مقالات سخنوری ویژه سخنرانان

چگونه یک سخنرانی تد (TED) عالی داشته باشیم

چگونه یک سخنرانی تد (TED) عالی داشته باشیم

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 

تِد ( : TEDمخفف Technology, Entertainment, Design ) یک مجموعه همایش جهانی است که توسط یک سازمان غیرانتفاعی خصوصی به نام  Sapling تاسیس شده است و شعار آن «ایده‌ها ارزش گسترش دارند» است. سخنرانی تد، شامل موضوعات مختلفی از دسته تحقیق و فناوری و  طراحی و سرگرمی و... می‌باشد که داستان‌گونه بیان می‌شود. هدف سخنرانی تد، این است که ایده‌های ناب را در زمینه‌های یاد شده، گسترش داده و جهانی کند. سخنرانان تد، حداکثر 18 دقیقه وقت دارند تا ایده‌هایشان را به جذاب‌ترین  روش‌ها بیان کنند.

چگونه یک سخنرانی تد (TED) عالی داشته باشیم
چگونه یک سخنرانی تد (TED) عالی داشته باشیم

در همایش تد ایده‌هایی که ارزش فراگیرشدن را دارند، مطرح شده و در دسترس عموم قرار می‌گیرند. مجریان تد، لزوما سخنرانان حرفه‌ای نیستند بلکه محققان، فناوران و افرادی هستند که داستانی جذاب برای گفتن دارند. افرادی که در همایش تد سخنرانی می‌کنند دو دسته هستند، اول افرادی که شغل‌های فوق‌العاده و استعدادهای خاص دارند. دسته دوم افرادی عادی که داستان‌های فوق‌العاده‌ای دارند.

کلی استوتزل، برنامه‌ریز همایش تد می‌گوید: "ما می‌خواهیم مردم در مورد ایده‌هایی که خودشان بیشتر  دوست دارند، صحبت کنند."

 

حدود دو ماه قبل از همایش تد، سخنرانان باید، یک طرح کلی یا متن را ارسال کنند. سپس، استوتزل و تیمش به آنها کمک می‌کنند تا ایده‌های خود را اصلاح کنند و حکایات را در آن بگنجانند. یک ماه قبل، آن‌ها تمرینی را با برنامه اسکایپ ترتیب می‌دهند، که طی آن مجری سخنرانی می‌کند و از ساختار و نحوه سخنرانی، قدم‌زدن و وضوح مطالب، بازخورد می‌گیرد.

یک یا دو روز قبل از همایش تد، سخنران در محیط واقعی قرار می‌گیرد و تمرین می‌کند. تایمر شمارش معکوس صحنه، روشن می شود. سخنران  در صحنه می‌ایستد و در حالی که به صندلی‌ها نگاه می‌کند سخنرانی خود را اجرا می‌کند. تمرین با اتفاقات غیر منتظره، که معمولا هم رخ می‌دهد، متوقف می‌شود.

این اتفاق غیرمنتظره می‌تواند خنده ناگهانی، دستپاچگی و استرس، از یاد رفتن متن یا فراموش کردن قسمتی از متن باشد. این اتفاقات برای بسیاری از سخنرانان رخ می‌دهد و امری بسیار طبیعی است. هدف از قرارگیری در چنین شرایطی،  این است که سخنران با رویدادهای این چنینی روبه‌رو شده و برای اجرای واقعی آماده باشد.

سیورز  یکی از افرادی است که باید در همایش تد سخنرانی کند. او می‌خواهد یک فیلم هیپی را روایت کند که در آن حرکات یک شخص دیوانه به تصویر کشیده می‌شود. او باید  لحظه به لحظه حرکات او را روایت کند. این همایش، 3 میلیون بازدید آنلاین خواهد داشت. اونلاین

 می‌گوید: " من تا به حال در هیچ کنفرانسی شرکت نکرده ام، اما اکنون باید این کار را انجام دهم. کار سختی است، من واقعا به کمک احتیاج دارم."

 

بهترین سخنرانی‌های تد آن‌هایی هستند که به صورت خودجوش اجرا می‌شوند، حتی اگر از قبل نوشته شده باشند. در اینجا نکاتی از زبان کلی استوتزل. بیان می‌کنیم که به شما کمک می‌کند در صحنه تد خونسرد باقی بمانید.

 

داستان راه خود را بگویید

 ممکن است وسوسه شوید که ساختار گفتگوهای محبوب TED  گذشته را کپی کنید. اما اگر این کار را انجام دهید، صحبت‌های شما  تصنعی به‌نظر می‌رسد. درعوض، ساختارهایی را که طبیعی‌تر است، انتخاب کنید.

 

روی مخاطبان کار کنید

 قبل از شروع سخنرانی تد، در زمان سرو قهوه یا ناهار، با شرکت کنندگان همایش تد، گپ بزنید. گفتگوی کوچک باعث می‌شود حس بهتری نسبت به مخاطبان خود داشته باشید و استرس‌تان از بین برود. حتی، وقتی روی صحنه راه می‌روید، چند چهره آشنا در جمع مشاهده خواهید کرد که حس خوبی به شما می‌دهد.

