مقالات سخنوری

چگونه یک جلسه پنل را اداره کنیم تا مخاطبان به خواب نروند؟ آیا تکرار با خود، سخنرانی بعدی شما را بهتر می‌کند؟ چگونه یک سخنران باید یک جایزه را دریافت کند آیا برای سخنرانی بداهه بعدی آماده‌اید؟ سخنرانان باید بدانند که چگونه از داستان‌ها برای برقراری ارتباط و تحت تاثیر قرار دادن مخاطب استفاده کنند هوش هیجانی چیست و چطور آن را بهبود دهیم؟ چطور از تماس چشمی در سخنرانی عمومی استفاده کنیم؟

تکنیک‌های جدید برای مقابله با بزرگ‌ترین ترس هر سخنران: ترس از حضور در صحنه

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

تکنیک‌های جدید برای مقابله با بزرگ‌ترین ترس هر سخنران: ترس از حضور در صحنه

همه ما دوست داریم که سخنران های خوبی باشیم. با این وجود، اگر از حضور در صحنه و سخنرانی بترسیم این کار شدنی نیست. حتی اگر در صحنه حضور پیدا کنیم، مهم نیست که مهارت‌های شنوایی مخاطبانمان چقدر خوب باشد. ممکن است که دائما با ترس‌های خود بجنگیم. چگونه یک سخنران می‌تواند بر ترس خود برای حضور در صحنه غلبه کند؟

تکنیک‌های جدید برای مقابله با بزرگ‌ترین ترس هر سخنران: ترس از حضور در صحنه
تکنیک‌های جدید برای مقابله با بزرگ‌ترین ترس هر سخنران: ترس از حضور در صحنه

معلوم می‌شود که ترس از صحنه عادی است.

به یاد دارم در اولین تجربه  ترس از حضور در صحنه، هیجان‌زده و هراسان بودم. که چه اتفاقی قرار است بیفتد؟ هرگز در‌مورد انجام دادن چیزی که می‌دانستم باید انجام دهم این‌ همه ترس نداشتم. راه‌کارهای ارائه سخنرانی این مشکل را برای من حل نمی‌کرد. ترس از صحنه یک احساس کاملا طبیعی انسانی است. چیزی که رخ می‌دهد نزدیک شدن ما به یک مسیری در گذشته و تمرین مهارت‌هایی است که اجداد غارنشین ما با انجام آن‌ها زنده می‌ماندند : یا بجنگ یا بگریز.

فکر می‌کنم همه‌مان موافق باشیم که سخنرانی برای 1 تا 1000 مخاطب یک موقعیت ترسناک است زمانی که با چنین موقعیتی روبرو شدید، ترس خود را از دست می‌دهید و آن مکانیسم جنگیدن یا گریختن، ضربه آغازی خواهد بود و با ترس از حضور در صحنه مقابله خواهید کرد. با وجود این، مطابق اهمیت سخنرانی در عموم راهی برای غلبه بر آن می‌یابید. چیزی که نیاز به انجام آن دارید پذیرفتن احساس‌تان است با آن مقابله نکنید به هر حال آن یک عکس‌العمل کاملا طبیعی به محیطی است که خود را در آن می‌یابید. به‌جای تمرکز بر روی احساسی که اغلب دارید؛ روی کاری که هم اکنون انجام می دهید، تمرکز کنید. 

خلاقیت خود را شکل دهید

زمانی که می‌دانید قرار است با ترس حضور در صحنه مواجه شوید، اغلب خلاقیت به خرج می‌دهید این همیشه چیز خوبی نیست. سخنرانان فعالیت ‌های فیزیکی مختلف و متفاوتی را می‌دانند برای مقابله با ترس از حضور در صحنه که با آن مواجه می‌شوند، این کار می‌تواند شامل سفت کردن پاهای خود یا شل و سفت کردن سینه‌شان بشود. به نظر می‌رسد که انجام این کار‌ها اشتباه است آنها یک اثر واقعی و واضح بر روی نحوه انتقال سخن‌تان خواهد داشت  به خاطر انجام همه‌ی چیزهایی که سعی می‌کنید در یک زمان انجام دهید متفاوت به نظر خواهید رسید. به جای سعی در بکارگیری همه این ترفندها که اثرات منفی بر روی سخنرانی شما خواهند گذاشت، خلاقیت خود را شکل دهید. ترس از حضور در صحنه باعث ایجاد انرژی می‌شود که آن انرژی ناآرام است. بر این انرژی غلبه کنید و از آن برای ایجاد یک سخنرانی خوب استفاده کنید از همه انرژی خود برای سخنرانی استفاده کنید و از خود سخنرانی بسازید که از انرژی خود برای جذب و حفظ توجه مخاطب خود استفاده کند. 

اهمیتی که همه این‌ها برای شما دارد

ترس از حضور در صحنه بخش طبیعی از زندگی سخنرانان در جمع است بر آن غلبه کنید.

 با بازگشت به همه‌ی راه‌های گذشته زمانی که مردان غارنشین در اطراف می‌گشتند، در می‌یابیم که ما همیشه عکس‌العمل جنگیدن یا گریختن را در موقعیت‌های ترسناک را داشتیم. نباید با حس ترس از حضور در صحنه خود بجنگیم آنها در واقع بخش طبیعی از خود ما هستند احساس خود را قبول کنید و به جلو حرکت کنید و اجازه ندهید که آن بر روی قابلیت های شما در سخنرانی اثر بگذارد. انرژی ناآرامی را که ترس از حضور در صحنه ایجاد می‌کند بگیرید و آن را تبدیل به ساختن یک سخنرانی خوب برای مخاطبانتان کنید.

یک نقل‌وقول قدیمی وجود دارد که اگر احساس ترس نکنید، پس زنده نیستید. در فکر کردن به فرصت دوباره سخنرانی خود گمان می‌کنم بسیار آگاه هستید که زنده‌اید آن مقداری ترس‌ واقعی است که احساس می‌کنید. تلاش نکنید که با آن‌ها بجنگید و از آن‌ها برای سخنرانی بهتر استفاده کنید و یک راهی برای مقابله  با ترس از حضور در صحنه خواهید یافت.

 

مقالات خواندنی: 

تماس با ما

تهران - میدان ونک - انتهای خیابان بیستم گاندی ، ساختمان 110 گاندی ، واحد 5

اینستاگرام مدرسه سخن : madresah_sokhan@

ایمیل: faribaolumi@gmail.com

تلفن: 02188192019   همراه : 09120809040

وبسایت:sokhanvari.com

جهت دریافت کروکی مدرسه سخن روی لوگو بالا کلیک کنید.