مقالات سخنوری ویژه سخنرانان

ارایه سخنرانی TED (تِد) چگونه است؟

ارایه سخنرانی TED (تِد) چگونه است؟

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 

 TED چیست؟ کنفرانس TED که مخفف سه کلمه‌ی Technology ,Entertainment ,Design HSJسازمانی است که در جهت گسترش ایده‌های ارزشمند تشکیل یافته است. سخنرانان ایده‌های خود را کوتاه و قدرتمند در برنامه‌ی TED مطرح می‌کنند که موضوعات در ابتدا، فقط محدود به تکنولوژی و سرگرمی و طراحی بود چرا که ایده‌ی این سخنرانی اولین بار توسط یکی از معماران معاصر مطرح گردید و بعد‌ها گسترش و توسعه یافت.

البته شایان ذکر است که این پروژه در آغاز با شکست مواجه شد و بعد از سخنرانی اول، استقبال چندانی ازش نشد. 6 سال بعد دوباره قوی تر شروع کرد و به جایگاهی که الان در آن قرار دارد رسید. 

موضوعاتی که این روز‌ها در TED مطرح می‌شوند، بسیار متنوع و گوناگون هستند. از فلسفه و تاریخ گرفته تا ستاره شناسی و هنر و به صد زبان زنده ی دنیا در آن سخنرانی می‌شود. TED یک جامعه ی چندین هزار نفره است و به عقاید و فرهنگ‌های گوناگون دنیا احترام می‌گذارد. هر آنچه که TED انجام می‌دهد، از سخنرانی‌هایش تا درس‌هایی که به صورت پروژه‌های مجزا برایتان تهیه و ارایه می‌کند، برای این است که ایده‌های ارزشمند را به بهترین شکلی که می‌تواند برای افراد دنیا بازگو کند.

 

چگونه برای تد کاندید می‌شوند ؟

انتخاب کاندید برای TED به دو روش صورت می‌گیرد. یک. یا خودتان کاندید می‌شوید و از اهداف و ایده‌های خود سخن به عمل می آورید یا فرد دیگری را کاندید می‌کنید تا از آرزو‌های خود صحبت کند. TED با این افراد تماس می‌گیرد و تحقیق و بررسی بیشتری پیرامون موضوع مطرح شده انجام می‌دهد سپس همه ی این موارد وارد کمیته ی بررسی و رای گیری می‌شود. ایده ای که بیشترین رای را بیاورد، به TED دعوت می‌شود تا در مورد آن موضوع سخنرانی انجام شود. برگزینی آرزو‌ها و ایده‌ها، معیار‌های مختلفی دارد. با توجه به معیار‌ها و با دقت و ریز‌بینی کاندید‌هایی که قرار است در TED سخنرانی کنند آماده‌ی سخنرانی و در صحنه حاضر می‌شوند و از رویا و روش‌های تحقق آن سخن می‌گوید.

 

چرا برای TED سخنرانی نکنیم ؟

یکی از سخنرانان توانا که برای سخنرانی در برنامه‌ی TEDx دعوت شده بود، در وبلاگ خود دلیل نپذیرفتن دعوت را این چنین عنوان می‌کند:

هفته ی گذشته به برنامه‌ی تد دعوت شدم تا در آن سخنرانی کنم، اما امروز جلسه را لغو کردم. دلیل نپذیرفتن دعوت شان، عدم علاقه مندی من به TED نیست، حتی بر این باورم که سخن‌رانی هایی که در TED برگزار می‌شوند بسیار جذاب، پر مفهوم و تامل برانگیز هستند.

تد به سخنرانی پولی پرداخت نمی کند

ایده‌هایی که سخنرانان در TED مطرح می‌کنند برای من همیشه قابل احترام بوده و اکثرشان با عقاید من همسو و هم راستا هستند، لکن مشکل این‌جاست که TED با وجود عظمتی که دارد تاکنون هیچگونه پرداختی به سخنران‌هایش نداشته است. 