 

شما تنها نیستید

  هنگامی که متن خود را آماده می‌کنید و آن را ارائه می‌دهید، به این فکر نکنید که  حتما باید پیامی را برسانید، بلکه این‌گونه فکر کنید مردم دوست دارند از موضوعی که می‌خواهید درمورد آن صحبت کنید، آگاهی داشته باشند. این باعث می‌شود، احساس نزدیکی و صمیمیت، بین شما و مخاطبین، بیشتر شود.

 

اگر می‌خواهید یک سخنرانی تد جذاب داشته باشید، باید سخنرانی شما داستان‌محور باشد. می‌توانید  سوالاتی از خود بپرسید و جواب آن‌ها، موضوع مورد انتخاب شما در سخنرانی تد باشد. سوالاتی از قبیل بزرگترین درسی که تا به‌حال آموختم چیست؟ بیشترین شادی که تا به‌حال تجربه کردم چیست؟ هدف زندگی من چیست؟  و موضوعاتی در مورد نیازهای اساسی انسان، خودشکوفایی، وابستگی، امید و ... با مخاطب ارتباط برقرار کنید.

 

چگونه سخنرانی تد را شروع کنیم؟

 نحوه شروع سخنرانی بسیار مهم است چرا که  اوج توجه مخاطبان در بیست ثانیه اول سخنرانی است. سخنرانان تد اغلب از سه روش برای شروع سخنرانی خود استفاده می‌کنند.

1- داستان شخصی خود را بیان می‌کنند. داستان باید داستان واقعی شما باشد تا مخاطبتان حس نزدیکی را از شما بگیرد. داستان شما باید مرتبط با پیام اصلی سخنرانی باشد.

2- سخنرانی خود را با بیان تکان‌دهنده آغاز می‌کنند. مثل یک آمار تکان دهنده یا نظری که تفکر موجود را به چالش بکشد.

3-سخنرانی خود را با یک سوال آغاز می‌کنند.  با این کار، اول کنجکاوی طبیعی مخاطبان را تحریک کرده، سپس با پاسخ دادن به آن، ذهن مخاطب را با خود همراه می‌کنند. مثلا چرا درآمد 80 درصد جامعه در اختیار 20 درصد افراد جامعه است؟

 

در سخنرانی تد چه بگوییم؟

اول بگویید در مورد چه چیزی می‌خواهید صحبت کنید. سپس آن‌ را توضیح دهید. برای مثال من می‌خواهم در مورد اهمیت اعتمادبه‌نفس صحبت کنم( قدم اول)

اعتمادبه‌نفس یعنی ایمان به توانایی‌های ذاتی و استعدادهای خود و ایمان به یاری خدا در پرورش و گسترش آن‌ها. در اعتمادبه‌نفس قدرتی است که اقتدارتان را دو چندان می‌کند( قدم دوم).

 در آخر، دو تکنیک پرورش اعتمادبه‌نفس را که توضیح دادم، فقط نام می‌برم و جمع‌بندی می‌کنم(بخش سوم)

در بدنه سخنرانی باید چاشنی داستان را اضافه کنید، اکتفا کردن به حقایق و داده‌ها و آمار، سخنرانی شما را کسل‌کننده می‌کند. داستان‌هایی واقعی از مشاهدات خودتان را بیان کنید. داستان خود را با آب و تاب بیان کنید تا مخاطبان را با خود همراه سازید.

 

چگونه در سخنرانی تد، پایان خوبی داشته باشیم؟

 نتیجه‌گیری و پایان داستان بسیار مهم است. در پایان داستان باید حرفی بزنید تا مخاطبان به فکر  واداشته شوند و برای انجام کاری انگیزه لازم را پیدا کنند. از آن‎‌ها بخواهید کاری انجام دهند. در این صورت افراد حس می‌کنند، از سخنرانی نفعی برده‌اند. به این نکته باید دقت کرد که در پایان سخنرانی نباید نکته جدیدی اضافه کنیم.

 سخن آخر این که سخنرانی تد، شیوه‌های قدیمی انتقال پیام را دگرگون کرده‌است و به ما می‌گوید شیوه انتقال پیام باید ساده و مستقیم و موثر باشد. ریلکس باشید و وانمود کنید دارید با دوستتان گپ می‌زنید تا یک سخنرانی تد عالی داشته باشید.

 

مقالات خواندنی: 

ارایه سخنرانی TED (تِد) چگونه است؟ جدید

تماس با ما

تهران - میدان ونک - انتهای خیابان بیستم گاندی ، ساختمان 110 گاندی ، واحد 5

اینستاگرام مدرسه سخن : madresah_sokhan@

ایمیل: faribaolumi@gmail.com

تلفن: 02188192019   همراه : 09120809040

وبسایت:sokhanvari.com

جهت دریافت کروکی مدرسه سخن روی لوگو بالا کلیک کنید.