مقالات سخنوری ویژه سخنرانان

سخنرانی در کلاب هاوس و آدابی که باید رعایت کنیم

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

سخنرانی در کلاب هاوس، آداب و اصول خاص خودش را دارد. با افزایش محبوبیت اپلیکیشن کلاب هاوس، حالا شاهد افزایش روزافزون شمار کاربران آن هستیم. به‌کرات می‌بینیم بسیاری از اتاق‌های گفتگو در حوزه‌های علمی، کاری، سیاسی و اجتماعی به یک رویداد ویژه و جریان‌ساز تبدیل می‌شوند.

به‌موازات افزایش اهمیت کلاب هاوس به‌عنوان یک رسانه اجتماعی، دانستن آداب صحبت کردن در این فضا اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. شاید تا امروز فقط به‌عنوان یک مخاطب در اتاق‌های کلاب هاوس حاضر بوده‌اید؛ ولی باور کنید دور نیست روزی که دست حوادث و روند تحولات، شما را در جایگاه یک سخنران بنشانند.

ما در این مطلب از سایت سخنوری، می‌خواهیم نکاتی را درباره آداب سخنرانی در کلاب هاوس با شما مخاطبان همیشگی‌مان به اشتراک بگذاریم. مثل همیشه دعوت می‌کنیم تا انتها ما را همراهی کنید.

6 قاعده اساسی برای سخنرانی در کلاب هاوس

1. موضوع سخنرانی را به‌طور متناوب اعلام کنید!

فرقی نمی‌کند اتاق گفتگو را خودتان ایجاد کرده‌اید یا جزء سخنرانان مدعو به اتاق هستید. در هر صورت سعی کنید در فواصل زمانی مشخص، موضوع بحث را اعلام کنید. یعنی بگویید بحث بر سر چیست، شما چه کسی هستید و اساساً چرا درباره یک موضوع خاص صحبت می‌کنید؟

دلیل انجام این کار، همراه کردن مخاطبانی است که به‌تازگی وارد اتاق گفتگو شده‌اند. بیان موضوع، ضرورت صحبت درباره آن و همین‌طور معرفی خودتان سریعاً مخاطبان جدید را وارد مدار بحث می‌کند. بسیاری از مخاطبانی که در میانه گفتگو وارد اتاق می‌شوند، صرفاً به این دلیل که نمی‌توانند درست از اصل ماجرا سر در بیاورند آن را ترک می‌کنند. با بیان موضوع بحث، احتمال ماندن آن‌ها را بالا برده و بیشتر شنیده می‌شوید. علاوه بر این، توضیح الگوی گفتگو (مثلاً پرسش و پاسخ با مشارکت همه اعضا) در اتاق نیز می‌تواند برای مخاطبان جدید مفید باشد. به این ترتیب آن‌ها می‌دانند که باید در ادامه منتظر چه اتفاقاتی باشند؟

2. فضای اتاق گفتگو را در زمان مناسب تغییر دهید!

نکته‌ای که کلاب هاوس را به یک محیط منحصربه‌فرد تبدیل می‌کند، شباهت زیاد آن به یک ضیافت یا همایش واقعی است. همان‌طور که در یک همایش واقعی، سطح انرژی مخاطبان بالا و پایین می‌رود، در کلاب هاوس نیز همین اتفاق می‌افتد. بنابراین حین صحبت کردن در کلاب هاوس، جَوِ کلی حاکم بر اتاق را زیر نظر داشته باشید. هر از گاهی از خود بپرسید که در این لحظه مخاطبان به چه چیزی نیاز دارند؟

مخاطبان شما ظرفیت شنیداری محدودی دارند؛ یعنی بعد از گذشت مدتی، دیگر با دقت و تمرکز اولیه به صحبت‌های شما گوش نمی‌دهند. بسیاری از آن‌ها مایل هستند خودشان نیز در فرایند بحث، حضور و مشارکت فعالی داشته باشند. بنابراین هر جا که انجام چنین کاری را لازم دیدید (مثلاً وقتی که دیدید دست‌های زیادی برای صحبت کردن بالا رفته)، بی‌درنگ آن را عملی کنید.

طرح سؤالات چالش‌برانگیز و همین‌طور تشویق شخص یا اشخاص خاص برای صحبت کردن، روش‌های دیگری برای تغییر فضا حین صحبت کردن در کلاب هاوس هستند.

3. با دست پُر پشت تریبون بروید!

اتاق‌های تخصصی در کلاب هاوس می‌توانند محلی برای گردهمایی افرادی باشند که در یک زمینه خاص واقعاً متبحر و صاحب‌نظر هستند. آنچه در این جمع یک سخنران را از سخنرانان دیگر متمایز می‌کند، تسلط و دانش است. هر چقدر درباره یک موضوع و جنبه‌های مختلف آن بیشتر بدانید، صحبت‌هایتان برای مخاطبان شنیدنی‌تر خواهد بود. بنابراین سعی کنید با حداکثر اِشراف بر موضوع وارد اتاق گفتگو شوید.

دانش یک سخنران حین صحبت کردن در کلاب هاوس، باید بینش و نگاه جدیدی برای مخاطبان ایجاد کند. اگر می‌خواهید واقعاً یک سخنران اثرگذار باشید، باید بتوانید چنین بینشی را خلق کنید. البته تسلط بر جنبه‌های مختلف موضوع بحث مهم است، ولی گلچین کردن مهم‌ترین جنبه‌ها و چگونگی پرداختن به آن‌ها می‌تواند مهم‌تر باشد. در حالت ایده‌آل باید بتوانید با گفته‌هایتان برای مخاطب ارزش محسوسی خلق کنید.

4. خواب‌آور نباشید!

