مقالات سخنوری ویژه سخنرانان

5 روش عالی برای کسب درآمد از طریق سخنرانی

5 روش عالی برای کسب درآمد از طریق سخنرانی

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

 

آیا روش‌های کسب درآمد از طریق سخنرانی را می‌شناسید؟ ممکن است سخنران بسیار خوبی باشید؛ از آن فراتر شاید از نظر توانایی  حتی در جرگه‌ی بهترین سخنرانان کشور قرار بگیرید. ولی تا وقتی ندانید چطور از قدرت سخنوری خود درآمد کسب کنید، کماکان یک سخنران بی‌پول یا گرسنه خواهید بود!

آیا رؤیای تبدیل شدن به یک سخنران حرفه‌ای و کسب درآمد از سخنرانی را در سر دارید؟ افراد زیادی توانسته‌اند این رؤیا را در واقعیت تعبیر کنند. اگر آن‌ها موفق به انجام این کار شده‌اند، شما هم می‌توانید!

بسیاری از علاقه‌مندان به سخنرانی به این فکر می‌کنند که سخنرانان ثروتمند چطور از مهارتشان پول درمی‌آورند؟ وقتی چنین سؤالی در ذهنتان شکل می‌گیرد احتمالاً هیچ ایده‌ای برای اقدام کردن ندارید. نمی‌دانید چطور و از کجا شروع کنید و حتی شاید ندانید که چه سؤالاتی باید بپرسید. آیا شما هم در چنین موقعیتی هستید؟ اگر جواب مثبت است، خبر خوبی برایتان داریم. در این گفتار می‌خواهیم با معرفی 5 روش عالی برای کسب درآمد از طریق سخنرانی، به شما در پاسخگویی به پرسش‌هایتان کمک کنیم.

خبر بهتر این است که برای کسب درآمد از طریق سخنرانی، لزوماً نباید فقط یک روش را انتخاب کنید. کوچ، نویسنده، متخصص یا اینفلوئنسر؛ فرقی ندارد چه عنوانی برای خودتان انتخاب می‌کنید یا در چه حوزه‌ای مشغول کار هستید؟ مهم این است که می‌توانید به لطف بهره‌گیری از قدرت سخنوری، به‌صورت موازی از چند راه کسب درآمد کنید.

راه‌های کسب درآمد برای یک سخنران حرفه‌ای

برویم سراغ اصل مطلب یعنی چگونگی کسب درآمد از طریق سخنرانی! می‌خواهیم ببینیم یک سخنران چطور می‌تواند از طریق صحبت کردن برای دیگران به درآمد خوب برسد. برای این منظور 5 روش وجود دارد که در ادامه به معرفی و توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

1. سخنرانی به‌عنوان سخنران اصلی در رویدادها، کنفرانس‌ها یا پلتفرم‌های شخصی!

این اَشکال سخنرانی احتمالاً همان مواردی هستند که درباره یک سخنران پولی به ذهن بیشتر افراد  خطور می‌کند. سخنرانانی که در همایش‌ها یا رویدادها به سخنرانی می‌پردازند، بر اساس تخصص، زمان و همین‌طور توانایی‌شان در جلب‌توجه مخاطبان دستمزد دریافت می‌کنند.

اگر مثل چهره‌هایی مانند آنتونی رابینز، پلتفرم شخصی خودتان را ایجاد کنید، آنگاه خودتان یک رویداد محسوب می‌شوید. در این حالت مخاطبان برای دیدنِ شما روی صحنه و شنیدن آنچه می‌گویید، پول می‌پردازند. تبدیل شدن به یک برند و میزبانی از رویدادِ شخصی، نشان‌دهنده اوج موفقیت سخنرانان حرفه‌ای است. در چنین موقعیتی، نه‌تنها ستاره‌ی بی‌رقیب صحنه هستید بلکه می‌توانید کالاها و خدمات دیگر را نیز به مخاطبان خود بفروشید.

خب! احتمالاً حالا می‌پرسید برای کسب درآمد از طریق سخنرانی با این روش چه باید کرد؟ کاری که باید انجام دهید این است که خود را به‌عنوان یک متخصص پیشرو در حوزه کاری‌تان برجسته و متمایز کنید. می‌توانید این کار را با میزبانی یا مجری‌گری کارگاه‌های آموزشی در جامعه محلی خودتان شروع کنید. خلاق باشید! به یک کافه بروید و بپرسید آیا می‌توانید رویدادتان را در آن کافه برگزار کنید؟ یا به یک فضای کاری مشترک بروید و بگویید «من بهترین ورکشاپ یا کارآگاه آموزشی را برای کارکنان شما سراغ دارم». یا به یک باشگاه یوگا بروید و پیشنهاد برگزاری یک کارگاه آموزشی را درباره تعادل بین زندگی و کار ارائه دهید.

مطمئن باشید ایده‌های زیادی وجود دارند؛ از خلاقیتتان کمک بگیرید و آن‌ها را به بهترین شکل ممکن پیاده کنید.

2. سخنرانی کردن به‌عنوان یک شغل ثابت!

برخی سازمان‌ها برای استخدام حامیان یا سفیران برند خود به دنبال سخنرانان حرفه‌ای هستند تا در مواقعی که برای معرفی محصولاتشان به فرستادن یک نماینده نیاز است، این کار را به آن‌ها بسپارند. کاری که انجام اثربخش آن مستلزم بهره‌مندی از قدرت سخنوری و مهارت‌های ارائه در سطح بالاست.