هنگامی که کارمندی که مسئولیت دعوت شما را برعهده داشته و به شما می‌گوید که باید رایگان صحبت کنید، تقصیر او نیست. آن بنده خدا فقط به وظایف خود عمل می‌کند و مجبور به رعایت قوانین وضع شده از جانب TED است. مشکل اساسی همین قانونی است که TED وضع نموده است. این موضوع خیلی عجیب و ناراحت کننده است، چرا که TED برای شنیدن هر سخنرانی بلیطی به ارزش 6000 دلار به ازای هر نفر به فروش می رساند، در حالی که هیچ پولی به سخنران نمی دهد. 

 

TEDx چه فرقی با TED دارد؟

 TEDx یکی از شاخه های TED محسوب می‌شود و این نشانی است از این که روز به روز این کمپانی توسعه می‌یابد، اما بسیار جای شگفتی است که هیچ کدام از سخنران‌های برنامه‌ی TED تا به حال هیچ دریافتی از سمت TED نداشته‌اند. خیلی تعجب انگیز است که فلسفه ی TED این را بیان می‌کند که ایده‌ها و افکار ارزشمند هستند اما زمانی که این ایده‌ها و افکار را می‌خواهیم بیان کنیم، بیان آن‌ها هیچ ارزشی ندارد. عجب ! 

دفاعیه ای که TED صادر می‌کند این است که این سازمان یک سازمان عام المنفعه است و برای سود‌آوری و ثروت‌اندوزی تاسیس نشده‌است، در حالی که کاملا عکس این قضیه در حال انجام است.

من سوال دارم. چرا به فیلم‌بردار، صدا‌بردار، نور‌پرداز، طراح صحنه و غیره و ذلک حقوق تعلق می‌گیرد چرا برای چیز‌های دیگر هزینه می‌شود اما همین که به سخنران می‌رسد سازمان یک سازمان عام المنفعه است ؟!

راستش را بخواهید این حرف‌های غیر‌منطقی مرا قانع نمی‌کنند. من به هیچ عنوان انسان دندان گردی نیستم، من با سخنرانی رایگان مخالف نیستم. دوستان توجه کنید، من نمی‌گویم رایگان سخنرانی نکنیم. من خودم بار‌ها شده در کافه رستوران‌ها، مدارس، کالج و دانشگاه‌ها سخنرانی کرده ام.. رایگان سخنرانی کرده ام. بله. اما فرق TED با همه ی این اماکن این است که هیچ کدام از آن‌ها بلیط 6000 دلاری نمی‌فروشند و هیچ یک، از ما به عنوان ابزاری جهت برند کردن خودشان سو استفاده نمی‌کنند. 

حضور در برنامه تد رو قبول نکردم

شاید هر‌کسی جای من بود از اینکه دعوت شده باشد تا برای چندین هزار نفر در دنیا سخنرانی کند، خوشحال می‌شد. من هم ناراحت نیستم اما مساله این‌جاست که این کمپانی‌ها بعد از اینکه توانستند استفاده ی خود را ببرند، یکی یکی اعلام استقلال می‌کنند و تبدیل به برند دیگری می‌شوند و ما را هم از اذهان عمومی پاک می‌کنند. شاید پیش خود بگویید چقدر من بدبین و منفی باف هستم، اگر این چنین قضاوتی در مورد من دارید باید بگویم که بله من انسانی بسیار بدبین هستم چرا که اجاره ی خانه ام و هزینه ی درمان بیماری‌هایم را نمی‌توانم با خوش بینی و خوش خیالی بدهم.

 من خسته شده ام از اینکه رایگان خدمات بدهم و هیچ‌کسی آن را درک نکند، من خسته شده ام از همه ی آن افرادی که بلدند فقط توجیه کنند، دوستان من از این وضعیت غیرمنطقی و ناعادلانه خسته شده‌ام و تا زمانی که TED تصمیم نگیرد که به سخن‌ران هایش پول بدهد و زحمتی را که می‌کشند درک نماید، من برای TED سخنرانی نخواهم کرد.

 

مقالات خواندنی: 

تماس با ما

تهران - میدان ونک - انتهای خیابان بیستم گاندی ، ساختمان 110 گاندی ، واحد 5

اینستاگرام مدرسه سخن : madresah_sokhan@

ایمیل: faribaolumi@gmail.com

تلفن: 02188192019   همراه : 09120809040

وبسایت:sokhanvari.com

جهت دریافت کروکی مدرسه سخن روی لوگو بالا کلیک کنید.