حتی اگر درباره یک موضوع هیجان‌انگیز صحبت می‌کنید، باز هم ممکن است با نوع بیانتان مخاطبان را کسل و خواب‌آلود کنید. مهم‌ترین عامل در خواب‌آلود کردن مخاطبان حین سخنرانی در کلاب هاوس، یکنواختی تُن صدا یا اصطلاحاً مونوتن بودن است.

صدای مونوتن، آفت بزرگ خرمن محتواست. آفتی که مرغوب‌ترین محتوای صوتی را نیز خراب می‌کند. بنابراین حین صحبت کردن در کلاب هاوس، حواستان به ریتم و تُن صدایتان باشد. سرعت و شدت صدا را متناسب با فراز و فرود بحث تغییر دهید تا مخاطبان با همان رغبت و تمرکز اولیه به صحبت‌هایتان گوش دهند.

متغیر بودن مؤلفه‌های صدا در کلاب هاوس نسبت به سخنرانی‌های معمولی اهمیت بیشتری دارد. چون در سخنرانی‌های فیزیکی و حتی سخنرانی‌های آنلاین، برای جلب‌توجه مخاطب ابزار قدرتمندی به نام زبان بدن وجود دارد. ابزاری که به کمک آن خود را در قاب نگاه مخاطبان جا می‌دهید و می‌توانید تا حد زیادی جلب توجه کنید. ولی در کلاب هاوس، تمام موجودیت شما در صدایتان خلاصه شده است. بنابراین یک بار دیگر مؤکداً توصیه می‌کنیم که به کیفیت صدا توجه ویژه‌ای داشته باشید.

5. صبر و ادب، اصول تغییرناپذیر سخنرانی در کلاب هاوس هستند!

اتاق‌های کلاب هاوس گاهی به صندلی‌های داغ مناظره تبدیل می‌شوند. بنابراین آگاهی از اصول مناظره که صبور ماندن و مؤدب بودن، دو اصل تغییرناپذیر آن هستند، بسیار مهم است.

همان‌طور که احتمالاً می‌دانید، هر اتاق کلاب هاوس توسط فرد یا افرادی به نام مادریتور مدیریت می‌شوند. مادریتورها یا همان مدیران اتاق، قوانین مشخصی را برای شرکت در بحث وضع می‌کنند که همه افراد ملزم به رعایت آن‌ها هستند. بااین‌حال، ویژگی‌هایی مثل بی‌صبری و بی‌احترامی به دیگران که نشانه‌ای از عدم بلوغ رفتاری هستند، باز هم می‌توانند از لابلای این قوانین نشت کنند و چهره زشت خود را به دیگران نشان دهند.

رعایت صبر و ادب، مکمل اِشراف و تسلط یک فرد در مناظره‌هاست. تا جایی که عدم رعایت این دو اصل حتی می‌تواند اعتبار و باورپذیری گفته‌های درست را نیز زیر سؤال ببرد. بنابراین حین مناظره با فرد یا افراد دیگر، کنترل خودتان را حفظ کنید و به هیچ عنوان از کوره در نروید. چه بسا یک ادعا یا دیدگاه از نظر شما بی‌معنا، غیرمنصفانه یا حتی احمقانه باشد؛ ولی هیچ‌کدام این‌ها هرگز نمی‌توانند توجیهی برای بی‌احترامی به طرف مقابل گفتگو باشند.

6. روی موضوع بحث متمرکز بمانید!

متمرکز ماندن روی موضوع نه‌فقط برای سخنرانی در کلاب هاوس بلکه برای هر شکل دیگری از نطق اهمیت زیادی دارد.

انحراف از موضوع اصلی، نه‌تنها حواس مخاطبان را به حواشی پرت می‌کند بلکه از رسیدن به اهدافی که قبلاً برای خودتان ترسیم کرده‌اید، ممانعت به عمل می‌آورد. بنابراین حواستان باشد که وارد جاده انحرافی نشوید؛ ورود به این جاده همانا و سر در آوردن از ناکجاآباد همان!

حفظ تمرکز روی موضوع اصلی سخنرانی در کلاب هاوس، مخصوصاً حین مناظره اهمیت بیشتری دارد. ممکن است طرف مقابل شما در میدان اصلی بحث، نتواند استدلالش را بر استدلالتان غالب کند. درنتیجه دور از ذهن نیست که بخواهد با عوض کردن زمین بازی، نتیجه مناظره را به نفع خودش تغییر دهد. پس در این‌طور مواقع بیشتر حواستان جمع باشد!

سخن آخر

سخنرانی در کلاب هاوس می‌تواند تجربه جذابی برای شما باشد. به شرط اینکه قواعد نحوه سخنرانی عمومی در این فضا را بدانید و به آن‌ها پایبند بمانید. با رعایت شش قاعده‌ای که گفتیم می‌توانید به مرور، سبک خاص خودتان را پیدا کنید و برای مخاطبان، همواره یک سخنران جذاب باشید.

ناگفته نماند بسیاری از نکات و تکنیک‌های فن بیان برای صحبت کردن در کلاب هاوس نیز مؤثر هستند. بنابراین اهمیت مواردی مثل کنترل لهجه، استفاده از داستان‌سرایی و ایجاد ساختار برای محتوا را از یاد نبرید.

تماس با ما

تهران - میدان ونک - انتهای خیابان بیستم گاندی ، ساختمان 110 گاندی ، واحد 5

اینستاگرام مدرسه سخن : madresah_sokhan@

ایمیل: faribaolumi@gmail.com

تلفن: 02188192019   همراه : 09120809040

وبسایت:sokhanvari.com

جهت دریافت کروکی مدرسه سخن روی لوگو بالا کلیک کنید.