اغلب سازمان‌های بزرگ یا غیرانتفاعی، وظایفی مانند سخنگویی یا پرزنت کردن را به‌طور اختصاصی به یک کارمند محول می‌کنند. مثلاً در شرکت مایکروسافت، این مسئولیت بر عهده میری رودریگز است.

3. رهبری کردن کلاس؛ مربی باشید!

برخی سخنرانان همراه با گروه دیگری از سخنرانان (و گاهی به‌تنهایی) اقدام به برگزاری سمینارهای آموزشی می‌کنند. این کار تا حد زیادی به کار سخنرانان اصلی در یک رویداد یا همایش شباهت دارد؛ ولی معمولاً زمان آن طولانی‌تر بوده و مستلزم ارائه‌ی اطلاعات دقیق‌تر است. این کار مثل این می‌ماند که رویداد خود را میزبانی کنید.

اگر از تعلیم و آموزش دادن لذت می‌برید ولی حوصله‌ی مدیریت تدارکات و سازمان‌دهی یک رویداد را ندارید، این روش کسب درآمد از طریق سخنرانی، یک انتخاب عالی برای شماست.

به نظر شما تفاوت بین یک سخنران اصلی و یک مربی یا کوچ چیست؟ سخنرانان اصلی اغلب ایده‌های برجسته‌ای را ارائه می‌دهند که مخاطبان را به وجد می‌آورند؛ آن‌قدر که مخاطب در آن لحظه با خود می‌گوید « اوه خدای من! همین حالا باید فلان جمله‌اش را توییت کنم»! درحالی‌که مربیان، جزئیات ظریف و دقیقی را ارائه می‌دهند که به مخاطبان در درک بهتر یک فرایند یا مفهوم کمک می‌کند.

4. ارائه‌ی دانش و تخصصتان در قالب پکیج‌های مختلف!

این یکی از محبوب‌ترین روش‌های کسب درآمد از طریق سخنرانی است که این روزها به‌کرات شاهد آن هستیم. بسیاری از سخنران می‌توانند با توجه به دانش و تخصص، از طریق اَشکال مختلف محتوا جریان‌های درآمدی متعددی برای خود ایجاد کنند. به‌عنوان مثال اگر یک متخصص تجربه کاربری (UX) در حوزه وب هستید، ممکن است از شما بخواهند در یک کنفرانس بازاریابی دیجیتال در این زمینه برای مخاطبان صحبت کنید. ولی در این صورت دانشتان را فقط با کسانی که در کنفرانس شرکت می‌کنند به اشتراک گذاشته‌اید.

اگر از اطلاعاتتان برای ساخت یک کتاب الکترونیکی، وبینار، پکیج آموزشی، کتاب چاپی یا پادکست بهره بگیرید، دانش یا مهارتتان را با افراد بیشتری تسهیم می‌کنید. در این صورت می‌توانید از طریق فروش محصولات اختصاصی خود به یک جریان درآمدی مستمر و چشمگیر برسید.

5. ارائه خدمات به‌صورت حضوری و زنده

برای پول در آوردن از سخنرانی حتماً نباید برای جمع بزرگی از مخاطبان صحبت کنید. کوچینگ، مشاوره شخصی و سایر حوزه‌های کوچک‌تر برای تسهیم دانش نیز ایده خوبی برای کسب درآمد از طریق سخنرانی محسوب می‌شوند. کاری که می‌توانید به‌موازات ایراد سخنرانی‌های عمومی یا عرضه‌ی پکیج به انجام آن مشغول شوید.

علاقه‌مندان به سخنوری طبعاً عاشق صحبت کردن در مقابل جمع هستند. ولی فراموش نکنید که کمک کردن به یک فرد برای رسیدن به اهدافش از طریق کوچینگ، مشاوره یا خدماتی از این قبیل هم در نوع خود بسیار لذت‌بخش است. در این صورت می‌توانید از مزایای روانی و صدالبته مالیِ هر دو روش به‌طور هم‌زمان بهره‌مند شوید.

سخن آخر

اینکه بتوانید به‌واسطه استفاده از قدرت سخنوری و مهارت‌های ارائه به درآمد بالا برسید واقعاً جذاب است. در این مقاله با ارائه توضیحاتی تلاش کردیم تا راه را برای ورود اولیه‌ی علاقه‌مندان به این عرصه هموار کنیم. برای این منظور 5 روش مختلف را برای کسب درآمد از طریق سخنرانی معرفی و تشریح کردیم. بااین‌حال این 5 روش، تنها روش‌هایی نیستند که می‌توان از آن‌ها درآمدزایی کرد.

هر روز نوآوری‌ها و فرصت‌های جدیدی برای کسب درآمد در حوزه‌های مختلف پدیدار می‌شوند. بنابراین از امتحان کردن تجربیات جدید نترسید. کسی چه می‌داند؟ ممکن است ارائه‌دهنده‌ی ایده‌ی عالی بعدی خودِ شما باشید. بنابراین خودتان باشید، برای خود ارزش قائل شوید و از دستاوردهایتان لذت ببرید.

تماس با ما

تهران - میدان ونک - انتهای خیابان بیستم گاندی ، ساختمان 110 گاندی ، واحد 5

اینستاگرام مدرسه سخن : madresah_sokhan@

ایمیل: faribaolumi@gmail.com

تلفن: 02188192019   همراه : 09120809040

وبسایت:sokhanvari.com

جهت دریافت کروکی مدرسه سخن روی لوگو بالا کلیک کنید.