نمی‌کنند؟ در این مسیر، دو مانع عمده وجود دارد. نخست آنکه سخنرانی عمومی، یکی از رایج‌ترین ترس‌های مشترک نزد افراد است. مانع دوم این است که بیشتر ما از کاربرد سخنرانی عمومی به‌عنوان یک ابزار بازاریابی عالی برای جذب مشتریان جدید مطلع نیستیم. در چنین شرایطی، طبعاً زحمت یادگیری یا تقویت مهارت سخنرانی عمومی را نیز به خودمان نمی‌دهیم. چون اساساً از ارزش بالقوه‌ای که دارد، آگاهی نداریم.

اما خوشبختانه می‌توان با تدوین و اجرای یک برنامه چهار مرحله‌ای بر این دو مانع بزرگ غلبه کرد که در ادامه به توضیح هر یک از مراحل می‌پردازیم.

  1. دلیل یا هدفتان از سخنرانی را بدانید!

درباره هدف خاصی که از طریق سخنرانی عمومی به دنبال دستیابی به آن هستید، خوب فکر کنید. این هدف می‌تواند یافتن X مشتری جدید یا رسیدن به میزان درآمدی مشخص طی یک بازه زمانی معین باشد. اهداف می‌توانند متفاوت باشند و شما باید مطمئن شوید که هدف خاصتان را به‌خوبی تبیین و تعیین کرده‌اید. هدف‌گذاری درست، تشویقتان می‌کند که برای رسیدن به آنچه در ذهن دارید، حداکثر تلاشتان را به کار بگیرید.

  1. آهسته، پیوسته و ایمن پیش بروید!

از آنجا که سخنرانی عمومی، یک ترس بسیار متداول است، برای آنکه در آن مهارت کافی پیدا کنید، باید در وهله اول مسیری ایمن، آهسته و تدریجی را برای ایجاد اعتمادبه‌نفس در خودتان بیابید. شرکت در گروه‌های حمایتی و خود توانمندسازی یا سخنرانی در مقابل جمع‌های کوچک می‌تواند نقطه شروع مناسبی باشد تا به‌تدریج با افزایش اعتمادبه‌نفس، بتوانید ترس از سخنرانی را "ناک اوت" کنید!

  1. همواره رویکردی پذیرا نسبت به سخنرانی عمومی داشته باشید!

از هر فرصتی برای سخنرانی عمومی استفاده نموده و برای این مهم، یک کفِ حداقلی تعیین کنید و نسبت به رعایت آن تعهد داشته باشید. مثلاً اگر خود را ملزم کنید که حتماً هفته‌ای یک یا دو سخنرانی عمومی داشته باشید، درخواهید یافت که طی یک بازه زمانی 50 هفته‌ای، بین 500 تا 100 سخنرانی را تجربه خواهید کرد. چنین رویکردی، نگرشتان را نسبت به سخنرانی عمومی به‌عنوان یک ابزار طلایی در بازاریابی به یک باور نهادینه تبدیل نموده و مجابتان می‌کند از هر فرصتی برای استفاده از این ابزار کارآمد استفاده کنید.

  1. به جنبه‌ی تجاری قضیه فکر کنید!

خودِ سخنرانی عمومی مهارتی ارزشمند است که می‌توانید با استفاده از آن، پول خوبی به جیب بزنید! فارغ از بحث بازاریابی و عواید مالی سرشاری که از طریق سخنرانی عمومی نصیب کسب‌وکارتان می‌شود، خیلی‌ها هستند که حاضرند در ازای این مهارت، به شما پول خوبی پرداخت کنند. یک سخنران ماهر، یک مجری صحنه‌ی خبره یا یک چهره مدعو ویژه، نیاز همیشگی سمینارها و گردهمایی‌هاست که اگر در زمینه‌ی سخنرانی به‌اندازه کافی توانمند باشید، می‌توانید با استفاده از این فرصت‌ها به منافع مالی چشمگیری برسید. ما پیش‌تر مطالب متنوع و مفیدی را در خصوص بهبود سخنوری، فن بیان و افزایش مهارت در سخنرانی عمومی روی وب‌سایت قرار داده‌ایم که مطالعه آن‌ها را به شما همراهان گرامی، قویاً پیشنهاد می‌کنیم.

سخن آخر

ممکن است به‌عنوان یک وکیل یا مشاور، در زمینه تخصصی‌تان بهترین باشید اما تا زمانی که نتوانید راهی برای ارائه‌ی آنچه در چنته دارید، پیدا کنید، طبعاً نمی‌توانید به آنچه استحقاقش را دارید، برسید. سخنرانی عمومی می‌تواند به یک چهره یا برند متمایز تبدیلتان کند. این مهارت می‌تواند راهی عالی برای مواجهه با انبوهی از مشتریان بالقوه و ابزاری کارآمد در زمینه بازاریابی باشد.

 

مقالات خواندنی:

تماس با ما

تهران - میدان ونک - انتهای خیابان بیستم گاندی ، ساختمان 110 گاندی ، واحد 5

اینستاگرام مدرسه سخن : madresah_sokhan@

ایمیل: faribaolumi@gmail.com

تلفن: 02188192019   همراه : 09120809040

وبسایت:sokhanvari.com

جهت دریافت کروکی مدرسه سخن روی لوگو بالا کلیک کنید.