مقالات هوش هیجانی

هوش هیجانی چیست و چطور آن را بهبود دهیم؟

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

هوش هیجانی یا عاطفی یا احساسی (Emotional intelligence) به مجموعه‌ای از مهارت‌ها گفته می‌شود که به ما در شناخت، درک و مدیریت احساسات خود و دیگران و همین‌طور تأثیرگذاری بر احساسات آن‌ها کمک می‌کنند.

هوش هیجانی و اهمیت آن در مدیریت شهری

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

هوش هیجانی چیست و اصلاً چرا در سازمان‌های دولت محلی و حوزه مدیریت شهری اهمیت دارد؟ دلیل اهمیت هوش هیجانی در مدیریت شهری این است که آنچه در وهله اول، رفتار را هدایت نموده و به آن جهت می‌دهد، احساسات و عواطف است. همه سازمان‌ها و نهادها در حوزه مدیریت شهری با مشکلاتی مواجه می‌شوند که بسیاری از آن‌ها زمینه‌ی احساسی و عاطفی دارند. مشکلاتی مثل شایعه‌پراکنی، هوچی‌گری، اختلاف‌نظر، تضاد، شکایت و ... همه و همه از احساسات و عواطف ناشی می‌شوند.

هوش هیجانی مدیران چه تأثیری بر میزان تعهد کارکنان دارد؟

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

هوش هیجانی (EI) مدیر چه ارتباطی با تعهد کارکنان نسبت به سازمان دارد؟ نتایج پژوهش‌های مرتبط از اهمیت تعهد کارکنان در تأثیر روی سطح بهره‌وری آن‌ها و متعاقباً حفظ نیروی انسانی خبر می‌دهند. سازمان‌ها از سنجه‌ها و معیارهای مختلفی برای ارزیابی میزان تعهد کارکنانشان استفاده می‌کنند و حالا ابزارهایی در دسترس قرار گرفته که با بهره‌گیری از آن‌ها می‌توان نسبت به سنجش میزان هوش هیجانی مدیران سازمانی نیز اقدام نمود.

نقش هوش هیجانی در اداره‌ی دولت محلی و حوزه مدیریت شهری

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

هوش هیجانی و دولت محلی چه ارتباطی با یکدیگر می‌توانند داشته باشند؟ دوام یک دولت محلی، مستلزم ایجاد و توسعه‌ی رابطه‌ای مثبت و سازنده با جامعه‌ای است که به آن خدمات ارائه می‌دهد. اما ایجاد چنین رابطه‌ای، همواره کار آسانی نیست زیرا ممکن است جامعه دارای اهداف فردی باشد که در عین آنکه از واقع‌گرایی دور است، با اهداف دولت محلی نیز تضاد داشته باشد. ممکن است جامعه با صدای بلند از بابت خوب پیش نرفتن امور از شما گلایه کند و در عوض وقتی همه‌چیز مرتب است، بابت عملکرد خوبتان تحسینتان نکرده یا قدردانتان نباشد. ممکن است با جامعه‌ای هتاک، خشمگین یا کارشکن مواجه باشید. هر چه هست، همه این مثال‌ها حاکی از این واقعیت هستند که رفتار یک جامعه تا چه اندازه می‌تواند بر احساسات اعضای آن مبتنی باشد.

آیا کارمندانی با هوش هیجانی بالا سودمند هستند؟

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

فردی در یکی از تالارهای گفتگوی منابع انسانی در لینکدین از من پرسید که چرا در فرایند استخدام کارمندان، میزان هوش هیجانی آنها ارزیابی می‌شود؟ او همچنین گفت پژوهشی در سال 2005 درباره‌ی سطوح هوش هیجانی در کارمندان انجام شده است که براساس آن میزان این هوش، هیچ تاثیری در عملکرد آنان ندارد.

بررسی نقش تفاوت فرهنگی در هوش هیجانی و ناهمگونی عواطف

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

آیا تحقیقات صورت گرفته روی موضوع هوش هیجانی در همه فرهنگ‌ها به شیوه‌ای مشابه انجام می‌شوند؟ اساساً آیا میان دو یا چند فرهنگ، تفاوت‌های احساسی و عاطفی معناداری وجود دارد؟ تفاوت فرهنگی در این میان، چه نقشی ایفا می‌کند؟ این‌ها سؤالات مهمی هستند که در این عصر ناهمگونی، باید برایشان از بُعد هوش هیجانی پاسخ مناسبی پیدا کنیم.

هوش هیجانی در مدیریت پروژه چه اهمیتی دارد؟

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

آیا هوش هیجانی در مدیریت پروژه، ویژگی مهمی محسوب می‌شود؟ بله! زیرا هوش هیجانی می‌تواند برای مدیران پروژه مزایای فراوانی به همراه داشته باشد که ادامه در این خصوص صحبت خواهیم کرد.

کاهش اضطراب با استفاده از تکنیک SET

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

کاهش اضطراب، موضوعی است که تاکنون، تحقیقات زیادی روی آن صورت گرفته و راهکارهای متنوعی نیز برای کاهش اضطراب پیشنهاد شده است. اساساً اضطراب، احساسی است که هر کسی در برخی مواقع آن را تجربه می‌کند. این احساس غالباً با نشانه‌های جسمی ناخوشایندی همراه است و معمولاً به نگرانی در مورد اتفاقاتی که در آینده قرار است، رخ دهند، مربوط می‌شود.

تماس با ما

تهران - میدان ونک - انتهای خیابان بیستم گاندی ، ساختمان 110 گاندی ، واحد 5

اینستاگرام مدرسه سخن : madresah_sokhan@

ایمیل: faribaolumi@gmail.com

تلفن: 02188192019   همراه : 09120809040

وبسایت:sokhanvari.com

جهت دریافت کروکی مدرسه سخن روی لوگو بالا کلیک کنید.